Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... ... ...βεβαίωσης περαίωσης της διαδικασίας του ν.4014/11, που εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ και υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού με συνημμένα τα σχέδια της αυθαίρετης κατασκευής που θα (δηλαδή, αν κι έχει ανοίξει δίνει περιθώριο έως 30.6.2013) υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα όταν ενεργοποιηθεί.

 

...κι όλα καλά!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

2 ή Μία τομή χρειάζεται;

ΙΑΣΟΝΑ τα pdf πόσο στοιχίζουν εκεί;

Ναι βασικά μία τομή χρειάζεται. Απλά εγώ είχα στο μυαλό μου περίπτωσή μου που στην ίδια ιδιοκτησία υπήρχαν αυθαιρεσίες σε δύο σημεία που δε μπορούσαν να δειχθούν με μία τομή και έτσι κατέφυγα στη λύση των 2 τομών.

Link to comment
Share on other sites

Και άδειες όταν "βγάζαμε" στις υποβαλλόμενες τομές δεν φαινόντουσαν όλα....

Ας μην κάνουμε από μόνοι μας τη ζωή μας δύσκολη (όχι βεβαίως ότι, είναι λάθος)!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συνάδελφοι.Η τομή είναι για τον έλεγχο υπέρβασης ύψους. Όχι για τον προσδιορισμό της αυθαιρεσίας....

Link to comment
Share on other sites

...κι όλα καλά!

 

όχι δεν θέλω να ρωτήσω αυτό αλλά κάτι άλλο -ίσως δεν εκφράστηκα καλά- συγνώμη

 

Αν παραδεχθούμε

1 ότι ενεργοποιήθηκε το σύστημα με απόφαση ΤΕΕ

2 ότι εγώ ο μηχανικός υπέβαλα τα σχέδια και τα έγγραφα και

3 αποπερατώθηκε πλήρως όλη η διαδικασία

 

Γιατί για τη διαγραφή προστίμων Δ.Ο.Υ ή βεβαιώσεων Κ/Χ ή δικαστηρίου κτλ –μετά από αίτηση του ιδιοκτήτη (με αναγεγραμμένο τον αρ δήλωσης τακ/σης)

δεν ενεργεί σήμερα από μόνη της ή Υ.ΔΟΜ, της χωρίς την Υ.Δ του μηχανικού;

 

Μήπως επειδή έχουμε το δικαίωμα να υποβάλουμε τα σχέδια μέχρι 30-6-12;;

ή

Μήπως επειδή δεν εκδόθηκε μια άλλη εγκύκλιος αντίστοιχη της 7,

που να λέει ότι σε περίπτωση υποβολής αίτησης του ιδιοκτήτη περί διαγραφής προστίμων Δ.Ο.Υ κτλ «η Υ.ΔΟΜ υποχρεούται από μόνη της, να μπει στο σύστημα Αυθαιρέτων ΤΕΕ και να διαγράψει –βάσει του αρ δήλωσης κτλ κτλ

 

σας κούρασα όμως..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ δε χρειάζεται ΥΔ μηχανικού αλλά του ιδιοκτήτη που να λέει τα παρακάτω:

 

ια τη διαγραφή των προστίμων υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης αίτηση του ενδιαφερομένου, η οποία συνοδεύεται από:

1) τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και

2) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η διαγραφή, αφορούν το ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος.

Η Υπηρεσία Δόμησης εκδίδει πράξη με την οποία ακυρώνει τον οικείο χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου και την αποστέλλει στην αρμόδια φορολογική αρχή, σε περίπτωση που τα πρόστιμα έχουν βεβαιωθεί και φορολογικά, προκειμένου η φορολογική αρχή να διαγράψει κάθε σχετική πράξη (ταμειακή βεβαίωση), που έχει ως νόμιμο έρεισμα το χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου."

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

σωστό και αυτό (ξέχασα ότι δεν υποβάλουμε τα σχέδια πλέον κλπ στην Υ.ΔΟΜ)

αλλά γιατί να μη λέει

αίτηση του ιδιοκτήτη με "τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος"

και να διαγράφονται τα πρόστιμα (επειδή η Υ.ΔΟΜ θα μπορούσε να διασταυρώσει όλα τα στοιχεία του στο συστ ΤΕΕ)

 

Μήπως επειδή έχουμε το δικαίωμα να υποβάλουμε τα σχέδια μέχρι 30-6-12-οπότε τώρα θεωρείται ότι αυτά δεν υπάρχουν ακόμα;;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

Σε εκτος σχεδιου, με αδεια 2003, στα Αμπελακια Σαλαμινας, το συστημα στην αρχικη σελιδα, δειχνει ουι απομενουν για υποβολη 3 αρχεια. Οταν πηγαινεις στην υποβολη εχει τσεκαρισμενα σε εκκρεμοτητα το ΤΕΕ, και το ΤΣΜΕΔΕ (ορθα) το τοπογραφικο ΕΓΣΑ το εχει σαν απαραιτητο, αλλα η κουκιδα της επιλογης (πρωτη) ειναι ανενεργη.

Εννοειται οτι δεν εχω κανει νεο τοπογραφικο ΕΓΣΑ, ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΑΠΟΜΕΝΟΝΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΡΧΕΙΟΥ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ;;;

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλημέρα σας!!!

 

Κάνω την πρώτη μου τακτοποίηση αυθαιρέτων και δεν ξέρω πως πρέπει να ξεκινήσω.

 

Λοιπόν για να σας βάλω λίγο στο κλίμα.

Το σπίτι που χτίστηκε είναι νόμιμο, αλλά έχει γίνει καταγγελία στην περίφραξη, δηλαδή αντί να γίνει όπως θα έπρεπε, δηλαδή 1,0 μέτρο συμπαγές τοίχο και το υπόλοιπο κάγκελα.

Αυτό που έχει γίνει είναι ότι χτίστηκε τοίχος μέχρι και 2,0 μέτρα.

Έχει γίνει καταγγελία και ο ιδιοκτήτης πληρώνει το πρόστιμο εδώ και κάτι χρόνια.

 

Τι πρέπει να κάνω για την αυθαίρετη περίφραξη;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.