Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

όχι

(αναφέρθηκα ήδη σε τομή στέγης και περιμετρικού τοίχου

επίσης η τομή αυτή δεν έχει σχέση με το σκέπαστρο της στέγης του εξώστη)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Στην εικόνα φαίνεται ένα οικόπεδο με κτίσμα σε οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Το εμβαδόν του είναι περίπου 1200 τμ και η αρτιότητα σύμφωνα με την απόφαση νομάρχη είναι 500 τ.μ. και φυσικά ημερομηνία δημιουργίας του είναι πριν από το 1980.

Οπως φαίνεται στο οικόπεδο φτάνει και σταματάει δρόμος πλάτους 4μ. (Φαινεται σε παλιό τοπογραφικό του όμορου ιδιοκτήτη ο δρόμος και αναφέρεται και σε συμβόλαιο). Το ερώτημα μου είναι το εξής. Η πλευρά η οποία έρχεται σε επαφή με το δρόμο, έρχεται σε επαφή σε όλο της το μήκος (4,65μ) και το πλάτος του δρόμου μπροστά από το οικόπεδο είναι >4μ αφού στην ουσία δεν έχω απέναντι κάποια ιδιοκτησία. Μπορω να θεωρήσω λοιπόν ότι είναι οικοδομήσιμο?

Νίωθω μεν ότι "ναι ακριβώς αυτό λέει ο νόμος" αλλά από την άλλη ότι χρησιμοποιώ παραθυράκι για να αποκτήσω οικοδομήσιμοτητα με "το ζόρι"

Screenshot 2019-01-23 at 8.30.31 PM.png

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο έχει μοναδικό πρόσωπο σε δρόμο και είναι αυτός τους τοπογραφικού. Άρα έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους πολύ μεγαλύτερου των 4 μ (κάθετη απόσταση στο πρόσωπο). Αν ο δρόμος αποδεδειγμένα προϋφίσταται του 85 έχεις οικοδομησιμότητα.  Για καλό και για κακό, ρίξε μια ματιά και στο 1/5000 οριοθέτησης του οικισμού, να δεις αν φαίνεται κάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλη μια ερώτηση. Οικόπεδο το οποίο έχει πρόσωπο σε κοινοτική έκταση θεωρώ οτι έχει πρόσωπο σε ΚΧ και άρα είναι οικοδομήσιμο?

Συγκεκριμένα, αν αποδειχθεί ότι όντως μιλάμε για κοινοτική έκταση, το οικόπεδο με κίτρινο χρώμα βλέπει μόνο στην έκταση με διαγράμμιση που δείχνω, η οποία παρεμβάλλεται ανάμεσα στο οικόπεδο και τον δρόμο. Έχει οικοδομησιμότητα?

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν αν είναι κοινοτική έκταση, για αυτό είπα πιο πάνω "αν αποδειχθεί". Η ερώτηση μου είναι υπάρχει κάποιος χαρακτήρας τον οποίο αν έχει αυτή η έκταση το οικόπεδο παίρνει οικοδομησιμότητα. 

Πχ αν είναι κοινοτικό οικόπεδο φαντάζομαι δεν μου κάνει γιατι αύριο μεθαύριο μπορεί να χτιστεί εκεί κάποιο κοινοτικό κτίριο η να πουληθεί σε ιδιώτη.

Αν όμως είναι "πάρκο", "πλατεία" κτλ θα μπορούσα να πω οτι έχω πρόσωπο σε ΚΧ και αρα είναι οικοδομήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω την έρευνα μου. Το θέμα είναι έχει νόημα η έρευνα η ό,τι κι αν είναι το τμήμα μπροστά δεν έχω οικοδομησιμότητα?

Να ξέρω τι ψάχνω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.