Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

Για οικόπεδα πριν το 85 μπορεί να έχεις οποιοδήποτε εμβαδον για την αρτιότητα για τηην οικοδομισημότητα όμως θα πρέπει να έχει πρόσωπο σε δρόμο 4μ φεκ 133Δ/87 αρθρο 6

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω μια ερώτηση!! Είμαι νέος στο επάγγελμα και έτσι η νομοθεσία είναι κάτι το εντελώς καινούργιο για εμένα. Πρόκειται για ένα οικόπεδο εντός οικισμού άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο γιατί δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο. Ακριβώς δίπλα υπάρχει οικόπεδο άρτιο και με πρόσωπο σε επαρχιακή οδό, το οποίο τυχαίνει και ανήκει σε αδερφό του προαναφερθέντως. Και τα 2 οικόπεδα έχουν από ένα κτίσμα 120 m2 από το '77 όπου και η περιοχή ήταν εκτός σχεδίου. Το ερώτημα είναι: Μπορεί να γίνει συνένωση των δυο οικοπέδων και να κτιστεί οικοδομή μέχρις ότου το επιτρέπει ο σ.δ; Μπορεί να γίνει πολεοδομική μελέτη από μέρους του πρώτου έτσι ώστε να προβλέπεται δρόμος μπροστά από το οικοπεδό του;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που με έχει μπερδέψει πάρα πολύ. Σε οικισμό <2000 κατοίκων υπάρχει δημοτικός δρόμος πλάτους περίπου 2μ. Ο δρόμος αυτός έχει μήκος περίπου 20μ . Αριστερά υπάρχουν 2 οικόπεδα και δεξιά άλλα 2 οικόπεδα. Στο πρώτο αριστερό οικόπεδο υπάρχει οικοδομή και δεν έχει αφήσει τα 2μ από τον άξονα του δρόμου που θα έπρεπε. Στο πρώτο δεξιά οικόπεδο χτίζουν τώρα και έχουν αφήσει τα 2μ από τον άξονα του δρόμου. Το δικό μου οικόπεδο είναι το δεύτερο δεξιά, εάν εγώ αφήσω τα 2 μ από τον άξονα του δρόμου το οικοπεδό μου θα είναι οικοδομήσιμο? Ο δρόμος σε όλο το μήκος του δεν θα είναι 4μ ή με ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι του δρόμου που είναι πρόσωπο στο οικόπεδό μου?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει μόνο το τμήμα του δρόμου που είναι μπροστά από το οικόπεδό σου.Εσύ πρέπει να παραχωρήσεις τμήμα ώστε τα όρια σου να πάνε όπως είπες 2μ από τον υφιστάμενο άξονα του δημοτικού (κοινοτικού μάλλον τώρα μετά τον Καλλικράτη ) δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα σας παραθέσω και εδώ το πρόβλημα μου και όποια βοήθεια σας θα ηταμ πολύτιμη!

Οικόπεδο το οποίο έχει κατατμηθεί σε άρτια και οικοδομήσιμα εντός οικισμού και, μάλιστα έχει εκδωθεί οικοδομική άδεια σε ένα από αυτά,τώρα μου ζητήται βεβαίωση από τον δήμο ότι ο δρόμος που έχει πρόσωπο προυφίσταται προ του 85.Από τον δήμο δεν έχουν στοιχεία να μου βεβαιώσουν κάτι τέτοιο και από τα συμβόλαια δεν προκύπτει πάλι κάτι.Σε αυτή την περίπτωση ΤΙ περιορισμούς έχουν τα κατατμημένα οικόπεδα???

Μπορώ να βγάλω κάπως αλλιώς άκρη??Έχει δωθεί κάποια εξήγηση μεταγενέστερη του νόμου της Μπιρμπίλω που έχει γίνει αυτό το μπάχαλο??

Ευχαριστώ πολύ!!Χάνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν δυσκολέψει τα πράγματα.Υπήρχε στα αλήθεια αυτός ο δρόμος το 85? (πρέπει να σου πουν την αλήθεια οι ιδιοκτήτες) Αν ναι ψάξε παντού να τον βρεις.Από συμβόλαια των απέναντι, από αεροφωτογραφίες , από χάρτες του ΓΥΣ (αν προϋπήρχε πολύ πριν του 85) από απουδήποτε..Η μπιρμπίλω τα έμπλεξε με πολεοδομήσεις στους οικισμούς , με χάρτες που θα εγκριθούν με με ..Καλύτερα να σου λείπει αυτή η χρονοβόρα διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.