Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ Αθηνών πότε θα ξεκινήσει η 2η Φάση μου είπαν πως

εδώ δεν έχουμε να πληρώσουμε τους υπαλλήλους μας θα πληρώσουμε για να στήσουμε την 2η φάση; Μετά το 2013 και βλέπουμε. Το πολύ πολύ, να τα καταθέσετε στις Υπηρεσίες Δόμησης!!!

 

 

Με αυτά και μα αυτά φαίνεται πως οι αδυναμίες είναι πάρα πολλές του συστήματος και δυστυχώς έχουμε μπει στο Παιχνίδι τους για είσπραξη χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανακοίνωσε το ΤΕΕ ότι, πλέον δεν θα δίνονται τηλεφωνικά πληροφορίες για 4014!!!!

 

Κακό που πάθαμε! Έχω πάρει ίσως και πάνω από 100 φορές τηλέφωνο τους προηγούμενους μήνες και ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω γραμμή... Η δε δια ζώσης "υποστήριξη" στο ...διάδρομο του 5ου ορόφου ήταν για βιντεοσκόπηση να μας δείχνουν και να γελάνε με τα χάλια μας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο άγχος με τη β' φάση; Θα ζητηθεί κάτι περισσότερο από ότι γνωρίζουμε τώρα;

Για ποιο πράγμα δεν είμαστε σίγουροι όταν δίνουμε το τελικό πρόστιμο στον πελάτη;

Μας ενδιαφέρει αν θα σκανάρουμε τα σχέδια ή αν θα τα φτιάξουμε στο autocad, για να υπολογίσουμε το πρόστιμο;

Δηλαδή αν μας ζητήσουν σε blueprint θα αλλάξουμε τα τετραγωνικά ή τότε θα θυμηθούμε ότι έχει παραβίαση πρασσιάς;

 

Έχω στην κατοχή μου τα στοιχεία σημαίνει: έχω μελετήσει τα στοιχεία, έχω μετρήσει τους χώρους, έχω υπολογίσει το πρόστιμο σωστά, έχω βρει ποια είναι η τιμή ζώνης, έχω αποδεικτικά της παλαιότητας, έχω τις δηλώσεις του ιδιοκτήτη, έχω συντάξει την ΤΕ, δεν πρόκειται να αλλάξω τίποτα από αυτά τα οποία έχω περάσει στο σύστημα. Και πατάμε το κουμπί...

 

Για να μην παρεξηγηθώ, συμφωνώ και γω ότι είναι γελοία η κατάσταση 5 μήνες μετά να μην ξέρουμε τι θα κάνουμε, αλλά το ουσιαστικό κομμάτι της δουλειάς μας σε τι το επηρεάζει;

 

Το επηρεάζει γιατί αν είναι να στηνόμαστε πάλι σε ατελείωτες ουρές στις πολεοδομίες και να χάνουμε εργατο -ώρες τότε αστα να πάνε…

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ Αθηνών πότε θα ξεκινήσει η 2η Φάση μου είπαν πως

εδώ δεν έχουμε να πληρώσουμε τους υπαλλήλους μας θα πληρώσουμε για να στήσουμε την 2η φάση; .........

 

Μα δε νομίζω ότι είναι τόσο δαπανηρή η τροποποίηση του προγράμματος του ΤΕΕ

ώστε να λάβει, μερικές δεκάδες ίσως, αρχεία όπως: σχέδια, φωτογραφίες, δηλώσεις

και άλλα σκαναρισμένα έντυπα.

 

Το μόνο που ίσως είναι δαπανηρό είναι ότι χρειάζεται σίγουρα αρκετός χώρος

αποθήκευσης των δεδομένων (σκληροί δίσκοι).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αυτά που είναι να υποβληθούν εως 31/3 αφορούν δηλώσεις που ήταν σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής εως 31/11 ή αυτά που ήταν σε κατάσταση

αρχικής υποβολής εώς 31/11/11;

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα μπήκαν σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής από την έναρξη του νόμου έως και την 30.11.2011.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε νομίζω ότι είναι τόσο δαπανηρή η τροποποίηση του προγράμματος του ΤΕΕ

ώστε να λάβει, μερικές δεκάδες ίσως, αρχεία όπως: σχέδια, φωτογραφίες, δηλώσεις

και άλλα σκαναρισμένα έντυπα.

 

Το μόνο που ίσως είναι δαπανηρό είναι ότι χρειάζεται σίγουρα αρκετός χώρος

αποθήκευσης των δεδομένων (σκληροί δίσκοι).

 

gamvro όπως ήδη έχω αναφέρει, το έργο αυτό είναι τιτάνιο. Έχω παραπλήσια εμπειρία και ξέρω τι λέω. Δεν αρκεί να φτιαχτεί ένα σύστημα που θα "πετάμε" μέσα ό,τι μας έρθει. Πρέπει να οριστούν προδιαγραφές και πρέπει να υπάρχει και μηχανισμός ελέγχου για αυτό που θα ανεβάζουμε ώστε να είναι αξιοποιήσιμο (να διαβάζονται ας πούμε τα σχέδια). Δεν είναι καθόλου εύκολο κάτι τέτοιο σε διαβεβαιώ.

Link to comment
Share on other sites

gamvro όπως ήδη έχω αναφέρει, το έργο αυτό είναι τιτάνιο. Έχω παραπλήσια εμπειρία και ξέρω τι λέω. Δεν αρκεί να φτιαχτεί ένα σύστημα που θα "πετάμε" μέσα ό,τι μας έρθει. Πρέπει να οριστούν προδιαγραφές και πρέπει να υπάρχει και μηχανισμός ελέγχου για αυτό που θα ανεβάζουμε ώστε να είναι αξιοποιήσιμο (να διαβάζονται ας πούμε τα σχέδια). Δεν είναι καθόλου εύκολο κάτι τέτοιο σε διαβεβαιώ.

 

Από προσωπική εμπειρία θέλει περίπου δύο μήνες δουλειά (π.χ. ομάδα 2-3 ειδικών) και κοστίζει περίπου 50.000 ευρώ (π.χ. ανάληψη από ειδική εταιρία) και φυσικά την κατάλληλη υλικοτεχνική υποδομή.

 

Συμπλήρωση: Τόσα περίπου πρέπει να πληρώνουν σε "καρεκλοκένταυρους" το μήνα!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εσείς τελικά τι κάνετε

 

Έτοιμάζετε τους φακέλους και περιμένετε τι θα γίνει ή είστε σε αναμονή;;

Με δελτια δομικής τρωτότητας τι κάνετε;; Υπάρχει υπόδειγμά;;

Με τα σχέδια εντός σχεδιου τα κάνετε από την αρχή ή πάνω στο ίδιο διαγραμμίζετε τις αυθαιρεσίες.

Με το διαγραμμα κάλυψης κάνεντε υπόμνημα πάνω σε αυτό της αδείας με διαγράμμιση των προς ρύθμιση χώρων ή κάτι άλλο:;

Με τις τομες που είναι σε κλίμακα 1:50 της πολεοδομίας και μας ζητάνε 1:100 κρατάτε τις ίδιες παρόλο που είναι σε άλλη κλίμακα;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.