Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Ναι, θα πρέπει να γίνει νέο.

Ιάσωνα δεν μπορεί να χρεωθεί ως υπαιτιότητα της πολεοδομίας που χάθηκε το τοπογραφικό και να υπάρξει κάποια απαλλαγή?

Επιμένω τόσο γιατί πρόκειται για συγκρότημα εργατικών κατοικιών 44 στον αριθμό σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο και δε νομίζω ότι έχει λογική να χρεωθεί ένας ιδιοκτήτης το κόστος σύνταξης νέου τοπογραφικού. Στον Ο.Ε.Κ έχω ελπίδες να βρώ κάτι? Έχουν αρχείο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην παράγραφο β του άρθρου 15 όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 49 του Ν. 4042/2012 αναφέρεται ότι ΑΠΛΟ τοπογραφικό απαιτείται αν το ακίνητο βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή εντός ορίων οικισμού προ του 1923 καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων που καθορίζονται με το από 24-4-1985 Π.Δ.

 

Για τις βεβαιώσεις λέει ...αλλά....μήπως , λέω μήπως.....

Για τις βεβαιώσεις μηχανικού λέει... αλλά ΔΕΝ νομίζω να ενοεί αυτό που λές εσύ... μάλλον λάθος το ερμήνευσες.

Δεν μιλάει πουθενά για "απλό τοπογραφικό"... αντίθετα λέει ότι εν τέλη όπου βάζουμε τοπογραφικό πρέπει να είναι εξαρτημένο.

Επίσης αν διαβάσεις καλά το αρθρο 49/παρ.3 του Ν.4042, με την οποία αντικαθιστά την παρ.15/άρθρου49 του Ν.4030, λέει ότι ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ πλέον τοπογραφικό να συνοδεύει την βεβαίωση μηχ/κού όσον αφορά τα εντός σχεδίου-εντός οικισμού κλπ... καθόλου τοπογραφικό, η βεβαίωση σκέτη, απλά η παράγρ.β που διάβασες επαναλαμβάνει και επιβεβαιώνει την παραγραφο α'.

 

Σόρρυ για το οφ τόπικ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε καταλήξει πως θα δουλεύετε με τα σχέδια για όσα αυθαίρετα έχουν οικοδομική άδεια ?

 

Όσον αφορά τις κατόψεις.

 

Κάποιοι λένε να πάμε τα εγκεκριμένα και πάνω σε αυτά να σχεδιάσουμε την νέα κατάσταση. Δηλαδή έστω ότι ένας όροφος έχει βγει προς τα έξω (μέσα στο μπαλκόνι). Τι κάνουμε ? Σβήνουμε την διαγράμμιση του μπαλκονιού π.χ. ηλεκτρονικά αφού το σκανάρουμε και μετά σχεδιάζουμε την νέα κατάσταση ?

 

Μία άλλη λύση είναι να πάμε δύο σχέδια. Το παλιό (το εγκεκριμένο) και το καινούριο της αποτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

....Μία άλλη λύση είναι να πάμε δύο σχέδια. Το παλιό (το εγκεκριμένο) και το καινούριο της αποτύπωσης.

Καλημέρα! Έτσι τα έχω ετοιμάσει μέχρι στιγμής. Ξέρουμε πότε θα ανοίξει επιτέλους το σύστημα? Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι.

 

Κάνεις νέο σχέδιο από την αρχή ή σκανάρεις το υπάρχον, σβήνεις ότι θες να αλλάξεις π.χ. με photoshop , το περνάς στο autocad και σχεδιάζεις πάνω του την νέα κατάσταση ?,

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειάζεται υπέυθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και/ή μηχανικού για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών; Αν ναι, υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ κάποιο πρότυπο;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι.

 

Κάνεις νέο σχέδιο από την αρχή ή σκανάρεις το υπάρχον, σβήνεις ότι θες να αλλάξεις π.χ. με photoshop , το περνάς στο autocad και σχεδιάζεις πάνω του την νέα κατάσταση ?,

Κάνω νέο σχέδιο, γιατί είναι αδύνατον να "διορθώσω" στα υπάρχοντα σχέδια τις αυθαιρεσίες. Σε ένα μόνο που έχω καινούργια άδεια, και η μόνη παράβαση είναι επέκταση εξώστη, σκανάρισα τα της αδείας και έδειξα με κόκκινο τον εξώστη αναφέροντας "προς ρύθμιση".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω: για το α' μέρος, αυτό της προσωρινής υπαγωγής...τι χρειαζόμστε;;

Αν έχω καταλάβει σωστα..

α. προσωπικά στοιχεία του ιδιοκτήτη (δ/νση, ον/μο, ΑΦΜ, τηλ, κ.τ.λ.)

β. στοιχεία του μηχανικου ...εύκολο!

γ. και οτι ζητά το φύλλο καταγραφής.

 

Ακόμα μία ερώτηση.. η ευρεση του οικοπέδου και ο σχηματισμός του πολυγώνου...υποθέτω πως γινεται τελείως προσεγγιστικά και με το μάτι, σωστα;!;!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε καταλήξει πως θα δουλεύετε με τα σχέδια για όσα αυθαίρετα έχουν οικοδομική άδεια ?

 

Όσον αφορά τις κατόψεις.

 

Κάποιοι λένε να πάμε τα εγκεκριμένα και πάνω σε αυτά να σχεδιάσουμε την νέα κατάσταση. Δηλαδή έστω ότι ένας όροφος έχει βγει προς τα έξω (μέσα στο μπαλκόνι). Τι κάνουμε ? Σβήνουμε την διαγράμμιση του μπαλκονιού π.χ. ηλεκτρονικά αφού το σκανάρουμε και μετά σχεδιάζουμε την νέα κατάσταση ?

 

Μία άλλη λύση είναι να πάμε δύο σχέδια. Το παλιό (το εγκεκριμένο) και το καινούριο της αποτύπωσης.

 

Εγώ, πάνω στα εγκεκριμένα με διαφορετικό χρώμα σημειώνω τις αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πρέπει να υποβάλλουμε σχεδια και όλο το φάκελο μελέτης μεχρι 31 Μαρτίου για αυτά που έχουν δηλωθεί μέχρι 31 Νοεμβρίου, σωστά;

 

Εννοούμε αυτά που είχαν μπει σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι τέλος Νοεμβρίου ή αυτά που ήταν σε αρχική υποβολή;

 

Φαντάζομαι το πρώτο.

 

Και πως θα υποβάλλουμε το φάκελο αφου δεν έχει ανοίξει το σύστημα. Με αυθυποβολή;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.