Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Χρειάζεται μία βεβαίωση ανά οριζόντια ιδιοκτησία, αν οι αποθήκες και η θέση στο υπόγειο είναι ξεχωριστές οριζόντιες τότε καλώς.

 

Αν όμως οι αποθήκες είναι παρακολουθήματα του διαμερίσματος δεν χρειάζονται ξεχωριστές βεβαιώσεις. Τα συμβόλαια τι γράφουν;

Link to comment
Share on other sites

Mη έχοντας το δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών μελετών και τοπογραφικών δεν έχεις δικαίωμα χορήγησης βεβαίωσης.

 

Εγώ σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω δώσει αρκετές βεβαιώσεις του ν4178/13. Μια μόνο συμβολαιγράφος ρώτησε το ΤΕΕ και της είπαν προφορικά μόνο αρχιτέκτωνες και Π.Μ. και όταν της είπα να της το δώσουν αυτό γραπτώς με υπογραφή, ξαναπήγε στο ΤΕΕ και όταν γύρισε μου δέκτηκε την βεβαίωση. Αλλωστε όπως μου είπε μετά ο σύλλογός τους τους έχει πει να δέχονται από όλους τους μηχανικούς.

Τώρα ποιός ξέρει τι υπογράφει και δεν θα μπλέξει σε μελλοντικό χρόνο, αυτό είναι άλλο θέμα με το δικαίωμα υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε με το παρακάτω:

Υπόγειος χώρος σαν δύο αποθήκες άλλαξε χρήση κι έγινε διαμέρισμα (ΚΧ). Η παράβαση αυτή τακτοποιήθηκε με το 3840/10 νόμο περί ημιυπαιθρίων. Έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα. Χρειάζεται να γίνει μεταβίβαση της ιδιοκτησίας. Μπορώ να δώσω βεβαίωση σύμφωνα με το Ν.4178/13???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Aφού πρωτίστως ελέγξεις τα "έγγραφα ρύθμισης" που θα σου δοθούν για τον 3843, στη συνέχεια πρέπει να κάνεις αυτοψία στο ακίνητο.

Αν η αυτοψία σου σε οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι, στο ακίνητο όλες οι αυθαιρεσίες που υφίστανται έχουν ρυθμιστεί με τον 3843 και δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες, τότε ναι μπορείς να εκδώσεις Βεβαίωση 4178 για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος.

Δηλαδή, δεν φτάνει απλώς να έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το αναφέρω ότι έχω κάνει ήδη αυτοψία κι δεν υφ΄στανται εκ νέου αλλαγές κι άλλες αυθαιρεσίες εκτός αυτή που προανέφερα.

Απλώς θεωρούσα ότι έπρεπε να το υποβάλλω πρώτα στο ν.4178/13 κι να εισάγω τα παλιά πρόστιμα κι μετά να βγάλω τη βεβαίωση.

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια ΙΑΣΟΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

αφού θα βρεις και θα βρεις τα σχέδια τακτ/σης Η/Χ

(όπως σωστά σου λέει ο φίλος ΙΑΣΟΝΑΣ)

βγάλ' τα και από καμιά Φ/Τ γιατί θα στα ζητήσει

σίγουρα Η Συμβ/φος

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ήδη για να ελέγξω αν τυχόν συμβαδίζουν οι τακτοποιήσεις με την υπάρχουσα κατάσταση κι δεν υπάρχει κάποια άλλη αυθαιρεσία!

Link to comment
Share on other sites

μαζι με εκεινο το εγγραφο με την "τριτη σφραγιδα"  περι εξοφλησης, στο τριτο κουτακι,  δεξια... :smile: :-) :smile:

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω δώσει αρκετές βεβαιώσεις του ν4178/13. Μια μόνο συμβολαιγράφος ρώτησε το ΤΕΕ και της είπαν προφορικά μόνο αρχιτέκτωνες και Π.Μ. και όταν της είπα να της το δώσουν αυτό γραπτώς με υπογραφή, ξαναπήγε στο ΤΕΕ και όταν γύρισε μου δέκτηκε την βεβαίωση. Αλλωστε όπως μου είπε μετά ο σύλλογός τους τους έχει πει να δέχονται από όλους τους μηχανικούς.

Τώρα ποιός ξέρει τι υπογράφει και δεν θα μπλέξει σε μελλοντικό χρόνο, αυτό είναι άλλο θέμα με το δικαίωμα υπογραφής.

Πολύ δύσκολο να δώσεις σε αδομητο οικοπεδο βεβαιωση. Μπορει να υπάρχει καποιο αυθαιρετο δεντρο!

Το ενεργειακό πιστοποιητικό μπορούν να το βγάζουν ολες οι  ειδικότητες. Διότι όλοι οι μηχανικοί γνωρίζουν τους λέβητες, σε τι κατάσταση βρίσκονται, τα κλιματιστικά σε τι κατάσταση βρίσκονται και ας μην επεκταθουμε παρακατω....

 

 

 

 


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.