Jump to content

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

Οικόπεδο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Το πρόσωπο που έχει είναι 3.00μ στην πλευρά ΓΔ. Ερώτημα: όσον αφορά την απαίτηση προσώπου καθίσταται οικοδομήσιμο? 

Έχω δει αυτήν την απάντηση από εξαιρετικό συνάδελφο στο θέμα:  ''Δεν είναι πρωτόγνωρο σε οικισμό ένας δρόμος να καταλήγει στην "πόρτα" του οικοπέδου. Το οικόπεδο διαθέτει αυτό το πρόσωπο σε δρόμο. Το πλάτος του δρόμου θα το δεις κατά την άλλη διάσταση, οπότε όλος ο δρόμος είναι ένα ..."τεράστιο πλάτος" φυσικά πολύ μεγαλύτερο των 4 μ που απαιτείται.''  Είναι βέβαιο όμως?

 

 

Screenshot.jpg

Edited by Spiderman
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το οικόπεδο έχει δημιουργηθεί πριν την 24-4-85  και η ύπαρξη προσώπου σε δρόμο αποδεικνύεται είτε από τίτλο είτε από α/φ, δεν υπάρχει πρόβλημα διότι η αρχική διατύπωση του άρθρου 6 δεν ανέφερε συγκεκριμένο μήκος προσώπου. 

Κατά τα λοιπά, ισχύει ό,τι αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Spiderman said:

Οικόπεδο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Το πρόσωπο που έχει είναι 3.00μ στην πλευρά ΓΔ. Ερώτημα: όσον αφορά την απαίτηση προσώπου καθίσταται οικοδομήσιμο? 

Έχω δει αυτήν την απάντηση από εξαιρετικό συνάδελφο στο θέμα:  ''Δεν είναι πρωτόγνωρο σε οικισμό ένας δρόμος να καταλήγει στην "πόρτα" του οικοπέδου. Το οικόπεδο διαθέτει αυτό το πρόσωπο σε δρόμο. Το πλάτος του δρόμου θα το δεις κατά την άλλη διάσταση, οπότε όλος ο δρόμος είναι ένα ..."τεράστιο πλάτος" φυσικά πολύ μεγαλύτερο των 4 μ που απαιτείται.''  Είναι βέβαιο όμως?

Eίναι ένα θέμα που μας έχει απασχολήσει σοβαρά πολλά χρόνια τώρα. Απορίας άξιο γιατί 37 χρόνια τώρα (από το 1985) δεν έχει γίνει η παραμικρή νύξη στο θέμα αυτό, σε κάποια ερμηνευτική εγκύκλιο ή έγγραφο σχετικό με το ΦΕΚ 181/Δ/85. Για να έχεις μια ξεκάθαρη και ολοκληρωμένη εικόνα, το θέμα αυτό δεν αντιμετωπίζεται ενιαία από τις Πολεοδομίες της χώρας και επιπλέον να ξέρεις ότι, σε ανάλογες περιπτώσεις κατά το παρελθόν, έχουν εκδοθεί κανονικά οικοδομικές άδειες (θεωρώντας ότι τέτοια οικόπεδα είναι οικοδομήσιμα). 

Από κει και πέρα και από την στιγμή που ο έλεγχος σχεδόν έχει φύγει από τις Πολεοδομίες, είναι στη δική σου πλέον κρίση, πως θα το θεωρήσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας...θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...έχω ένα γεωτεμάχιο το οποίο είναι εν μέρει εντός οικισμού (μισό εντός μισό εκτός) και από το τμήμα του εντός οικισμού ακριβώς στο κέντρο του περνάνε καλώδια υψηλής τάσης...δε γνωρίζω πόση τάση έχουν τα καλώδια απλά στο τοπογραφικό αναφέρει ότι είναι ΥΤ... διαβάζω διάφορα στο φόρουμ αλλά δε βγάζω άκρη...υπάρχει δυνατότητα μετατόπισης των καλωδίων/πυλώνα έτσι ώστε να μην επηρεάζει τη δόμηση,  διότι αν έχω περιορισμό πχ 20 μ. εκατέρωθεν του άξονα του πυλώνα δε μπορώ να χτίσω στο τμήμα του εντός πράγμα που σημαίνει ότι χάνω την αρτιότητα αν με ''πετάξει'' στο τμήμα του εκτός οικισμού.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, xarhs1990 said:

.......υπάρχει δυνατότητα μετατόπισης των καλωδίων/πυλώνα ...

