Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράταση πληρωμής προστίμου 3843


ssouanis

Recommended Posts

Ξύνονται αγαπητέ μου, .....ξύνονται ασυστόλως και ενσυνειδήτως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, συνέβη και αυτό στον 70ο και τελευταίο ημιυπαίθριο.

 

Ο πελάτης μετά την πληρωμή της πρώτης δόσης και αφού έχασε το διπλότυπο άφησε το άλλο ποσό και έπρεπε να τον κυνηγάω για να του ξαναεξηγήσω τη διαδικασία. Και ενώ μετά από δεκάδες επεξηγήσεις για το ότι πρέπει να πληρώσει τις υπόλοιπες 9 δόσεις εγκαίρως, πάει και πληρώνει το εφάπαξ ποσό. 3318€ αντί €3350. Μου στέλνει το διπλότυπο και ενώ ετοιμάζω την περαίωση διαπιστώνω αυτό.

 

Τί σκ@τ@ να κάνω τώρα? Πήρα πολεοδομία αλλά λείπει η υπάλληλος, πρέπει να πάρω αύριο.

 

Εχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε κανέναν? Η διαφορά είναι 30€, αντε πες να πάει να τα πληρώσει αλλά πια είναι εκπρόθεσμος.

 

:confused:  :evil:  :evil:  :evil:

 

Γιατί σε μένα???

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη "....μπόρα" υπάρχει και λίγο ...φως!

Μην ξεχάσεις να ζητήσεις 50 ευρώ extra αμοιβή για την ολοκλήρωση της περαίωσης. Διαφορετικά να πάει μόνος του.....

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα ο τύπος είναι Αθήνα και η περαίωση στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης. Τόσα τηλέφωνα και τόσες ώρες εξηγήσεων και πάλι να κάνει λάθος θέλει άλλη μια αμοιβή. Αλλά...για την ψυχή της μαμάς.

Απορώ πάντως τί θα μου πουν από την πολεοδομία αύριο. 

Πιστεύω ότι η έσχατη περίπτωση θα είναι να μου πει να περιμένω νέο νόμο και συμψηφισμό. Εκεί, ναι, θα παίξει νέα αμοιβή.

Αλλιώς δεν ξέρω αν θα το κάνει γαργάρα και μου πει να συμπληρωθεί το υπολειπόμενο ποσό. Βέβαια διερωτόμαι και αν οι κωδικοί στους οποίους κατατίθεντο τα ποσά είναι ακόμα "ανοικτοί", ενδεχομένως να μην είναι καν εφικτή η...γαργάρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

 

Διευκρίνιση για την προθεσμία πληρωμής του ειδικού προστίμου του Νόμου 3843/10 περί ημιυπαιθρίων

 Το ΥΠΕΚΑ σε συνέχεια της από 22/5/13 ανακοίνωσης σχετικά με τις προθεσμίες του Νόμου 3843/10, διευκρινίζει ότι η καταληκτική προθεσμία της 31/5/13 αφορά αποκλειστικά την προθεσμία πληρωμής του ειδικού προστίμου, και δεν επηρεάζει την διαδικασία περαίωσης των υποθέσεων από τις αρμόδιες ΥΔΟΜ που μπορεί να γίνει και μετά την 31/5/13 εφόσον το ειδικό πρόστιμο έχει εξοφληθεί μέχρι 31/5/13.

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni%5B1155%5D=2437&language=el-GR

 

Όταν το αυτονόητο χρίζει επεξήγησης, υπάρχει πρόβλημα...

 

Καλημέρα. Σήμερα (!!) πελάτης μου έφερε απόδειξη πληρωμής σε υπόθεση 3843 που είχα σε εκκρεμότητα με την οποία εξοφλεί το σύνολο του ποσού στις 18/5/2013, εντός δλδ της τελευταίας παράτασης που είχε δοθεί! Μπορεί σήμερα να γίνει περαίωση της διαδικασίας; Δεν βλέπω κάπου για λήξη διαδικασίας περαίωσης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελικά με την τροποποίηση του ν.4495/17 (ΦΕΚ Α101/18) μπορούμε να πληρώσουμε δήλωση 3843 με παλιό κωδικό ? 

Παράθεση

Για τις περιπτώσεις υπαγωγής του ν. 3843/2010, για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή του συνολικού ποσού προστίμου, το υπολειπόμενο ποσό καταβάλλεται εφ’ άπαξ, με χρήση του κωδικού πληρωμής σε τράπεζα που αντιστοιχούσε στην υπαγωγή, εντός έξι (6) μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος.».

 

Link to comment
Share on other sites

ο 4546 ειναι αυτοτελης νομος.

δεν πας με τον 4495

πας με το αρθρο 88 περιπτωση 2 τελευταιο εδαφιο  του 4546.

[για τους κωδικους εχει γινει συζητηση]

http://www.michanikos.gr/forums/topic/50335-αρθρο-088-ν-449517-αυθαίρετα-πριν-την-28072011-περίπτωση-1-κατασκευές-που-έχουν-υπαχθεί-σε-προηγούμενους-νόμους/?do=findComment&comment=980350

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Όμως οι τράπεζες δεν αναγνωρίζουν πλέον το κωδικό πληρωμής που υπήρχε σε αυτοκόλλητο στον 3843 για να αποπληρωθεί το πρόστιμο. Λένε πως το ποσό θα πρέπει να πληρωθεί στο πράσινο ταμείο.

Υπάρχει αριθμός λογαριασμού;

Θα πρέπει να υποβάλλουμε ένα αποδεικτικό πληρωμής στην ΥΔΟΜ για να περαιώσει τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.