Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

καλησπέρα.

μου έχει ζητήσει ο δικηγόρος  ένα μονοσέλιδο έντυπο - βεβαίωση μηχανικού για το  ακίνητο που συμπληρώνουμε και το προσκομίζει στην εφορία. το ακίνητο βρίσκεται εντός/εκτός σχεδίου, εντος/εκτός ΓΠΣ, αποστάσεις ακινήτου, κτλ.

Γνωρίζει κανείς ποιο είναι και αν υπάρχει κάπου στο forum σε επεξεργάσιμη μορφή?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ξερεις αυτα

ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΑΓΗΣ σε περιοχές εντός Γ.Π.Σ.

και το εντυπο ααγης

https://www.minfin.gr/web/a-t-epaa/entypa

θα μιλησεις με την συμβ/φο. Θελει την βεβαιωση σου για να υπολογισει τον αντικειμενικο

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, anavatis said:

καλησπέρα.

μου έχει ζητήσει ο δικηγόρος  ένα μονοσέλιδο έντυπο - βεβαίωση μηχανικού για το  ακίνητο που συμπληρώνουμε και το προσκομίζει στην εφορία. το ακίνητο βρίσκεται εντός/εκτός σχεδίου, εντος/εκτός ΓΠΣ, αποστάσεις ακινήτου, κτλ.

Γνωρίζει κανείς ποιο είναι και αν υπάρχει κάπου στο forum σε επεξεργάσιμη μορφή?

Γιατί δεν τον ρώτησες τι ακριβώς ζητάει και για ποιο σκοπό ώστε να καταλάβεις και εσύ και εμείς. Αν ο σκοπός είναι ο σωστός προσδιορισμός της αντικειμενικής αξίας δες τα παραπάνω  από τον Δημήτρη. Πάντως τα σχετικά με ένα ακίνητο αναγράφονται σε τοπογραφικό διάγραμμα και όχι σε βεβαιώσεις. Διευκρίνισε μαζί του τι ακριβώς χρειάζεται και επανέρχεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το βρήκε και μου το έστειλε. Δεν το είχα υπόψη μου γιατί δεν μου έτυχε να μου το ζητήσουν σε άλλες περιπτώσεις.

Είναι ένα μονοσέλιδο έντυπο στο οποίο συμπληρώνουμε αποστάσεις από θάλασσα, εντός/εκτός σχεδίου, εντός/εκτός ΓΠΣ, προς πολεοδόμηση, κτλ στοιχεία δλδ που προκύπτουν τα περισσότερα από το τοπογραφικό αλλά σε κάποιες περιπτώσεις το ζητάνε. δεν συμβαίνει πάντα και το προσκομίζει στην εφορία....προφανώς είναι για τον υπολογισμό της αντικειμενικής...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Το θέμα μου δεν είναι τόσο σχετικό αλλά αφορά συμβολαιογράφο και θα ήθελα να τη βοήθεια σας. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να πάρεις έναν φάκελο που τον έχει ένας συμβολαιογράφος σε κάποια περιοχή και να τον πας σε άλλο συμβολαιογράφο, πιθανόν σε άλλο περιοχή? Υπόθεση περίπου 2 χρόνια σε συμβολαιογράφο στον Μαραθώνα και δεν μπορεί ο ιδιοκτητης να τελείωσει (είχε προκύψει ένα θέμα στο κτηματολόγιο). έχει ζητήσει πολλές φορές να πάρει τον φάκελο της οικίας για άλλο συνάδελφο αν δεν προλαβαίνει να προχωρήσουμε και με δικαιλογίες πως δεν χρειάζεται, ούτε τον φάκελό δίνει αλλά ούτε και προχωράει η υπόθεση. Αν ξέρει κάποιος κάτι να συμβουλέψει θα βοηθούμε πολύ, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@architect83

Βεβαίως μπορεί να αναθέσει την υπόθεσή του σε άλλον συμβολαιογράφο.
Ο ιδιοκτήτης να ζητήσει τον φάκελο χωρίς εξηγήσεις για την συνέχεια (δηλαδή ότι θα απευθυνθεί αλλού).
Από κει και πέρα, ο κάθε συμβολαιογράφος (ανάλογα με την έδρα του) μπορεί να δραστηριοποιείται σε ορισμένες περιοχές και όχι παντού.

Edited by Kosmopolitis
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Kosmopolitis said:

@architect83

Βεβαίως μπορεί να αναθέσει την υπόθεσή του σε άλλον συμβολαιογράφο.
Ο ιδιοκτήτης να ζητήσει τον φάκελο χωρίς εξηγήσεις για την συνέχεια (δηλαδή ότι θα απευθυνθεί αλλού).
Από κει και πέρα, ο κάθε συμβολαιογράφος (ανάλογα με την έδρα του) μπορεί να δραστηριοποιείται σε ορισμένες περιοχές και όχι παντού.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

μου ζητήθηκε βεβαίωση μηχανικού για αδόμητο για την εφορία για να προχωρήσει αποδοχή κληρονομιάς.

1) Έχουμε 4 συνιδιοκτήτες, ο οποίος ο ένας ΑΠΕΒΙΩΣΕ, και η γυναίκα του αποβιώσαντος μου ζητάει την βεβαίωση που να φαίνεται το όνομα του συζύγου της. (με άρθρο 99, Ν4495) αναφέρει για κληρονόμους οπότε δεν έχω πρόβλημα σωστά;

2) το κτίσμα είναι ασκεπές οπότε πάει ως αδόμητο σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

1. Βεβαίωση Ν.4495 σήμερα δεν υφίσταται, δεν ισχύει, περιμένουμε μέχρι τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της παράτασης (εντός των επόμενων δύο εβδομάδων και μέχρι τέλος του έτους)....

2. Βεβαίωση Ν.4495 δεν απαιτείται στην αποδοχή κληρονομιάς....

3. Προσωπική μου άποψη, ακόμα και ερείπια να βρίσκονται εντός γεωτεμαχίου, δεν εκδίδω Βεβαίωση Ν.4495 για αδόμητο πριν, ή εξαφανιστούν (νύχτα) ή κάνω υπαγωγή στον αντίστοιχο νόμο για ρύθμιση αυθαιρεσιών...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.