Καθαρά τεχνικά μιλώντας η δυνατότητα υπάρχει, αλλά είναι άξονας.... οπότε θα πρέπει να μετατοπιστεί ΟΛΟΣ ο άξονας

οπότε εσένα μπορεί να σε βολέψει αλλά άλλους να τους ξεβολέψει και όλα αυτά σημαίνει δικαστήρια δεκαετίες ...

Το πιο σημαντικό όμως είναι άλλο. Ποιος πληρώνει την μετατόπιση? Ο πελάτης σου? Κάνε μια πρόχειρη ανάλυση πόσοι πυλώνες πρέπει να κατεδαφιστούν, να φτιάξουν τους νέους, καλώδια κλπ κλπ..... και θα δεις ότι συμφέρει να αγοράσει 10 άλλα οικόπεδα χωρίς αυτό το πρόβλημα.

Φυσικά τον τελικό λόγο τον έχει η ΔΕΔΔΗΕ .... αν σε πληρώνει ο πελάτης σου να κάνεις τα αναγκαία για να προβεί σε αίτηση ή άλλο δες το... αν και χλομό έως απίθανο η μετατόπιση

Link to comment
Share on other sites

@xarhs1990Καταρχήν πέραν του θέματος πυλώνων υψηλής τάσης, εάν αναφέρεσαι σε οικόπεδο εν μέρει εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2.000 κατοίκων, μπορείς να οικοδομήσεις την δόμηση που προκύπτει στο εντός οικισμού τμήμα (εφόσον είναι οικοδομήσιμο) και με έγκριση Σ.Α να την τοποθετήσεις στο εκτός οικισμού τμήμα (ανεξαρτήτως αν αυτό είναι οικοδομήσιμο) τηρώντας τις αποστάσεις της εκτός σχεδίου δόμησης. Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ για οικόπεδα εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός οικισμού.

Για τις δουλείες Γ.Μ Υ.Τ διάβασε το ενημερωτικό που παραθέτω για να μπεις στο νόημα. Οπότε θα πρέπει να ερευνήσεις τι είδους εναέρια δουλεία διέλευσης έχει συσταθεί και αν έχεις στην ιδιοκτησία πυλώνες θα πρέπει να πάρεις τα σχετικά διαγράμματα απαλλοτρίωσης.

ΑΔΜΗΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΟ ΓΙΑ ΔΟΜΗΣΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Didonis said:

Καθαρά τεχνικά μιλώντας η δυνατότητα υπάρχει, αλλά είναι άξονας.... οπότε θα πρέπει να μετατοπιστεί ΟΛΟΣ ο άξονας

οπότε εσένα μπορεί να σε βολέψει αλλά άλλους να τους ξεβολέψει και όλα αυτά σημαίνει δικαστήρια δεκαετίες ...

Το πιο σημαντικό όμως είναι άλλο. Ποιος πληρώνει την μετατόπιση? Ο πελάτης σου? Κάνε μια πρόχειρη ανάλυση πόσοι πυλώνες πρέπει να κατεδαφιστούν, να φτιάξουν τους νέους, καλώδια κλπ κλπ..... και θα δεις ότι συμφέρει να αγοράσει 10 άλλα οικόπεδα χωρίς αυτό το πρόβλημα.

