Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

20 λεπτά πριν, LESS said:

Όλα στον 4495. Αρκεί να έχεις την υδ εξουσιοδότησης

ΟΚ, εχω την ΥΔ εξουσιοδοτησης. Ομως τωρα, στον 4178 υπάρχουν ακόμα τα στοιχεία του αρχικού ιδιοκτήτη της δήλωσης 4014, όχι του νέου. Ετσι θα μεταφερθεί στον 4495;

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 έχει λήξει. Σήμερα ισχύει ο 4495. Οπότε ό,τι έχετε να κάνετε, θα το κάνετε στον 4495.

Προσοχή,  εσείς γράψατε ότι, έχετε συνταξιοδοτηθεί... Οπότε καμία από τις παραπάνω ενέργειες ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ... Θα τα κάνει όλα ο νέος διαχειριστής μηχανικός!!! Προσοχή, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω συνταξιοδοτηθεί ! Αλλά ο νέος διαχειριστής είναι φίλος και συνάδελφος και συνεργαζόμαστε... Πειράζει?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

επειδή διαβάζω οτι σε αποδοχή κληρονομιάς δε ζητείται βεβαίωση μηχανικού από συμβολαιογράφους, έχω τύχει σε περίπτωση που στη διαθήκη του ο αποθανών εξέφραζε τη βουλησή του το τάδε τμήμα να ανήκει στο Α παιδί, το τάδε τμήμα από το οικόπεδο στο τάδε παιδί και ζητούσαν βεβαίωση νομιμότητας για να κάνουν την αποδοχή...

 

Link to comment
Share on other sites

ποιοί

"ζητούσαν βεβαίωση νομιμότητας για να κάνουν την αποδοχή.";;;

Δεν το απαιτει ο νομος και, μεχρι να μεταγραφει η  αποδοχη , δεν εχεις νομιμο ιδιοκητητη να σου δωσει εντολή τακτοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, body125z said:

επειδή διαβάζω οτι σε αποδοχή κληρονομιάς δε ζητείται βεβαίωση μηχανικού από συμβολαιογράφους, έχω τύχει σε περίπτωση που στη διαθήκη του ο αποθανών εξέφραζε τη βουλησή του το τάδε τμήμα να ανήκει στο Α παιδί, το τάδε τμήμα από το οικόπεδο στο τάδε παιδί και ζητούσαν βεβαίωση νομιμότητας για να κάνουν την αποδοχή...

 

Ότι ακριβώς σου είπε ο Δημήτρης. Δεν απαιτείται βεβαίωση άρθρου 83 για αποδοχή κληρονομιάς.  Δες και την συνημμένη προεπισκόπηση από το έγγραφο του Κτηματολογίου με ΑΠ 1129737/ 2012

Snag_1d78b688.png

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ συνάδελφοι στα όσα αναφέρεται, αλλά ζητήθηκε από συμβολαιογράφο για να ολοκληρώσει πράξη αποδοχής κληρονομίας στο κείμενο της οποίας (της διαθήκης εννοώ) ορίζονταν για το γήπεδο χώροι αποκλειστικής χρήσης, οροφοκτησίες κλπ βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών διότι  ανέφερε πως η διαθήκη αφού ορίζει ''''διαιρεμενες ιδιοκτησίες'''' εντός του γηπέδου πρέπει πρώτα να δοθεί βεβαίωση μη αυθαιρεσιών και έπειτα να γίνει η αποδοχή... Το έδιωξα.. και εννοείται βρέθηκε συνάδελφος να το κάνει μετά από εμένα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πάντα κάνουμε είναι να ετοιμάζουμε σχέδια και τοπογραφικό σωστά με τις εμβαδομετρήσεις μας που θα εισάγουμε στην επόμενη φάση στην τακτοποίηση (εφόσον απαιτείται) ώστε να μην προκύψουν στη συνέχεια αλλαγές στο Ε9 και στην πράξη αποδοχής και απαιτηθεί διόρθωση με νέα πράξη. Δεν είναι το θέμα η βεβαίωση αλλά το ότι η κάθε συμβ/φος ζητάει πολλές φορές κάτι που δεν αναφέρεται στο νόμο κατά δική της ερμηνεία και αυτό διότι δεν τις αφορά. Αν ζητούσαμε εμείς κάτι σε συμβόλαιο που δεν αναφερόταν στο νόμο θα τα είχαν στηλώσει και δεν θα έκαναν τίποτα. Ορθώς έπραξες και αν μου επιτρέπεις θα μπορούσες να οδηγήσεις και τον πελάτη σε άλλη συμβ/φο ώστε να μην χάσεις και την δουλειά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, body125z said:

συμφωνώ συνάδελφοι στα όσα αναφέρεται, αλλά ζητήθηκε από συμβολαιογράφο για να ολοκληρώσει πράξη αποδοχής κληρονομίας .........

Για στείλε ένα επίσημο έγγραφό σου στον πρόεδρο του συμβολαιογραφικού συλλόγου με κοινοποίηση στην ίδια τη συμβολαιογράφο, στο ΤΕΕ και στο υπουργείο, για να δούμε τι θα κάνει η "λεβέντω"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.