Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Να συμπληρώσω στο φίλο μου Didonis

Μπαίνεις στο σύστημα αυθαιρέτων ΤΕΕ 

Δημιουργείς νέα δήλωση

Επιλέγεις ΕΚΤΟΣ και ΧΩΡΙΣ Ο.Α (τα υπόλοιπα τα αφήνεις όπως είναι)

Υπόψη επίσης ότι δεν χρειάζεται να προσδιορίσεις Τ.Ζ

Κάνεις τον γεωγραφικό  προσδιορισμό

Συμπηρώνεις περιοχή  Δήμο και τα στοιχεία Ιδιοκτήτη

Αποθήκευση 

Στη συνέχεια υποβολή και επιβεβαίωση

οριστική υποβολή 

και μετά επιλέγεις τον τύπο της βεβαίωσης αδόμητο

όπως σου  προανέφερε ο φίλος μου

 

Επίσης αν τυχόν διορθώνεις στοιχεία

δεν πρέπει να  ξεχνάς και τις ενδιάμεσες "αποθηκεύσεις"

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Didonis & KANA...Πάντως γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ "χαζό" το σύστημα... Μπαίνεις σε ένα σύστημα για τακτοποίηση αυθαιρέτων για να δώσεις μία βεβαίωση μη αυθαιρεσίας...Ο μη διαχωρισμός στην αρχή υποδηλώνει ότι:

 

α) Όλα τα ακίνητα πρέπει να έχουν αυθαιρεσίες

 

β) Τα γήπεδα κλπ που δεν έχουν δόμηση, τελικά πρέπει να έχουν δόμηση και μάλλον να έχουν αυθαιρεσίες...

 

Παραλογισμός

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

 

θα ήθελα μία ακόμη διευκρίνηση επί της ουσίας του θέματος... Στο συγκεκριμένο γήπεδο ( εκτός σχεδίου, 2 στρέμματα) στο οποίο μου ζητήσανε βεβαίωση μη αυθαιρεσίας για να γίνει γονική παροχή....

 

ο συμβολαιογράφος είπε στον ιδιοκτήτη ότι δεν απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα... Διαβάζοντας τον νόμο 4178 βλέπω ότι στο 3.1.γ.iii

 

 

Δεν απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα ....Για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου.

 

Διαβάζοντας όμως την απόφαση του συμβολαιογραφικού συλλόγου της Θεσσαλονίκης (http://www.notarius.gr/encyclical/2/225_27-2-14) φαίνεται ξεκάθαρα ότι απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από ΕΓΣΑ για τη μεταβίβαση ακινήτου...

 

Επομένως... α) Αν δεν έχω τοπογραφικό διάγραμμα εγώ τι ακριβώς ελέγχω? Πηγαίνω απλά βλέπω ότι δεν έχει δόμηση ή κάποια αυθαιρεσία και φεύγω.... β) Αν έχω τοπογραφικό διάγραμμα από κάποιον άλλο μηχανικό ....βλέπω για τυχόν αυθαιρεσίες ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ελέγχω διαστάσεις ? γ) Αν κάνω εγώ το τοπογραφικό είναι απλά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

... Αν έχω τοπογραφικό διάγραμμα από κάποιον άλλο μηχανικό ....βλέπω για τυχόν αυθαιρεσίες ...

Κάπου σε χάνω…. Πώς να έχεις πολεοδομικές αυθαιρεσίες σε γη όταν είναι όπως λες αδόμητη?

Link to comment
Share on other sites

@Didonis

 

Εννοώ ότι όπως και να έχει πηγαίνω στο αγροτεμάχιο και κοιτάζω εάν έχει κάποια αυθαιρεσία μέσα (πχ κοτέτσι)... Εννοώ τσεκάρω εάν η γη είναι όντως αδόμητη...

Link to comment
Share on other sites

η αυτοψία εννοείται 

Πως αλλιώς θα δώσεις βεβαίωση!

 Γνωρίζεις ότι ρισκάρεις πρόστιμο από 30 έως 100 χιλ €

και 3 μήνες έως οριστική αφαίρεση διπλώματος?

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι κατάλαβα ο συνάδελφος ρωτάει αν οφείλει να "μετρήσει" το αγροτεμάχιο (να ελέγξει διαστάσεις κ.λπ.);;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

το τοπογραφικο με  δηλωση του 651 αφορα "μεταβιβασεις"

αρα δεν χρειαζεται για γονικη παροχη

 

κατα τα λοιπα

απλως για να ολοκληρωσουμε τη συζητηση

εάν επροκειτο για μεταβιβαση, τοτε

 προφανως δεν χρειαζεται ως μη αρτιο και μη οικοδομησιμο

αρα   φαινεται κατ αρχας  σαν  "ελλειπης"  η ανακοινωση του ΝΟΤΑΡΙΟΥΣ

 

αλλα, το μη αρτιο και μη οικοδομησιμο πρεπει να φαινεται καπου

και αυτο γινεται μονον επι τοπογραφικου  απο μηχανικο......οχι σε ΕΓΣΑ.

 

Εκτος αν η συμβ/φος δεχθει και γραψει

"μη αρτιο και μη οικοδομησιμο κατα δηλωση των συμβαλλομενων"....

