Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

Εντάξει Δημήτρη δεν το ήξερα πως έχει συζητηθεί.

 

Παρ' όλα αυτά στο σκεπτικό της απόφασης νομίζω πως δέχονται ως χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου την ημερομηνία της συνένωσης και από εκεί πηγάζει το πρόβλημα.

 

Μάλιστα το δημοσίευμα αναφέρει:

"Το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΕΧΩΔΕ, κατόπιν σχετικού ερωτήματος, σε απαντητικό έγγραφο του ανέφερε ότι το οι δύο ιδιοκτησίες αποτελούν ενιαίο οικόπεδο το οποίο είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο ανεξάρτητα από τον τρόπο συνένωσης των δύο τμημάτων." 

 

Δηλαδή το υπουργείο έλεγε πως δεν υπήρχε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα εκανες και το υπενθυμισες....

χρειαστηκε, διοτι

συνδεθηκε με το ολο ερωτημα...

 

αυτο που αναφερει στο δημοσιευμα,  ειναι οτι  "ειχε" ζητηθει η αποψη του υπουργειου....απαντησε οτι "δεν υπαρχει προβλημα"

πλην ομως, μετα απο προσφυγη, εκδοθηκε η ανω αποφαση

 

[της οποιας λεπτομερειες  δεν εχουμε...]

 

ας επικολλησουμε εδω και την  12 /86

 

http://doc.texnikoi.gr/texnikoi_cgi-bin/getfile.asp?URL=/texnikoi_demo/GOK/58.HTM&/GOK/58.HTM

 

μας αφορα το αρθρο 6

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οικόπεδο κατα παρέκκλιση άρτιο, καθ'ότι είναι <500τμ αλλά προυπάρχει του '85, έχει πρόσωπο σε κοινοτικο δρόμο αλλά το πλάτος είναι μικρότερο των 4μ (περίπου 3,5μ-4μ). Μετά ακολουθεί ρέμα. Έχω πρόβλημα με την οικοδομησιμότητα? Ο οικισμός δεν έχει ρυμοτομικό.

 

Αυτό που με μπερδεύει -αντί να με βοηθήσει- είναι ένα σχέδιο των τεχνικών υπηρεσιών του δήμου  του 2002, που καθορίζει τις οριογραμμές του ρέματος. Το σχέδιο αυτό δεν έχει σωστή γεωμετρία, δηλαδή έχει σοβαρές αποκλίσεις από την πραγματικότητα, κάτι που φαίνεται και στο οικόπεδο που με ενδιαφέρει αλλά και στα γειτονικά (>0,5-1μ αποκλίσεις). Οπότε δεν μπορώ να το εφαρμόσω στο δικό μου σχέδιο. Αλλά και στο σχέδιο του δήμου το πλάτος του κοινοτικού δρόμου φαίνεται να κυμαίνεται μεταξύ 3,5-4μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά, οι καθορισμένες γραμμές του ρέματος πέφτουν πάνω στο δρόμο ή καλύπτουν όλο το πλάτος του δρόμου ?

Link to comment
Share on other sites

Αν η δημοτική οδός έχει πλάτος < 4,0 μ τότε ναι έχεις πρόβλημα με την οικοδομησιμότητα. 

Επειδή φαίνεται πως είσαι οριακά, θα πρότεινα προσεκτική αποτύπωση. Τα εκατέρωθεν όρια της οδού είναι υλοποιημένα?

 

Τώρα για το κεφάλαιο της οριοθέτησης του ρέματος από τις τ.υ. Τι να πω... Αν έχουν κάνει προχειροδουλειά είναι ένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απλό πρόβλημα συνάδελφε Panos_ αφού θα υπάρχει και ΦΕΚ

αντε να το αναθεωρήσεις!!!!

ο/η συνάδελφος δεν μπορεί να παραχωρήσει τμήμα και να επανεφαρμόσει την οριοθέτηση η οποία μπορεί να αμφισβητηθεί ανα πάσα στιγμή

θα πρότεινα στον/στην συνάδελφο να καταθέσει το διάγραμμα όπου να εμφανίζονται οι αποκλίσεις και να απαιτήσει έγγραφη απάντηση απο την Υπηρεσία

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί σε τέτοιες περιπτώσεις κάποιος να ζητήσει ορθή επανάληψη της οριοθέτησης εάν τεκμηριωθούν αποκλίσεις στην αποτύπωση?

