Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

1. Βεβαίωση Ν.4495 σήμερα δεν υφίσταται, δεν ισχύει, περιμένουμε μέχρι τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της παράτασης (εντός των επόμενων δύο εβδομάδων και μέχρι τέλος του έτους)....

2. Βεβαίωση Ν.4495 δεν απαιτείται στην αποδοχή κληρονομιάς....

3. Προσωπική μου άποψη, ακόμα και ερείπια να βρίσκονται εντός γεωτεμαχίου, δεν εκδίδω Βεβαίωση Ν.4495 για αδόμητο πριν, ή εξαφανιστούν (νύχτα) ή κάνω υπαγωγή στον αντίστοιχο νόμο για ρύθμιση αυθαιρεσιών...

ευχαριστώ

βεβαίωση για την εφορία ζητάει ο ιδιοκτήτης (λάθος έγραψα για αποδοχή)

όταν θα ανοίξει ή βεβαίωση ή ταυτότητα κτιρίου θα μπορούμε να βάλουμε στους ιδιοκτήτες του αποβιώσαντος;

Τώρα για ασκεπές θα το γράψω στις παρατηρήσεις

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, χαιδω said:

... ή θα το εξαφανίσω

Τίποτα δεν εξαφανίζεται….. οι δορυφόροι έχουν δει τα πάντα (σχεδόν)

Οπότε ούτε για πλάκα ας μη περνάνε τέτοιες σκέψεις και μάλιστα σε δημόσιο φόρουμ ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, χαιδω said:

Καλημέρα,

μου ζητήθηκε βεβαίωση μηχανικού για αδόμητο για την εφορία για να προχωρήσει αποδοχή κληρονομιάς.

Εννοεις οτι,  ο συμβ/φος ζηταει στοιχεια  για  την δηλωση φορου κληρονομιας και τον υπολογισμο του φορου κληρονομιας.

 

1) Έχουμε 4 συνιδιοκτήτες, ο οποίος ο ένας ΑΠΕΒΙΩΣΕ, και η γυναίκα του αποβιώσαντος μου ζητάει την βεβαίωση που να φαίνεται το όνομα του συζύγου της. (με άρθρο 99, Ν4495) αναφέρει για κληρονόμους οπότε δεν έχω πρόβλημα σωστά;

βεβαιωση θα παρει η κληρονομος μετα την αποδοχη. Μεχρι τοτε δεν εχεις νομιμο ιδιοκτητη.

Στο ονομα του συζυγου θα επαιρνες εάν αυτος, εν ζωή, ειχε ηδη κανει αιτηση και ειχε πληρωσει το παραβολο, οπότε η συζυγος ενεργει σαν συνεχεια αυτου.

[Και γιατι μονον η συζυγος; δεν υπαρχουν αλλοι κληρονομοι;] Οι αλλοι με τα 3/4 τι   εχουν κανει;

 

 

2 ώρες πριν, χαιδω said:

2) το κτίσμα είναι ασκεπές οπότε πάει ως αδόμητο σωστά; 

Για το ασκεπες υπαρχει οδηγια στην ΠΟΛ 1237/14

Εξ αλλου πρεπει να δεις και πώς το γραφει ο αποβιωσας και οι υπολοιποι συνιδιοκτητες στο Ε9.

Ξαναδες τα

καλημερα ιασονα

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

99 Ημιτελές κτίσμα

Επίσης, για τις ανάγκες επιβολής φόρου, ως ημιτελές αναγράφεται και το κτίσμα το οποίο έχει μερική έλλειψη στέγης ή άλλες ουσιώδεις βλάβες, που το καθιστούν μη λειτουργικό.

Χμμμ, μάλλον πάλι ρούμπος για τον Ιάσονα!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, χαιδω said:

Καλημέρα,

μου ζητήθηκε βεβαίωση μηχανικού για αδόμητο για την εφορία για να προχωρήσει αποδοχή κληρονομιάς.

