Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

Να είσαι καλά φίλτατε. Με τόσες επαγγελματικές "πίκρες" που δεχόμαστε καθημερινά νομίζω ότι μια γενναία ποσότητα ζάχαρης είναι ότι πρέπει. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Σε οριοθετημένο οικισμό έχω οικόπεδο το οποίο έχει πρόσωπο σε δρόμο μικρότερο των 4μ. Μπορώ να παραχωρίσω λωρίδα για να φτάσω τα 4. Το θέμα είναι ότι ο δρόμος που καταλήγει στο οικόπεδο και περνάει διπλα από άλλες ιδιοκτησίες έχει σε όλο του το μήκος, πλάτος μικρότερο των 4 μέτρων. Σε αυτή την περίπτωση το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο?

Edited by redshift
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λέγοντας "περνάει δίπλα από άλλες ιδιοκτησίες"? Εσένα σε ενδιαφέρει το οικόπεδο να έχει πρόσωπο σε δρόμο και σε όλο το μήκος του προσώπου του οικοπέδου να παραχωρηθεί εδαφική λωρίδα τόση, ώστε από τον άξονα του δρόμου (όταν αυτός έχει πλάτος μικρότερο των 4 μ.) μέχρι το εναπομένων πρόσωπο να υπάρχει ελάχιστη απόσταση 2 μ.

Δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν ή τι έχουν κάνει οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες.

Επίσης, κάνε έλεγχο για τον δρόμο. Ένας πρακτικός έλεγχος είναι να προυφίσταται του 1985 (απο απόσπασμα χάρτη ΓΥΣ μπορεί να φαίνεται, είτε απο Αεροφωτογραφία ή να είναι ήδη αναγνωρισμένος κοινοτικός ή δημοτικος κλπ). Ουσιαστικά πρέπει να ελεγξεις ο δρόμος να μην είχε δημιουργηθεί με βάση την παρ. 2α του ΠΔ 34-4/3-5-85 ΦΕΚ 181 Δ , η οποία αυτή παράγραφος έχει καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας συνάδελφοι,

να ρωτήσεω κι εγώ το εξής:

η απαίτηση προσώπου σε Κ/Χ δρόμο (όχι παραχωρημένο αλλά δημόσιο)

ισχύει μόνο για εμάς ή

και για όλους τους ομόρους?

δηλ. όπως και στα εντός σχεδίου για να είμαστε οικοδομήσιμοι πρέπει κι οι συνορίτες μας να είναι οικοδομήσιμοι.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ισχύει για το ακίνητο που ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη του να καταστεί οικοδομήσιμο, όταν το πλάτος του δρόμου στο πρόσωπο του οικοπέδου είναι μικρότερο των 4 μ. (ή και διαφορετικό των 4 μ ανάλογα με την εκάστοτε νομαρχιακή απόφαση οριοθέτησης οικισμού).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

γεια σας συνάδελφοι,

να ρωτήσεω κι εγώ το εξής:

η απαίτηση προσώπου σε Κ/Χ δρόμο (όχι παραχωρημένο αλλά δημόσιο)

ισχύει μόνο για εμάς ή

και για όλους τους ομόρους?

δηλ. όπως και στα εντός σχεδίου για να είμαστε οικοδομήσιμοι πρέπει κι οι συνορίτες μας να είναι οικοδομήσιμοι.

ευχαριστώ

 

axoul οικοδομήσιμα τα όμορα πρέπει να είναι μόνο σε περιοχές με εγκεκριμένο ρυμοτομικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μία ερώτηση και από εμένα.

Οικόπεδο εντός οικισμού έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστη οδό υφιστάμενη προ του '85.

Η οδός έχει χαρακτηριστεί πεζόδρομος πλάτους 3m με απόφαση νομάρχη (και με βάση την οποία έχουν εκδοθεί οικοδομικές άδεις σε γειτονικά οικόπεδα).

αυτό που αναρωτιέμαι είναι εάν το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο ή πρέπει να γίνει παραχώρηση ώστε η οδός να αποκτήσει πλάτος 4m?

Έμπειρος συνάδελφος θεωρεί ότι για να είναι κανείς βέβαιος καλύτερα να παραχωρήσει λωρίδα σε κοινή χρήση, όμως δεν μου προκύπτει από πουθενά ότι καταργούνται όλες οι αποφάσεις νομάρχη με τον νόμο μπιρμπίλη..

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα δεις το αρθρ. 85 και, ειδικωτερα, το 86 του Δ 580/99....

 

γενικα,

οι αποφασεις νομαρχη υπερισχυουν αν ειναι δυσμενεστερες

 

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.