Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πληρωμής προστίμου 3843


ssouanis

Recommended Posts

@jbosdas όχι δυστυχώς κάποιες πολεοδομίες δεν δέχονται να περαιώσουν ακόμα και με πληρωμένα από τότε !!!

Προτείνω να επικοινήσετε με το αρμόδιο ΤΕΚ πρώτα και μόνο αν το δέχονται να προχωρήσετε σε πληρωμή... Προσοχή στη συνεννόηση γιατί αν δεν γίνει σωστά θα εκτεθείτε στον πελάτη... Θα ήταν προτιμότερο να είναι παρόντας στο ΤΕΚ ή να ζητήσετε γραπτή απάντηση με γραπτή αίτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω επικοινωνήσει με το TEK αλλά δεν ξέρει να μου απαντήσει 🙃 Περιμένω να το δουν και να με πάρουν τηλέφωνο... Προσωπικά θεωρώ ότι δε γίνεται, βάσει παρ2, αρθ88, Ν4495: "Για τις περιπτώσεις υπαγωγής του ν.3843/2010 (Α62), για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή του συνολικού ποσού προστίμου, το υπολειπόμενο ποσό καταβάλλεται εφάπαξ, με χρήση του κωδικού πληρωμής σε τράπεζα που αντιστοιχούσε στην υπαγωγή, μέχρι τις 30.9.2020. " 

Αλλά θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη γιατί το πρόστιμο αυξάνεται σχεδόν στο διπλάσιο...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jbosdas συμφωνώ, αλλά να δούμε τι θα πει και το πάνσοφο ΤΕΚ... 

Απ' την άλλη, αυτή η πληρωμή έχει καθυστερήσει 12 χρόνια ... Λαμβάνοντας υπόψιν τα κύματα ανάπτυξης που "έδερναν" αλύπητα τη χώρα μας και τον κατακλυσμό επενδύσεων, αυτά τα τελευταία 12 χρόνια, τότε το κεφάλαιο έχει ήδη πολλαπλασιαστεί εκθετικά κατά πολύ περισσότερο από το διπλάσιο πρόστιμο που αντιστοιχεί σήμερα!!! Μην είμαστε αχάριστοι 🤪

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

@jbosdas Να ρωτήσω γιατί δεν προχωράς σε συμψηφισμό προστίμου με ένταξη στο ν. 4495; Στην συντριπτική πλειοψηφία των υποθέσεων Ν. 3843/10 υπάρχουν τραγικά λάθη, όπου ακόμη και με περαιωμένες δηλώσεις δεν μπορείς να βεβαιώσεις νομιμότητα ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδόν των ΗΧ που ρυθμίζει με 3843 είναι σωστό. Συμψηφισμό δεν μπορώ να κάνω, επειδή εκτός από το παράβολο των 250€ δεν έχει πληρωθεί τίποτα άλλο*, άρα δεν μιλάμε για περαιωμένη δήλωση. Ο στόχος είναι να περαιώσει με 3843 με το υπολογισμένο πρόστιμο (~2100€) και μετά να περάσει μαζί με τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες στον 4495 με το παράβολο των 100€ (Σ=2200€). Αν το περάσω στον 4495 το πρόστιμο σχεδόν διπλασιάζεται.. (~4100€ - λόγω "άλλης κατοικίας")

*το ψάχνουμε και αυτό...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να ασχοληθώ με τον 3843, αλλά γιατί το πληρωμένο παράβολο δεν μπορεί να συμψηφιστεί; Το λέω, διότι και το παράβολο αποτελεί μέρος του προστίμου. Τα πρόστιμα του 3843 ήταν κατά πολύ μεγαλύτερα από αυτά που προέκυπταν με βάση τους μετέπειτα νόμους, ακόμη και από αυτά του Ν. 4014. Αν έχεις ψάξει ενδελεχώς και βλέπεις ότι συμφέρει έτσι, έχει καλώς.