2) το κτίσμα είναι ασκεπές οπότε πάει ως αδόμητο σωστά; 

Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, γιατί αν τυχόν εκδόσεις βεβαίωση, βάσει ν. 4495/17, για αδόμητο θα πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από σύγχρονο τοπογραφικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω κάνει τακτοποίηση σε ακίνητο με τον Ν.4014/11, έκτοτε δεν έχει γίνει καμία άλλη παράβαση, το έχω ελέγξει.  Ο σημερινος ιδιοκτητης θέλει να το μεταβιβάσει, οπότε χρειάζεται βεβαίωση κτλ. (όταν δημοσιευτεί σε ΦΕΚ η παράταση). Εχουν προκύψει εν τω μεταξύ τα εξής:

1. Εγώ έχω συνταξιοδοτηθεί, οπότε την δήλωση πρέπει να αναλάβει συνάδελφος (υπάρχει).

2. Ο τότε ιδιοκτήτης έχει μεταβιβάσει το ακίνητο στον γυιό του, οπότε η βεβαίωση θα πρέπει να εκδοθεί στο όνομα του γυιού, ενω η υπαγωγή στον Ν. 4014 είχε γίνει στο όνομα του πατέρα. 

Μπορεί κάποις συνάδελφος να μου εξηγήσει βήμα-βήμα τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Θα παραιτηθείτε της δήλωσης υπαγωγής, μέσω της γνωστής διαδικασίας του ΤΕΕ.

2. Θ' αναλάβει τη δήλωση υπαγωγής ο νέος διαχειριστής μηχανικός, μέσω της γνωστής διαδικασίας του ΤΕΕ.

3. Η δήλωση υπαγωγής θα μεταφερθεί στο Ν.4495 μέσω του Ν.4178.

4. Η δήλωση θα προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του Ν.4495, νέος ιδιοκτήτης, μνημόνευση συμβολαίου μεταβίβασης, νέες υπεύθυνες δηλώσεις, νέα τεχνική έκθεση, νέα σχέδια κ.λπ.

5. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού ήδη έχει μεταβιβαστεί μια φορά, "απαγορεύεται δια ροπάλου" να βρεθεί η οποιαδήποτε άλλη αυθαιρεσία!!! Ελπίζω να το γνωρίζει ο νέος διαχειριστής μηχανικός...

6. Θα οριστικοποιηθεί η δήλωση στο Ν.4495.

7. Θα εκδοθεί Βεβαίωση μηχανικού για τη νέα εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος (μέχρι να γίνουν τα παραπάνω, θα είναι κι αυτό εφικτό)...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2021 at 4:29 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

1. Θα παραιτηθείτε της δήλωσης υπαγωγής, μέσω της γνωστής διαδικασίας του ΤΕΕ.

2. Θ' αναλάβει τη δήλωση υπαγωγής ο νέος διαχειριστής μηχανικός, μέσω της γνωστής διαδικασίας του ΤΕΕ.

3. Η δήλωση υπαγωγής θα μεταφερθεί στο Ν.4495 μέσω του Ν.4178.

4. Η δήλωση θα προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του Ν.4495, νέος ιδιοκτήτης, μνημόνευση συμβολαίου μεταβίβασης, νέες υπεύθυνες δηλώσεις, νέα τεχνική έκθεση, νέα σχέδια κ.λπ.

5. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού ήδη έχει μεταβιβαστεί μια φορά, "απαγορεύεται δια ροπάλου" να βρεθεί η οποιαδήποτε άλλη αυθαιρεσία!!! Ελπίζω να το γνωρίζει ο νέος διαχειριστής μηχανικός...

6. Θα οριστικοποιηθεί η δήλωση στο Ν.4495.

7. Θα εκδοθεί Βεβαίωση μηχανικού για τη νέα εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος (μέχρι να γίνουν τα παραπάνω, θα είναι κι αυτό εφικτό)...

Και πάλι ευχαριστώ, μια διευκρίνηση μόνο:

Εχει γίνει η αλλαγή διαχειριστή μηχανικού και απο αυτόν πλέον η μετάβαση στον Ν.4178, ο οποίος είναι τώρα ξεκλείδωτος. Ερώτηση:

Σε αυτή τη φάση είναι που πρέπει να γίνει η προσαρμογή με τα νέα στοιχεία (νεος ιδιοκτητης, νεα σχέδια, δηλωσεις κτλ.) και μετά η μετάβαση στον 4495, ή  θα μεταφερθεί ως έχει στον 4495 και εκεί θα γινει η προσαρμογή στις νεες απαιτήσεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.