Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση πληρωμής προστίμου 3843


ssouanis

Recommended Posts

Μίλησα με τον κ. Κατσαρίδη στο ΥΠΕΚΑ και μου είπε ότι μπορεί το πρόστιμο να πληρωθεί μέσω web banking, κατά προτίμηση στην Εθνική. Δοκίμασα στην Εθνική και δεν αναγνώριζε τον παλιό κωδικό του Ν.3843/2010, το ίδιο και στην Alpha, στη Γιούρομπανκ όμως και στην Πειραιώς τον δέχεται από ό,τι βλέπω, και συγκεκριμένα στη Γιούρομπανκ στο πεδίο αναζήτησης: "Πληρωμή Πράσινο Ταμείο-ΕΠΔΡΧ", που σημαίνει Ειδικό Πρόστιμο Διατήρησης Ρυθμιζόμενων Χώρων (όχι ΕΕΠΡΑ, δηλαδή Ενιαίο Ειδικό Πρόστιμο Ρύθμισης Αυθαιρέτων, γιατί αυτό αφορά το Ν.4495/2017). Έφτασα δηλαδή ένα βήμα πριν πατήσω πληρωμή χωρίς να βγάλει μήνυμα λάθους, όπως γίνεται όταν ο κωδικός πληρωμής δεν αναγνωρίζεται πριν την επιβεβαίωση πληρωμής. Μάλλον αυτή είναι η λύση για οσους θέλουν να ξοφλήσουν με τον 3843/2010. Λογικά στη Γιούρομπανκ και στην Πειραιώς θα μπορεί να γίνει και στο ταμείο η δουλειά. Στις άλλες δύο μην το επιχειρήσετε, δεν θα βγάλετε άκρη.
 
Edited by pipakos
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ακουστεί κάτι. Η λογική λέει ότι θα ακολουθεί και αυτό τις παρατάσεις του 4495, δεν είναι όμως και σίγουρο. Καλό θα ήταν όποιος έχει εκκρεμότητες να τις κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Kαι να κάνεις την "κατάθεση" και να εισπραχθούν τα χρήματα από την τράπεζα, αυτά στην συνέχεια δεν θα μπορούν να πάμε στους λογαριασμούς του Πράσινου Ταμείου και να "οριστικοποιηθεί" η εξόφληση και απλώς θα παραμείνουν "ανενεργά", μέχρι να το πάρεις είδηση και αφού δεν θα υπάρχει και λογαριασμός "απόρριψης" να πας να τα ζητήσεις πίσω.... Δηλαδή, "φέξε μου και γλίστρησα".... Τη λύση σας την είπα σε προηγούμενο post....

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει κάτι τέτοιο μόνο σαν σκάνδαλο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί από τη στιγμή που το ίδιο το ΥΠΕΚΑ και οι πολεοδομίες σου λένε να χρησιμοποιήσεις τους παλιούς κωδικούς πληρωμής. Εμένα πάντως μου φαίνεται υπερβολικό. Δηλαδή αν εξοφληθεί το πρόστιμο με web banking και πάμε μετά με την απόδειξη εξόφλησης στην πολεοδομία δεν θα μας περαιώσουν τη δήλωση? Στην πολεοδομία Παλλήνης μου ανέφεραν 2 υποθέσεις 3843 που περαιώθηκαν πρόσφατα με αυτό τον τρόπο. Όπως και να έχει δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, απλά μοιράζομαι όσες πληροφορίες βρήκα μετά από έρευνα. Σίγουρα είναι προτιμότερο να γίνει νέα υπαγωγή με 4495 όταν όμως η οικονομική διαφορά είναι μεγάλη (διαφορά προστίμου, αμοιβές, ΜΣΕ κτλ) εκεί έρχονται οι δεύτερες σκέψεις..

Edited by pipakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγω χρησιμοποίησα τον παλιό κωδικό και πλήρωσα στην Πειραιώς το υπόλοιπο των δόσεων. Στην πολεοδομία που πηγα για περαίωση , μια χαρα μου το σφράγισαν και τελείωσα, ευτυχώς που δεν εντάχθηκα στο Ν.4495, όπως μου ελεγαν. 
Αυτοι 10 δόσεις θέλουν να δουν για να σφραγίσουν, Ουτε που κοίταξαν ποια ημερομηνία πλήρωσα και αν ήταν στο Πράσινο ταμείο η οχι. Ο φάκελος πήγε αρχείο, εγω πήρα την περαίωση και καθάρισα . Πλήρωσα Ιανουάριο 2022

 

Edited by Julia Krassa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα  σε όλους . 

Πελάτης  έχει κάνει  ρύθμιση Ν.3843  ,  έχει  πληρώσει  κάποιες  δόσεις  αλλά   δεν  έχει  περαιώσει. Φυσικά  δεν  θυμάται  τι ακριβώς  έχει  πληρώσει  , και  στην Πολεοδομία  υπάρχει  μόνο το παράβολο. Υπάρχει  κάποιος τρόπος  να  αναζητήσω  τις  πληρωμές   στο  Υπουργείο  ή  κάπου αλλού;

Πρόκειται να κάνω ρύθμιση  του Ν.4495  και θέλω  να συμψηφίσω  τις πληρωμές. 

Ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Από παλιότερη υπόθεση άλλου συναδέλφου που δεν βρίσκανε τις πληρωμές, στείλαν ένα μειλ στο παρακάτω:

[email protected]

με τους κωδικούς πληρωμής και τους εξυπηρετήσαν άμεσα στέλνοντάς τις πληρωμές. Βέβαια έχουν περάσει 2+ χρόνια από τότε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 26/3/2023 at 11:47 ΠΜ, moneftsis said:

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα  σε όλους . 

Πελάτης  έχει κάνει  ρύθμιση Ν.3843  ,  έχει  πληρώσει  κάποιες  δόσεις  αλλά   δεν  έχει  περαιώσει. Φυσικά  δεν  θυμάται  τι ακριβώς  έχει  πληρώσει  , και  στην Πολεοδομία  υπάρχει  μόνο το παράβολο. Υπάρχει  κάποιος τρόπος  να  αναζητήσω  τις  πληρωμές   στο  Υπουργείο  ή  κάπου αλλού;

Πρόκειται να κάνω ρύθμιση  του Ν.4495  και θέλω  να συμψηφίσω  τις πληρωμές. 

Ευχαριστώ 

Καλημέρα @moneftsis, μήπως επικοινώνησες με το μειλ που σου έδωσε ο ακης; Βρήκες τις πληρωμές με κάποιον τρόπο;

 

Συνάδελφοι, προσπάθησα να εξοφλήσω 3843 στην τράπεζα και το δέχεται! Δεν την ολοκλήρωσα βέβαια, και αναρωτιέμαι:

Μπορούμε σήμερα να περαιώσουμε 3843 ;

ScreenShot2023-09-11at11_41_29AM.thumb.png.369dfedf84303767c49af4993240cb1d.png

 

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.