Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

σε συνεχεια του post του thodori4,για απαλλαγη αμοιβων τηρειται η παλια διαδικασια;

 

Απαλλαγή αμοιβών δε χρειάζεται γνώμη μου να παρεις.

Πιο πολύ μπελάς είναι και δε γλυτώνεις τα ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ και ίσως και κάποιο ΦΕΜ. Οπότε κόψε μία μικρή ΑΠΥ ακόμα και στον εαυτό σου και ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με την 1η γραμμή του πίνακα στη σελίδα 3 περί 'θετικής απόφασης της επιτροπής της παρ. 9 του άρθρου 24 του Ν4014' προφανώς όπου αυτή η απόφαση απαιτείται και όχι σε όλες τις περιπτώσεις έτσι? Και από ότι κατάλαβα από τη σελίδα 6 περιμένουμε τη μορφή και το περιεχόμενο του Δελτίου Δομικής Τρωτότητας, μέσω τεχνικής οδηγίας από τον επιστημονικό φορέα μας (ΤΕΕ!!!!!).....?????

Link to comment
Share on other sites

το τεε έκανε πρόσφατα μία ημερίδα που αφορούσε και το ΔΔΤ αυθαιρέτων και υπάρχει και αυτόDEDOTA.pdfΠΡΟΤΑΣΗ ΤΕΕ Δομική Τρωτότητα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λογικα σε κάθε επιλογή αρχείων θα μπορούμε να ΄βαλουμε 2 και 3 αρχεία.

Δλδ έχουμε ενα pdf στελεχος αδειας, ενα pdf τοπογραφικό άδειας και ένα pdf απόσπασμα ρυμοτομικού.

Απο ποτε θελει και αποσπασματα ρυμοτομικου για το 4014?

Απο οσο ξερω ηθελε αποσπασματα ρυμοτομικου σε αντικατασταση των εξαρτημενων τοπογραφικων απο ΕΓΣΑ 87 για τις αγοραπωλησιες...

Άρα αφού τα αρχεία θα βγούν από ACAD πχ σε pdf, δεν θέλει σφραγίδα υπογραφή. Σωστά;

Σκαναρισε σφραγιδα-υπογραφη σου και περασε τα σαν external reference στο Autocad σου...

Εγω αυτο προσανατολιζομαι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σε οικόπεδο για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για συμβατική οικοδομή, αλλά δεν ακολουθήθηκε και στη συνέχεια έγινε μια λυόμενη κατασκευή καθώς και μια ισόγεια αποθήκη χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας? Νομίζω ότι για κατοικίες λέει ρητά ο νόμος ότι δεν χρειάζεται και από ότι κατάλαβα συμπληρώνουμε το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας 3. Μήπως μπορείτε να με επιβεβαιώσετε?

Link to comment
Share on other sites

τελικα για το 10ημερο μαθαμε κατι;

 

 

μολις εμαθα οτι και τα οριστικης υποβολης θα παρει παραταση η υποβολη των απαραιτητων εγγραφων (σχεδια κτλ) μεχρι τελη σεπτεμβρη τουλαχιστον..

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

απο ατομο μεσα απο το τεε...απλα μου ειπε οτι δεν εχει επισημοποιηθει ακομα...

 

θεωρω οτι ειναι και λογικο...

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει ομως, επειδη ειμαστε Ελληναραδες και παραταση ως τα τελη Σεπτεμβριου να παρει, καποιοι θα τρεχουν τελη Σεπτεμβριου να τα καταθεσουν οριστικα, προσωπικα με την πρωτη ευκαιρια και αφου ολοκληρωσω την απαραιτητη σειρα σχεδιων και εγγραφων, θα τα στειλω να κλεισω τις εκκρεμοτητες μου γιατι αν αρχισουν να μαζευονται, ζητω που καηκαμε...!

Απλως θα περιμενω νεοτερα αναφορικα με τον τροπο συνταξης των σχεδιων...

Μεχρι στιγμης εχω κατασταλλαξει στη μορφη των κατοψεων (σκαναρισμα των εγκεκριμενων της πολεοδομιας, περασμα στο autocad και περασμα απο πανω των γραμμων που δειχνουν τις αυθαιρεσιες) και των διαγραμματων καλυψης (παλι σκαναρισμα το τοπογραφικο και περασμα των αυθαιρεσιων απο πανω, με ενα συντομο λεκτικο) με δικο μου πινακακι διπλα, αντικαθιστωντας το του εγκεκριμενου σχεδιου, με λεκτικο που να υποδεικνυει για τι αυθαιρεσιες υπογραφω. Σκαναρισμα σφραγιδα και υπογραφη και περασμα πανω του και εξαγωγη ως pdf, αν ειναι δυνατον με διαφορετικο χρωματισμο γραμμων στο τμημα αυθαιρεσιας.

Για τις τομες εχω απορια αν μας κανουν οι των εγκεκριμενων σχεδιων, παρα το οτι δε θα περνανε απο τα τμηματα των αυθαιρεσιων, δειχνοντας μονο το υψομετρο επι της ουσιας η θα πρεπει να συνταξουμε νεες στα σημεια που μας ενδιαφερουν...

Τα υπολοιπα χαρτια τα εχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακριβώς εκεί έχω καταλήξει.

Σφραγίδα και υπογραφή δεν έχω κατασταλάξει ακόμα αν θα βάλω.

Αλλά μιλάμε ότι κράτος Ελλάδα δεν υφίσταται πλέον.

Δεν είναι δυνατόν να μαντεύουμε τι θέλουν.

Και αυτή η δουλειά τραβάει από την αρχή, αφού μας πέταξαν έναν νόμο, και αν δεν έπεφτε brainstorming με άλλους συνάδελφους, και συνεχής και αδιάκοπη ενημέρωση, θα μπορούσε κάποιος να κινδυνέψει άμεσα χωρίς να το πάρει και χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.