 

Άρθρον 5

1. Εις πάσαν δικαιοπραξίαν έχουσαν ως αντικείμενον μεταβίβασιν λόγω πωλήσεως οικοπέδου ή αγροτεμαχίου μετά ή άνευ κτισμάτων επισυνάπτεται εις το πωλητήριον συμβόλαιον τοπογραφικόν διάγραμμα, υπογραφόμενον υπό των συμβαλλομένων και του συντάσσοντος τούτο μηχανικού ή υπομηχανικού εις το οποίον αναγράφονται τα μήκη των πλευρών, τα όρια προς τας ομόρους ιδιοκτησίας, τα ονόματα των γνωστών ιδιοκτητών των ως και το εμβαδόν του πωλουμένου ακινήτου. Επί του διαγράμματος δηλούται υπευθύνως υπό του συντάσσοντος τούτο μηχανικού ή υπομηχανικού εάν επί του μεταβιβαζομένου επιτρέπεται ή ού η ανοικοδόμησις κατά τας κειμένας πολεοδομικάς διατάξεις. Εάν το μεταβιβαζόμενον αποτελή τμήμα μεγαλυτέρας εκτάσεως, βεβαιούται εις το αυτό σχεδιάγραμμα υπό του μηχανικού ή υπομηχανικού εάν και το εναπομένον εις τον πωλητήν πληροί ή όχι τους όρους δομήσεως. "Της κατά το προηγούμενον εδάφιον υποχρεώσεως εξαιρούνται αι λόγω πωλήσεως μεταβιβάσεις αγροτεμαχίων, μετά ή άνευ κτισμάτων, κειμένων εις καθαρώς αγροτικάς περιοχάς".[4] "Στα Τοπογραφικά διαγράμματα που συντάσσονται για ακίνητα, τα οποία ευρίσκονται σε περιοχές που έχουν κτηματογραφηθεί και στις οποίες λειτουργεί κτηματολόγιο, ο συντάσσων μηχανικός υποχρεούται να βεβαιώνει αν το διάγραμμα είναι συμβατό, ως προ το σχήμα, τα όρια και το εμβαδόν του ακινήτου, προς τις αντίστοιχες καταχωρίσεις στο κτηματογραφικό διάγραμμα του ακινήτου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 13α του ν. 2664/1998."[5]

2. Εάν ο συντάξας το διάγραμμα και οι συμβαλλόμενοι δηλούν ή βεβαιούν, εν γνώσει, ψευδή ως προς τ' ανωτέρω γεγονότα, τιμωρούνται με την ποινήν του άρθρου 2 του Ν.Δ. 105/1969 "περί ατομικής ευθύνης του δηλούντος ή βεβαιούντος".

3. Ο κατά παράβασιν της διατάξεως ταύτης συντάσσων συμβόλαιον συμβολαιογράφος υπέχει την κατά τας κειμένας διατάξεις πειθαρχικήν ευθύνην.

4. Το από 17.7/9.8.1948 Διάταγμα "περί εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου 2 του Ν.Δ. 690/48" καταργείται. Συμβάσεις συναφθείσαι άνευ του υπό των διατάξεων αυτού προβλεπομένου πιστοποιητικού των αρμοδίων δια τας πολεοδομικάς εφαρμογάς Γραφείων θεωρούνται έγκυροι έστω και εάν κατηρτίσθησαν άνευ του πιστοποιητικού αυτού. Πειθαρχικά αδικήματα συμβολαιογράφων σχετιζόμενα προς την ανωτέρω παράβασιν παραγράφονται.

5. Της κατά την παράγραφον 1 του παρόντος άρθρου υποχρεώσεων δύναται να εξαιρούνται, δια Προεδρικών Διαταγμάτων εκδιδομένων προτάσει του Υπουργού Δημοσίων Εργων, αι πωλήσεις ακινήτων κειμένων εις τας δια των Προεδρικών Διαταγμάτων τούτων προσδιοριζομένας απομεμακρυσμένας των αστικών κέντρων και καθαρώς αγροτικάς περιοχάς. Δια των Προεδρικών Διαταγμάτων τούτων δύναται να περιλαμβάνωνται εις την εξαίρεσιν και τα ακίνητα των εντός της περιοχής οικισμών.

 

 

edit

και βεβαια, η συμβολαιογραφος  δεν θα δεχθει

και εχεις και την ΔΟΥ που απαιτει να βεβαιωνει μηχανικος το μη αρτιο και οικοδομησιμο

εδω

στην τελευταια σελιδα [ΑΔ]

εντυπο ααγης.pdf

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ : Φυσικά και θα κάνω αυτοψία...Η όλη κουβέντα είναι για το τι ελέγχω και αν για να ολοκληρώσω τη βεβαίωση νομιμότητας απαιτείται να έχω στα χέρια μου τοπογραφικό...Και φυσικά το τι πρέπει να ελεγχθεί...

 

@Iasonas: Ναι, μία από τις ερωτήσεις μου είναι το εάν οφείλεις να μετρήσεις και να επιβεβαιώσεις τις διαστάσεις βάσει του τοπογραφικού και τι κάνεις εάν δεν έχει ο πελάτης

 

@Dimitris GM: Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Θα πρέπει να μιλησω με την συμβολαιογράφο για να μου πει πώς σκέφτεται να κάνει το συμβόλαιο της γονικής παροχής και το πώς θα υπολογίσει το μή άρτιο μη οικοδομήσιμο και εν τέλει την αντικ. αξία του ακινήτου

 

Εν τέλει, τί νομίζετε? Μπορεί ο μηχανικός να βεβαιώσει νομιμότητα σε ακίνητο εκτός σχεδίου για το οποίο δεν έχει τοπογραφικό...

Link to comment
Share on other sites

64souls

"Εν τέλει, τί νομίζετε? Μπορεί ο μηχανικός να βεβαιώσει νομιμότητα σε ακίνητο εκτός σχεδίου για το οποίο δεν έχει τοπογραφικό..."

 

προφανως δεν μπορει

 

αλλως, να περιμενει τον καινουργιο νομο

που προβλεπει οτι για αδομητα δεν θα χρειαζεται βεβαιωση

 

ετσι "λεει"

 

[χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα γινεται τοπογραφικο..."απλο"]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.