Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Άρθρο 30

Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

1.   Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο :

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η βεβαίωση συνοδεύεται και από μια τεχνική έκθεση στην οποία γράφεις κάποια πράγματα (πχ εμβαδόν, χρήση, όροφοι κλπ) , μια μικρή περιγραφή και τα στοιχεία στα οποία βασίζεται (πχ άδεια, προηγούμενη τακτοποίηση, τοπογραφικό διάγραμμα, συμβόλαιο κλπ). Επίσης έχεις κρατήσει στο αρχείο σου και φωτογραφίες. Το σύνολο των στοιχείων αυτών τεκμηριώνει τα νόμιμα πολεοδομικά μεγέθη βάσει τον οποίων χορήγησες την βεβαίωση. Αν ο ιδιοκτήτης είναι τόσο ανόητος που πάει μετά από την βεβαίωση και φτιάχνει αυθαίρετες κατασκευές κακό του κεφαλιού του θα κάνει και φυσικά ο υποψήφιος αγοραστής αν δεν βάλει μηχανικό να ελέγξει το ακίνητο που πάει να αγοράσει για λογαριασμό του, απλά την πάτησε. Εσύ μια φορά αν έχεις περιγράψει όπως στα αναφέρω δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

@GeorgePi, ΕΣΥ, με την βεβαίωση πιστοποιείς τα αναγραφόμενα στην συγκεκριμένη ημερομηνία της αυτοψίας και όχι για όλο το χρονικό διάστημα των δύο μηνών της ισχύος της βεβαίωσης.

Άλλο αφορά η ημερομηνία αυτοψίας και άλλο αφορά η χρονική διάρκεια της βεβαίωσης. Οι αυθαιρεσίες "έχουν να κάνουν" με την ημερομηνία που τις κατέγραψες (της αυτοψίας). Οι δύο μήνες "έχουν να κάνουν" με την χρονική διάρκεια ισχύος της βεβαίωσης εντός της οποίας πρέπει.μπορεί να πραγματοποιηθεί η εν ζωή δικαιοπραξία και όχι της μη ύπαρξης νέων αυθαιρεσιών μετά την συγκεκριμένη ημερομηνία της αυτοψίας.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με το δίμηνο της βεβαίωσης και τον Covid19. Είχα εκδώσει βεβαίωση που έληγε εντός της καραντίνας και ο ιδιοκτήτης δεν μπορούσε να κάνει / μεταγράψει συμβόλαιο λόγω των έκτακτων μέτρων:

  • Έχει υπ' όψη του κανείς διάταξη (με τις πρόσφατες ΚΥΑ και ΠΝΠ για Covid19 ή άλλες για έκτακτα περιστατικά) με την οποία να παρατείνεται η δίμηνη διάρκεια των βεβαιώσεων μηχανικού;
  • Αν δεν προβλέπεται παράταση τι κάνω δεδομένου ότι δεν είναι υπαιτιότητα του ιδιοκτήτη το γεγονός ότι δεν αξιοποίησε την δίμηνη προθεσμία; Εκδίδω νέα βεβαίωση με μηδενική απόδειξη; Τι θα κάνατε εσείς;

Ευχαριστώ.

Edited by Καλλικτίνος
Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση, θα παω να κάνω αυτοψία πάλι και θα εκδώσω νέες βεβαιώσεις, ίσως ζητήσω μια συμβολική τιμή για τις νεές αποδείξεις που θα κόψω (τα έξοδα μου δλδ). Δεν φταίει ο ιδιοκτήτης, θεωρώ σαν επαγγελματίες πρέπει να βοηθήσουμε  

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εύκολο περάστε και μια βόλτα από το ακίνητο, να το δείτε εξωτερικά τουλάχιστον μήπως τους άνοιξε η όρεξη για καμια αυθαιρεσία πριν χορηγήσετε τη νέα βεβαίωση. Βεβαίως έχετε την επαφή με τους πελάτες σας και θεωρώ ότι μπορείτε να τους ψυχολογήσετε αν ανήκουν στην κατηγορία των εσαεί αυθαιρετουχων.

Στο ερώτημα του συναδέλφου δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να αφορά την παράταση ισχύος βεβαιώσεων ν. 4495. Αναγκαστικά θα χορηγηθούν νέες βεβαιώσεις. Θα τους στείλετε ένα απλό συμφωνητικό με συμβατική αμοιβή 10-15 Ευρώ και αυτό θα κόψετε. Προσωπικά έτσι το έχω αντιμετωπίσει σε αντίστοιχη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, killertomato said:

έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση, θα παω να κάνω αυτοψία πάλι και θα εκδώσω νέες βεβαιώσεις, ίσως ζητήσω μια συμβολική τιμή για τις νεές αποδείξεις που θα κόψω (τα έξοδα μου δλδ). Δεν φταίει ο ιδιοκτήτης, θεωρώ σαν επαγγελματίες πρέπει να βοηθήσουμε  

Αυτό είναι το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου: Αφού δε φταίει ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να πληρώσει τίποτα. Ούτε τα έξοδά μας. Από την άλλη δε φταίμε ούτε εμείς. Προσωπικά εγώ δε θεωρώ σωστό να του ζητήσω οποιοδήποτε οικονομικό αντάλλαγμα. Θεωρώ ότι έπρεπε να έχει προβληθεί κάτι σχετικό στις πρόσφατες διατάξεις. Να ήταν το μόνο θα μου πείτε...

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Edited by Καλλικτίνος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mπορούμε να δώσουμε Βεβαίωση Μηχανικού και 5σελιδο για μεταβίβαση ενώ βρίσκεται σε Οριστική Υπαγωγή?

Εχει εξοφληθεί πλήρως το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.