Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

 

 

Ετοιμάζω την κάτοψη, η οποία θα συνοδέψει μια συμβολαιογραφική πράξη αγοραπωλησίας. Μου είπαν (δεν το έχω διαβάσει κάπου) ότι πρέπει πάνω στο σχέδιο να αναγράφεται συγκεκριμένο κείμενο :

 

Eχω στη διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά, στοιχεία και τις μελέτες  και θα τα υποβάλλω ηλεκτρονικά στο Σύστημα εντός της προβλεπομένης για τη τακτοποίηση του Ν.4178/2013 στο ίδιο Κτίριο και στους ίδιους χώρους”

 

ενώ η συμβολαιογράφος μου ζτησε να γράψω ότι "Όμοια σχέδια κατατείθονται ....... "

 

Θα ήθελα τα φώτα σας ... Πρέπει όντως κάποιο κείμενο να αναγράφεται πάνω στα σχέδια της συμβολαιογραφικής πράξης, ποιο είναι το κείμενο αυτό, γνωρίζει κάποιος και με ποιο επίσημο έγγραφο έχει οριστεί ....

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης #32

 

ΦΕΚ 2184/Β/2013 -> Απόφαση 2254/2013, άρθρο 2 παράγραφος 4

λέει : Υπεύθυνη δήλωση μηχανικού ότι "τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι ταυτόσημα με αυτά που θα εισαχθούν στο σύστημα σε ηλεκτρονική μορφή" ...

 

Οπότε πάνω στο σχέδιο αναγράφεται το κειμενάκι αυτό ... οτι το παρών σχέδιο είναι ταυτόσημο με αυτό που θα εισαχθεί στο σύστημα .... δε θα αναφέρω το σύνολο των δικαιολογητικών, δεν χρειάζεται στην συγκεκριμένη στιγμή, έτσι δεν είναι ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω αυτό ακριβώς το κείμενο:

 

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

Δηλώνω ότι, έχω στη διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες και θα τα υποβάλλω ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης από το Ν.4178/2013 προθεσμίας. Το παρόν σχέδιο είναι ταυτόσημο με αυτό που θα εισαχθεί σε ηλεκτρονική μορφή.

Α/Α ΔΗΛΩΣΗΣ Ν.4178/2013: 2066666

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ: B19533F0053288888

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι χρειαζομαι μια βεβαιωση μηχανικου για διαμέρισμα 75τμ στην Θεσσαλονίκη (δημος Θεσσαλονίκης) το οποίο προκειται να δωθεί στην συζυγό μου με γονική παροχή.

 

Κατ'αρχην χρειάζεται για γονική παροχή? Η συμβολαιογραφος λέει ναι αλλά αν ξερει καποιος κατι άλλο ας βοηθήσει.

 

Πρέπει να βρεθούν τα σχεδια στην πολεοδομία διότι δεν τα έχουμε. Ξέρει κανεις πόσο θα μου κοστήσει αυτό? αν το αναλάβει καποιος συνάδελφος στην Θεσσαλονίκη?

 

Επιπλέον υπάρχει καποιο νομικό κόλλυμα στην υπογραφή του από μένα μιας και θα μεταβιβαστεί στην συζυγό μου? Δεν εχω ασχοληθεί με το θέμα διότι ασχολούμαι βασικα με στατικα σε εταιρεία

 

Αν κάποιος συνάδελφος ασχολείται με θέματα τέτοια εκεί με αυτά ας μου στειλει  pm.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για την γονική παροχή θέλει βεβαίωση.

Το κόστος δεν μπορώ να το προσδιορίσω.

Νομικό κώλυμα δεν υπάρχει.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Θέλω να δώσω μια βεβαίωση σε διαμέρισμα Γ ορόφου, όπου είναι Ο.Ι. αλλά έχει μόνο τον σκελετό και τις τοιχοποιίες του κλιμακοστασίου. Οι υπόλοιποι όροφοι, άνω και κάτω, είναι αποπερατωμένοι.

Τι βεβαίωση δίνω;

 

υ.γ. Για τον αέρα δίνουμε αδόμητου νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ.

Άρα θα δώσω την κανονική βεβαίωση με τίτλο "Ο.Ι. Γ1 σε 4/όροφη οικοδομή επί pilotis" και στην ΤΕ θα αναφέρω ότι είναι στο στάδιο αποπεράτωσης του φέροντος οργανισμού και στο μέλλον θα έχει καθαρό εμβαδό 120,00μ².

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.