Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Για μεταβίβαση δίνουμε 5σέλιδο σε "Περαίωση" -εκτός αν εκκρεμεί Τ.Ε. Η/Μ Μηχανικού  ή ΜΣΕ ή και τα δύο, οπότε και αναφέρεται βάσει νομοθεσίας μέσα στην έκθεση η απαίτηση τους για την δήλωση και ότι θα αναρτηθούν εντός του προβλεπόμενου υποχρεωτικού από τον νόμο διαστήματος (ανάλογα με το απαιτούμενο δικαιολογητικό).Σε κάθε άλλη περίπτωση δίνουμε δήλωση σε κατάσταση "Περαίωση" με αναρτημένα εννοείται όλα τα δικαιολογητικά πριν περάσουμε σε "Οριστική Υπαγωγή".

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι η δήλωση σε περαίωση. Με οριστική υπαγωγή μπορεί μια χαρα να γίνει οποιαδήποτε δικαιοπραξία. Πρέπει ωστόσο να έχουν αναρτηθεί τα σχέδια και να γίνεται μνεια για αυτό πάνω σε αυτά που δίνουμε στο συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας - Σε κτίσμα με έξι Ο.Ι. θέλω να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση για 3 από αυτές οι οποίες ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη . Πρέπει να δώσω 3 βεβαιώσεις ή μια στην οποία να αναφέρεται ποιες Ο.Ι. αφορά?

Link to comment
Share on other sites

Μία για κάθε οριζόντια.

Ημερομηνία αυτοψίας έχεις εξασφαλίσει πριν την 31/1/2021;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Μία για κάθε οριζόντια.

Ημερομηνία αυτοψίας έχεις εξασφαλίσει πριν την 31/1/2021;

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση . Με ποιον τρόπο θα έπρεπε να την εξασφαλίσω? Δεν αρκεί να βάλω ημερομηνία αυτοψίας 30/1/2021?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις κενή δήλωση σήμερα για έκδοση βεβαίωσης μπορεί να γίνει η υποβολή της σε οριστική με ημερομηνία αυτοψίας προγενέστερη της ημερομηνίας δημιουργίας της δήλωσης; 

Δεν το έχω δοκιμάσει αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

αν σε δήλωση που έχουμε σε επεξεργασία δηλώσουμε ένα ακίνητο με ημερομηνία αυτοψίας 25/1/21 και προχωρήσουμε την δήλωση σε υπαγωγή κατόπιν είναι απαιτητό να πληρωθεί το παράβολο για να προχωρήσει η δήλωση. Εχω δυο δηλώσεις σε επεξεργασία και έχω αρχίσει να συμπληρώνω την μια.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.