Φυσικά τον τελικό λόγο τον έχει η ΔΕΔΔΗΕ .... αν σε πληρώνει ο πελάτης σου να κάνεις τα αναγκαία για να προβεί σε αίτηση ή άλλο δες το... αν και χλομό έως απίθανο η μετατόπιση

ευχαριστω για την απαντηση...σιγουρα το κόστος θα είναι πολυ υψηλο...σκεφτόμουν μηπως αναλάμβανε το κόστος η ΔΕΔΔΗΕ με καποια αίτηση περι περιορισμου δόμησης κτλ.

 

20 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

@xarhs1990Καταρχήν πέραν του θέματος πυλώνων υψηλής τάσης, εάν αναφέρεσαι σε οικόπεδο εν μέρει εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2.000 κατοίκων, μπορείς να οικοδομήσεις την δόμηση που προκύπτει στο εντός οικισμού τμήμα (εφόσον είναι οικοδομήσιμο) και με έγκριση Σ.Α να την τοποθετήσεις στο εκτός οικισμού τμήμα (ανεξαρτήτως αν αυτό είναι οικοδομήσιμο) τηρώντας τις αποστάσεις της εκτός σχεδίου δόμησης. Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ για οικόπεδα εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός οικισμού.

Για τις δουλείες Γ.Μ Υ.Τ διάβασε το ενημερωτικό που παραθέτω για να μπεις στο νόημα.

ΑΔΜΗΕ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΟ ΓΙΑ ΔΟΜΗΣΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ.pdf 101.99 kB · 2 downloads

ναι το γνωρίζω ότι ουσιαστικά μπορείς να χτίσεις στο κομματι εκτός οικισμου με τους όρους δόμησης του εντός απλα νομίζω οτι θα πρέπει να έχω την αρτιότητα για του εκτός οικισμού σωστα? (δεν ειμαι σιγουρος)..

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συμπλήρωσα την αρχική μου απάντηση. Διάβασε και το συνημμένο. Στο ερώτημα αν μπορείς να μεταφέρεις την δόμηση του εντός οικισμού στο εκτός οικισμού τμήμα, στο γράφω και στο αρχικό μήνυμα. Αυτό γίνεται κατόπιν έγκρισης Σ.Α και δεν αποτελεί προυπόθεση το εκτός οικισμού τμήμα να οικοδομείται. Μην μακρηγορούμε για το θέμα οικοδομησιμότητας, διότι είμαστε εκτός θέματος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_1.bmp

Σας παραθετω μια ληψη του τεμαχιου (μη λαμβάνετε υπόψιν τη κίτρινη γραμμη)... το συνολικο εμβαδο είναι 3500 τ.μ. και το τμήμα που βρίσκεται εντός οικισμού είναι 300 τ.μ. Η αρτιότητα για τα εντός οικισμού είναι 500 τ.μ. και για τα εκτός είναι 4000 τ.μ. στη συγκεκριμενη περιοχη.

Ο ιδιοκτήτης θελει να το χωρίσει στα δύο (κιτρινη γραμμη) και να πουλήσει το ενα οπότε πιθανόν ενα μελλοντικο κτισμα να πέφτει κάτω απο τον αξονα ΥΤ αν υπαρχει δουλεία η καποιος περιορισμός.

Μη χαλάμε το θεμα γιατι είμαστε εκτός απλα το εβαλα εδω μιας και υπαρχει το θεμα με τους πυλωνες ΥΤ.

Ευχαριστω

Edited by xarhs1990
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο οικόπεδο δεν μπορεί να κατατμηθεί και να δώσει άρτια και οικοδομήσιμα. Επιπλέον, το εντός οικισμού τμήμα δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο οπότε και εκεί υπάρχει πρόβλημα για την οικοδομησιμότητά του.  Αν διάβασες το συνημμένο που σου έδωσα αναφέρει για δυο τύπους δουλείας εναέριων γραμμών μεταφοράς. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με ΑΔΜΗΕ για να μάθεις τι ισχύει στην θέση του ακινήτου. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.