Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω τακτοποιήσει ημιυπαίθριους χώρους σε ένα διαμέρισμα με τον Ν. 3843/10. Ο συμβολαιογράφος μου ζητά βεβαίωση Μηχανικού με κλειδάριθμο. Απ'όσο γνωρίζω, κλειδάριθμος δίνεται στην βεβαίωση του Μηχανικού κατά την περαίωση των διαδικασιών του Ν. 4014. Τώρα που εγώ θέλω να δώσω τέτοια βεβαίωση αλλά για τον Ν. 3843, που μπορώ να την βρω; Θα έχει κλειδάριθμο ή θα είναι η απλή βεβαίωση Μηχανικού που υπάρχει στο site του ΥΠΕΚΑ (εννοώ αυτήν: http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=1PDL9cNODFs%3d&tabid=762&language=el-GR);

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις μία εικονική δήλωση αυθαιρέτου στο σύστημα.

Συμπληρώνεις όλα τα στοιχεία, ΔΕΝ προσθέτεις κανένα φύλλο καταγραφής αυθαιρεσίας, γράψε και στην τεχνική έκθεση άμα θες κάτι, προχωράς στην υποβολή.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ μόλις την υποβάλλεις δε μπορείς να ξαναλλάξεις τίποτα.

 

Η ''ηλεκτρονική'' βεβαίωση βγαίνει σαν ένα pdf στη σελίδα πρόσθετα στοιχεία, κάτω από την ημερ αυτοψίας.

 

Αυτό το κείμενο πρέπει να υπογράψεις θες δε θες...

 

Α ναι ΠΡΟΣΟΧΗ #2 > Από την ημερ. αυτοψίας που θα συμπληρώσεις μετράνε οι δύο μήνες μέχρι τη μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Με καλύψατε. Το Word μάλιστα που έδειξε ο dimitrispsi το είχα αλλά δεν του είχα δώσει την απαιτούμενη σημασία. Αλλά έχω μια ερώτηση προς τον sagiasdi: από πού εξάγεται το συμπέρασμα ότι από την ημερομηνία αυτοψίας μέχρι την μεταβίβαση μετράνε μόνο δύο ημέρες; Αναφέρεται κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε αυτό. Είπε ότι η βεβαίωση έχει ισχύ 2 μήνες από την ημερομηνία αυτοψίας που θα δηλώσεις.

 

Αυτό το γράφει η βεβαίωση, όταν την βγάλεις...

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε, sorry. Δεν το διάβασα σωστά. Έκανα την διαδικασία και όλα ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Ξέρει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σε περίπτωση που περάσουν οι 2 μήνες μετά την αυτοψία και λήξει η βεβαίωση? Πρέπει να ξανακάνω δήλωση για το συγκεκριμένο ακίνητο και να ξαναβάλω αμοιβή? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες εκδόσει οικοδομική άδεια και ο πελάτης δεν είχε κάνει τίποτα μέσα στην 4ετία, τι θα έκανες;

 

Είναι υπαιτιότητα του πελάτη η καθυστέρηση χρήσης του εγγράφου.

 

Κατά συνέπεια νέα βεβαίωση και νέα αμοιβή (αυτό είναι δικό σου θέμα, αν θα πληρωθείς εκ νέου ή αν θα κόψεις μια ΑΠΥ 10€, όλα τα έχω ακούσει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι ευκολο να πει κανείς που λεέι αν είναι απαραιτητο να περάσει η βεβαίωση απο το σύστημα?. Μιλάμε για ακίνητο χωρίς καμια ααυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μου ζητησε η συμβολαιογράφος για να κανει κάθετη σύσταση ιδιοκτησίας βεβαίωση μηχανικού. Στο οικοπεδο εντος οικισμου υπαρχει μια κατοικια και μια αγροτικη αποθηκη προ '55 που εξαιρούνται απο τις διαταξεις του ν4014/2011 σύμφωνα με το αρθ.23 παρ.2

Μπηκα στο σύστημα και δεν βρήκα καπου να δηλώνω τα κτισματα προ '55. Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.