Για το εμβαδόν του Η.Χ και για την ορθότητά του, δες αν έχει μπει και το εμβαδόν του τοίχου, διότι με τις ΄τοτε οδηγίες άφηναν την υποβολή της ρυθμισης με το "καθαρό" εμβαδόν.

Η διαφορά με τους συντελεστές κύριας και άλλης κατοικίας είναι 10%  για ΤΖ<1000 Ε/τμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο (250€) φυσικά και θα συμψηφιστεί. Άλλη πληρωμή όμως για συμψηφισμό δεν έχει... 

Το ύψος το πρόστιμου στον 3843 βγαίνει στα ~2100€, ενώ για 4495 στα ~4100€!! Το έχω πάρει έτοιμο από την πλατφόρμα το πρόστιμο, πιθανότατα να είναι οι ετήσιες προσαυξήσεις λόγω χρόνου υποβολής που κάνουν την ζημιά...

Το Ε Η/Χ ευτυχώς το έχει πάρει από το ΔΚ και είναι σωστότατο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2023 at 12:23 ΜΜ, jbosdas said:

Έχω επικοινωνήσει με το TEK αλλά δεν ξέρει να μου απαντήσει 🙃 Περιμένω να το δουν και να με πάρουν τηλέφωνο... Προσωπικά θεωρώ ότι δε γίνεται, βάσει παρ2, αρθ88, Ν4495: "Για τις περιπτώσεις υπαγωγής του ν.3843/2010 (Α62), για τις οποίες δεν έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή του συνολικού ποσού προστίμου, το υπολειπόμενο ποσό καταβάλλεται εφάπαξ, με χρήση του κωδικού πληρωμής σε τράπεζα που αντιστοιχούσε στην υπαγωγή, μέχρι τις 30.9.2020. " 

Αλλά θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη γιατί το πρόστιμο αυξάνεται σχεδόν στο διπλάσιο...

 

Τους ανοίξαμε τα μάτια...

Δεν μπορεί να δεχτεί πληρωμή μετά την 30.9.2020 άρα δεν μπορεί να περαιώσει δήλωση 3843.

Μου σύστησε να πάρω και γνώμη από το υπουργείο... !

 

On 16/2/2022 at 3:21 ΠΜ, Julia Krassa said:

Εγω χρησιμοποίησα τον παλιό κωδικό και πλήρωσα στην Πειραιώς το υπόλοιπο των δόσεων. Στην πολεοδομία που πηγα για περαίωση , μια χαρα μου το σφράγισαν και τελείωσα, ευτυχώς που δεν εντάχθηκα στο Ν.4495, όπως μου ελεγαν. 
Αυτοι 10 δόσεις θέλουν να δουν για να σφραγίσουν, Ουτε που κοίταξαν ποια ημερομηνία πλήρωσα και αν ήταν στο Πράσινο ταμείο η οχι. Ο φάκελος πήγε αρχείο, εγω πήρα την περαίωση και καθάρισα . Πλήρωσα Ιανουάριο 2022

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

ΥΔΟΜ, ΤΕΕ, ΠΡΆΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ, δεν γνωρίζουν τίποτα. Από μέιλ σε τηλέφωνα και μπαλάκι από υπηρεσία σε υπηρεσία. Φτάσαμε ΥΠΕΝ, άλλα μπαλάκια και φτάσαμε στην αρμόδια συνάδελφο και το θέμα της ήταν γνωστό... 

Περαιώσεις 3843 έληξαν την  30.9.20. "Έχουν ενημερωθεί εδώ και πολλούς μήνες οι υπηρεσίες αλλά περιμένουμε νομοθετική ρύθμιση". 

Όσες δηλώσεις έχουν περαιωθεί με μεταγενέστερη ημερομηνία θα θεωρηθούν άκυρες και θα επιστραφούν τα ποσά... (!!) Για συμβόλαια που έχουν συνταχθεί... ακόμα άγνωστο....πιθανόν να αντιμετωπιστούν με άλλη ρύθμιση... 

Οπότε μόνο με μεταφορά σε 4495 και συμψηφισμό καταβληθέντων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.