Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μη κατασκευή στέγης ενώ προβλέπεται από την άδεια?


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι γενικά ορίζεται  χρονικό περιθώριο από την ΚΥΑ (π.χ εντός 4/ετίας από την έκδοση της) για την αποπεράτωση αυθαιρέτων

Οπότε λογικά εκδίδει την άδεια τις στέγης όποτε έχει το χρήμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

 

Περίπτωση μη κατασκευής στέγης μέσα σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 5000 κατοίκων. Η Ο.Α. είναι του 1986. Τότε είχε καλέσει την πολεοδομία για να πάρει ρεύμα και του ζήτησαν να κατασκευάσει την στέγη πρώτα. Απο τότε παίρνει ρεύμα δανικό απο διπλανή ιδιοκτησία. Δεν έχει χρήματα για να κατασκευάσει την κατά τα άλλα υποχρεωτική στέγη. Έχει κάνει κάποιες μικρο αυθαιρεσίες π.χ. δυο πέργκολες και μια αποθήκη > 15 μ2. Με ρώτησε αν τα βάλουμε στον 4178 μπορεί να πάρει επιτέλους το ρολόι της ΔΕΗ. 

Πρακαλω κάποια άποψη για ενδεχόμενη λύση ???

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι.

 

Περίπτωση μη κατασκευής στέγης μέσα σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 5000 κατοίκων. Η Ο.Α. είναι του 1986. Τότε είχε καλέσει την πολεοδομία για να πάρει ρεύμα και του ζήτησαν να κατασκευάσει την στέγη πρώτα. Απο τότε παίρνει ρεύμα δανικό απο διπλανή ιδιοκτησία. Δεν έχει χρήματα για να κατασκευάσει την κατά τα άλλα υποχρεωτική στέγη. Έχει κάνει κάποιες μικρο αυθαιρεσίες π.χ. δυο πέργκολες και μια αποθήκη > 15 μ2. Με ρώτησε αν τα βάλουμε στον 4178 μπορεί να πάρει επιτέλους το ρολόι της ΔΕΗ. 

Πρακαλω κάποια άποψη για ενδεχόμενη λύση ???

 

Ευχαριστώ.

 

 

Καλησπέρα, έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. 

Καταλήξατε σε κάποιο συμπέρασμα τελικά;;;;;;;;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παραδοσιακός οικισμός  λες....και να μπουν σε 4178 θα πρέπει να ΕΓΚΡΙΘΟΥΝ  από επιτροπή  η ΜΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

λιγουλάκι δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

Τεό, δεν το ξέρω ακριβώς. Παλιά από πολεοδομία ζητούσαμε σφραγγίδα ότι έχουν περαιωθεί οι εργασίες να συνδεθεί με ρεύμα. Δεν ξέρω ειδικά για παραδοσιακούς τι ισχύει τώρα. Εμπειρος της περιοχής, που πρόσφατα έχει συνδέσει θα ξέρει να σου πει.

Η μη κατασκευή δεν είναι λογικό να μπαίνει στον 4178 και χαρακτηριστικά που πρέπει να φέρουν οι κατασκευές Παραδοσιακού δύσκολα θα ξεπεραστούν.

Καθώς η Πολεοδομία θα ζητάει δηλώσεις Μηχανικού οτι, κατασκευάσθει η κατασκευή όπως απεικονίζει η οικοδομική άδεια, χωρίς αυθαιρεσίες κλπ. Δύσκολα θα ξεπεράσεις το θέμα σφραγγίδα στελέχους ώστε να συνδεθείς με το ρεύμα. Η ΔΕΔΔΥΕ θα στο ζητήσει οπωσδήποτε.

 

 

για άλλο λόγο μπήκα, η μη κατασκευή στέγης είναι υπέρβαση χώρου που καταλαμβάνουν τα υλικά της σε μάντρα οικοδομών, :mrgreen:

 

Εντάξει για παραδοσιακούς, ακούγεται δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η δικη μου περιπτωση αφορα διοροφη οικοδομη σε οικισμο < 2000 κατοικων...(δεν το ειχα προσεξει οτι ο teo 2 μιλουσε για παραδοσιακο οικισμο) Η αδεια αφορα κατοικια στο ισογειο και κατοικια στον οροφο και υποχρεωτικη στεγη. Στην πραξη εχει κατασκευαστει μονο το διαμερισμα οροφου.Το ισογειο εχει γινει μεχρι τις τοιχοποιιες. Στεγη δεν εχει κατασκευαστει. Εχει γινει η αποληξη κλιμακοστασιου που δεν προβλεποταν στην αδεια. Ο επιβλεπων μηχανικος δεν υπογραφει προφανως με τιποτα!θα υπηρχε καποια λυση να μπορεσουν να παρουν ρευμα?δανειζοταν απο καποιο διπλανο κτισμα αλλα εγινε καταγγελια στη ΔΕΗ και τη Δευτερα θα τους κοψουν το ρευμα. Η περιπτωση αφορα συγγενικο προσωπο που με ενημερωσε προσφατα για την υποθεση βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να πάρει ρεύμα χωρίς να κατασκευάσει τη στέγη.

Η άδεια έληξε εδώ και δέκα χρόνια περίπου.

 

(Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με διαδικασία ρευματοδότησης...με ενόχλησαν καθώς αφορά συγγενικό πρόσωπο)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα δεδομένα, η πιο οικονομική λύση είναι η ένταξη στον 4178

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.