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ορθή επανάληψη Δημήτρη

είναι λάθος μελέτη. Οταν μιλάμε-γράφουμε για οριοθέτηση ρέματος όπως μπορείς να διαπιστώσεις και απο πρακτικά συνεδρίων  και σεμιναριων του ΤΕΕ

αναφερόμαστε στον καθορισμό της ζώνης που πρόκειται στο μέλλον να μελετηθούν και να κατασκευασθούν έργα διευθέτησης.Παρότι αυτά έχουν χιλιοειπωθεί

ως οριοθέτηση θεωρείται ο προσδιορισμός των ορίων κατάκλυσης στην μέγιστη πλημμυρική παροχή για περίοδο επαναφοράς 50 συνήθως χρόνια.

Οι οριοθετήσεις εκτός σχεδίου γίνονται απο δασολόγους,εντός σχεδίου απο διπλωματούχους μηχανικούς, εντός και εκτός σχεδίου απο υπηρεσίες που μπορεί να μην

διαθέτουν ούτε μηχανικούς ούτε δασολόγους

Η παρερμηνεία αυτή σε συνδυασμό με τις διατάξεις του ΓΟΚ περι αποστάσεων απο τις όχθες και περι προσωρινής οριοθέτησης έχουν περιπλέξει τα πράγματα

Ακόμη πιό πολύ περιπλέκονται με τον χαρακτηρισμό ως Κ.Χ των εκτάσεων των ρεμάτων (ρέματα-ζώνη προστασίας ρέματος) σε πολεοδομικές μελέτες.

Η υπηρεσία οφείλει να ανακαλέσει, αν δεν το κάνει ο/η συνάδελφος μπορεί να απευθυνθεί στην διεύθυνση ρεμάτων του ΥΠΕΚΑ

Μπορεί να ισχυριστεί ότι στα 13 χρόνια έχουν επέλθει μεταβολές, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά πρόκειται για καθαρά αποκλίσεις συνεταγμένων και όχι για μεταβολές

της κοίτης, των πρανών και των διατομών

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες ΘΕΟΧΑΡΗ δε νομίζω να οφείλεται σε γεωλογικές μεταβολές του ρέματος. Επισυνάπτω και το σχέδιο όπου φαίνεται η κατάσταση. Με πράσινο είναι το σχέδιο του δήμου. Η γραμμή Α-Β-Γ-Δ αντιστοιχεί στο όριο του ασφαλτοστωμένου δρόμου όπως το αποτύπωσα εγώ. Μετά ακολουθούσε 0,5-1μ πρανές και έπειτα το ρέμα. 

Από όσο μου είπε ο ιδιοκτήτης το σχέδιο αυτό με την οριοθέτηση ρέματος, το είχε ζητήσει ο ίδιος για να κατοχυρώσει την ιδιοκτησία του και μην εμφανιστεί κανείς στο μέλλον να του πει για παράδειγμα ότι το οικόπεδό του είναι μέσα στο ρέμα...

Αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως  και σε αυτό το σχέδιο έχουν αφήσει δρόμο πλάτους που φτάνει στα 3μ. Εκτός αν σκοπός αυτού είναι να δηλώσει μόνο την οριογραμμή του ρέματος…??

 

rema_dromos.pdf

Edited by mitsaina
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχω οικοπεδο 2 στρεμματα διαμπερες δηλαδη εχει 2 προσωπα σε κοινοχρηστους δρομους σχεδον παραλληλους.

θελω να κανω κατατμηση σε δυο οικοπεδα με 1 στρεμ. το καθενα. 

πρεπει να εχω προσωπο 15 μ. βασει του ΦΕΚ του 2011.

απ' οτι διαβασα σε αλλα παλια θεματα, μπορω αυτα τα 15 μ. να τα εχω μονο στο ενα προσωπο και στο αλλο να εχω λιγοτερο. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.