Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Υπαρχει τελικα απαιτηση για Ε9?

Το μοναδικο απο ολα τα δικαιολογητικα που δεν εχω παρει στο ενα μεχρι στιγμης αυθαιρετο που εχω ρυθμισει αμεσα για μεταβιβαση...

Ειναι απαραιτητο να το προμηθευτω κι αυτο?

 

Ναι χρειάζεται, είναι στα προαπαιτούμενα έγγραφα που ζητάει ο νόμος 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος ζητάει το τελευταίο Ε9 όπου φαίνεται το ακίνητο.

Ωστόσο μέσω gsis μπορεί ο κάθε ιδιοκτήτης να βρεις την περιουσιακή κατάσταση του όσων αφορά τα ακίνητα και να σου δώσει ένα αποδεικτικό της ώστε να φαίνεται πότε το δηλώνεις. Βέβαια εκεί δε θα φαίνεται πότε το δήλωσε,δηλαδή ποια χρονιά, αλλά πότε δηλώνει ότι υπάρχει το ακίνητο στην περισουσία του.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και, συγνωμη, αν μου εχει δωσει ο ιιδοκτητης τιτλους κτησης του ακινητου του, το οποιο εχει μια αυθαιρεσια τυπου φαγωμενος φωταγωγος, ενω το ακινητο εχει ΟΑ κανονικα, θα πρεπει να δωσω Ε9 για να πιστοποιησω οτι το δηλωνει?

 

Μηπως αυτο αφορα εξ ολοκληρου αυθαιρετα κτισματα εκτος η και εντος σχεδιου χωρις ΟΑ?

 

Δε βρισκω λογο στην απαιτηση Ε9 σε περιπτωση διαμερισματος ας πουμε με ΟΑ, ειδικα οταν ο ανθρωπος με εχει δωσει και τιτλους...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά το Ε9 αναφέρεται στα δικαιολογητικά...Κάτι άλλο ήθελα εγώ, το τοπογραφικό που θα συντάξουμε για τα εκτός σχεδίου το υπογράφουμε-σφραγίζουμε και τέλος ή πρέπει να περάσει από πολεοδομία να βγουν κανονικά αμοιβές κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ΔΚ, αν πρόκειται για παλαιό κτίσμα με καταπάτηση πρασιάς και άδεια του 1977 (τότε δεν υπήρχε ΔΚ) και θέλω να κάνω καινούργιο, με ποιους όρους δόμησης θα πρέπει να συνταχθεί; Αυτούς που ίσχυαν τότε, ή τώρα; Και στο συντελεστή δόμησης πώς θα δηλώσω υφιστάμενο συντελεστή εντός πρασιάς; Πολεοδομικά δεν είναι σωστό... Άρα ουσιαστικά δεν μιλάμε για ΔΚ!

Link to comment
Share on other sites

t

Καλα και, συγνωμη, αν μου εχει δωσει ο ιιδοκτητης τιτλους κτησης του ακινητου του, το οποιο εχει μια αυθαιρεσια τυπου φαγωμενος φωταγωγος, ενω το ακινητο εχει ΟΑ κανονικα, θα πρεπει να δωσω Ε9 για να πιστοποιησω οτι το δηλωνει?

 

Μηπως αυτο αφορα εξ ολοκληρου αυθαιρετα κτισματα εκτος η και εντος σχεδιου χωρις ΟΑ?

 

Δε βρισκω λογο στην απαιτηση Ε9 σε περιπτωση διαμερισματος ας πουμε με ΟΑ, ειδικα οταν ο ανθρωπος με εχει δωσει και τιτλους...

To E9 εκτός από αποδεικτικό ιδιοκτησίας είναι και αποδεικτικό για τις περιπτώσεις που έχει δηλωθεί πρώτη και μοναδική κατοικία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 δηλώνεις αν είναι πρώτη και μοναδική κατοικία; Δεν νομίζω. Ζητάνε την τελευταία δήλωση Ε9 που φαίνεται το ακίνητο. Κάποιος μπορεί να έκανε αγορά μετά από την δήλωση του ακινήτου που τακτοποιεί.

Το Ε9 το ζητάνε για να το δηλώσουν τώρα όσοι δεν το δήλωσαν και να πληρώσουν το πρόστιμο.

Αν και αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχει πρόστιμο (μέχρι 15/2/2012 αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχει πρόστιμο (μέχρι 15/2/2012 αν θυμάμαι καλά).

Μέχρι 5 Μαρτίου πήρε παράταση

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχει πρόστιμο (μέχρι 15/2/2012 αν θυμάμαι καλά).

 

Καλησπερα παιδιά! επειδη δεν κατάλαβα....τι πρεπει να δηλωθεί μεχρι 5 Μαρτίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.