Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

καλησπέρα

σε οικισμό< 2000 κατοίκων εάν πληρώ όλες τις προϋποθέσεις για άδεια δόμησης , μπορώ να κάνω ημιυπόγειο και μεζονέτα ? δεν μπορώ να βρώ εάν υπάρχει περιορισμός σε ορόφους. νομίζω πως περιορίζομαι μόνο στο μέγιστο ύψος, σωστά ? 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο αριθμός των  επιτρεπόμενων  ορόφων έχουν πολλά χρόνια που καταργήθηκε από τους όρους δόμησης

αλλά πρόσεξε ότι το ίδιο συμβαίνει και με τον όρο  "ημιυπόγειο" που πλέον μετά τον ΓΟΚ 85

δεν υφίσταται σαν πολεοδομικός προσδιορισμός ορόφου και

το ημιυπόγειο πλέον υπόγειο   ισοδυναμεί με υπόγειο που στα χωριά <2000 δεν πρέπει να εξέχουν του Φ.Ε ή και Τ.Ε

Link to comment
Share on other sites

στο φεκ 4/11/11 ΑΑΠ για τους οικισμους < 2000 κατοικων ορίζει στο 4α ( το μεγιστο ύψος των κτηρίων σε 7.50 μ. και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος αυτών με το φυσικό έδαφος ) .
Στην συνέχεια τονίζει ( νομίζω πως αναφέρεται και στο φρύδι της στέγης ) "σε κάθε περίπτωση , το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα επίπεδα , διερχόμενα από την τομή του περιγράμματος αυτών με το έδαφος , δεν μπορεί να υπερβαίνει το ανώτατο οριζόμενο .
εννοεί φυσικό ή διαμορφωμένο , για το φρύδι της στέγης ???
πως το ερμηνεύετε ???

Link to comment
Share on other sites

εγώ θεωρώ ότι πάντα ισχύει "με το Φ.Ε"

Όσο για το φρύδι - "φρύδι" θεωρώ την στέψη της στέγης δηλ την τομή της στέγης με τον τοίχο του περιγράμματος του κτίσματος οπότε τα  max 7.5μ  λογίζονται από εκεί μέχρι το Φ.Ε

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε παιδία με το Φ.Ε. ?

στο πρώτο μέρος την 4α το τονίζει …… γιατί δεν το τονίζει και στο δεύτερο ? μη μου πείτε εννοείται ?? είναι ποιο λογικό το Φ.Ε ή Τ.Ε. για το φρύδι  ή γενικά για τις προβολές .

Link to comment
Share on other sites

συν/φε 

Γενικά πρέπει να αντιληφθείς (μην το θεωρείς ως προσπάθεια προσβολής σου) 

ότι    το Π.Δ 4-11-11 για τους οικισμούς  είναι αυστηρότατο 

π.χ δες το ύψος στα οικόπεδα ανάντη και κατάντη του δρόμου κτλ

Link to comment
Share on other sites

( καθόλου) , καταλαβαίνω τη λες ! απλά νομίζω πως δεν είναι σαφές ,τίποτε άλλο .

άρα μου λες πως η προβολή της στέγης πρέπει να απέχει 7.50 από το Φ.Ε. όχι από το διαμορφωμένο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.