Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι μια απλή ερώτηση , αλλά εχω μπερδευτεί!

Τα υποβαλλόμενα σχέδια σε περίπτωση αυθαιρέτου με οικοδομική άδεια, θα είναι Φ/Α των σχεδίων της άδειας, πάνω στα οποία θα έχουμε σχεδιασει τις αυθαίρετες κατασκευές, ή θα πρέπει να έιναι νέα σχεδια με την υπάρχουσα κατασταση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο παρακάτω θέμα..

Ζητάνε στο σύστημα το ΤΕΕ, εκτός των λοιπών δικαιολογητικών και αρχείων το εξής : "Θετική απόφαση της επιτροπής της παρ. 9 του αρθ. 24 του Ν. 4014"

Τι σημαίνει αυτό?τι ακριβώς ζητάνε?...αγχώνομαι μήπως χωρίς λόγο? Έχω διαβάσει το σημείο στο νόμο αλλά δεν έβγαλα πόρισμα..

 

Ευχαριστώ

Και εγώ το έχω ρωτήσει αλλά δεν έχω πάρει απάντηση. Όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, ας βοηθήσει...

 

Τα αρχεία απόδειξης παλαιότητας, θα τα ''ανεβάσουμε'' στο σύστημα στην κατηγορία 2) μαζί με την υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο παρακάτω θέμα..

Ζητάνε στο σύστημα το ΤΕΕ, εκτός των λοιπών δικαιολογητικών και αρχείων το εξής : "Θετική απόφαση της επιτροπής της παρ. 9 του αρθ. 24 του Ν. 4014"

Τι σημαίνει αυτό?τι ακριβώς ζητάνε?...αγχώνομαι μήπως χωρίς λόγο? Έχω διαβάσει το σημείο στο νόμο αλλά δεν έβγαλα πόρισμα..

Ευχαριστώ

Και εγώ το έχω ρωτήσει αλλά δεν έχω πάρει απάντηση. Όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, ας βοηθήσει...

Για τις πρόχειρες κατασκευές (αρ.24, παρ.9)

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία απόδειξης παλαιότητας, θα τα ''ανεβάσουμε'' στο σύστημα στην κατηγορία 2) μαζί με την υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη?

 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Για τις πρόχειρες κατασκευές (αρ.24, παρ.9)

 

Άρα, εφόσον δεν πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή να μη δώσω σημασία..?

Διότι για πρόχειρη κατασκευή το άρθρο 9 μιλάει μετά την 1η παράγραφο...στην αρχή λέει για απαραίτητα κατάθεση στην πολεοδομία και παραλαβή βεβαίωσης............

Edited by mellow
Link to comment
Share on other sites

"Θετική απόφαση της επιτροπής της παρ. 9 του αρθ. 24 του Ν. 4014"

Mιλάει για την επιτροπή που θα κρίνει τις πρόχειρες κατασκευές και την κατάθεση της απόφασής της. Σε αφορά μόνο αν δηλώσεις πρόχειρη κατασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όταν έχουμε Ο.Α. και έχουμε σχεδιάσει την αυθαιρεσία πάνω στα εγκεκριμένα σχέδια, που πρέπει να ανεβάσουμε το αρχείο στο "Οικοδομική Άδεια (Στέλεχος, απόσπασμα ρυμ, τοπογραφικο κλπ)" ή στο "Κατόψεις"?

 

Μήπως ένα αντίγραφο χωρίς την παρέμβασή μας στο "οικ. άδεια" και ένα με τις διορθώσεις στο "κάτοψη" ?

 

 

Επίσης ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα να ζητήσω να γυρίσει μία δήλωση από ολοκληρωμένη σε προσωρινή για να σβήσω κάποια λάθος αρχεία που υπέβαλλα, όταν το ακίνητο είχε μπει προ καιρού σε ολοκληρωμένη γιατί είχε μεταβιβαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για αυθαίρετη χωρίς άδεια διπλοκατοικία εντός σχεδίου μ' ενδιαφέρει να τακτοποιήσω τον 1ο όροφο. Έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών οπότε ισόγειο κ 1ος όροφος αποτελούν αυτοτελείς ιδιοκτησίες.

Χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό, έτσι; Κ όχι απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Μαρθα λυπάμαι δεν γνωρίζω, και αν δεν βγάλουν οδηγίες για τα ΔΔΤΦΟ δεν πρόκειται να ασχοληθώ.

τι οδηγιες περιμενεις? Ρωταω γιατι κ εγω δεν υπεβαλλα αρχεια για κανενα φακελο ακομη, γιατι εχω γενικα αποριες κ δεν θελω να κανω καποιο λαθος.

 

γ.ταφ οχι δεν χρειαζεται.Δες ν.4042/12 αρθρ 49

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Largy,

Στο συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται σε βεβαίωση μηχανικού κ όχι σε τακτοποίηση με τον 4014 που μ' ενδιαφέρει.

Έχω την εντύπωση ότι σε εντός σχεδίου οικόπεδο με αυθαίρετο κτίσμα χωρίς άδεια απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.