Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Προσωπικά θεωρώ ότι όπου υπάρχουν προβλήματα στην παρουσίαση επάνω στα παλαιά σχέδια, είναι προτιμότερη η σύνταξη νέου σχεδίου,όπου βέβαια ο όγκος δουλειάς δεν γίνεται απαγορευτικός (μεγάλα σχέδια κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimpan1983

 

Επάνω στο scanαρισμένο ΔΚ της πολεοδομίας θα έβαζα ένα ημιδιάφανο ράστερ με τη νεα θέση της οικοδομής με κοκκινο και τις ιδιες εξωτ. διαστάσεις με κοκκινο.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,να θέσω ένα θέμα που είχα θέσει και παλαιότερα

Σε ενα οικόπεδο υπάρχει ισόγειο και υπόγειο,χωρίς άδεια. τα οποία ανήκουν σε διαφορετικόυς ιδιοκτήτες και τα οποία ρυθμ'ιζουν( ο καθένας το δικό του)

Μπροστά στο ισόγειο έχει διαμορφωθεί βεράντα και στο οικόπεδο υπάρχει μια μικρή αποθήκη.Η βεράντα και η αποθήκη δε αναφέρονται σε συμβόλαιο αλλά οι ιδιοκτήτες έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους οτί ανήκουν αποκλειστικά σε έναν από αυτούς και δε θέλουν να κάνουν επιπλέον δήλωση για τα κοινόχρηστα μέρη.

Α)Γίνεται να ρυθμιστούν(αποθήκη και διαμόρφωση) στη δήλωση του ισογείου,εφόσον έχω τη συναίνεση

B)To υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί από τη μία πλευρά.Το ξεμπάζωμα θεωρείται κοινόχρηστη παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται στη δήλωση του ιδιοκτήτη του ισογείου μπορείς να βάλεις την αποθήκη και τη βεράντα (αφού έχεις τη συναίνεση του έτερου ιδιοκτήτη).

 

Το ξεμπάζωμα θεωρείται κοινόχρηστη παράβαση και θέλει δική του δήλωση (προσωπικώς δεν θα το έβαζα με την προηγούμενη - κάποιοι το κάνουν).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,να θέσω ένα θέμα που είχα θέσει και παλαιότερα

Σε ενα οικόπεδο υπάρχει ισόγειο και υπόγειο,χωρίς άδεια. τα οποία ανήκουν σε διαφορετικόυς ιδιοκτήτες και τα οποία ρυθμ'ιζουν( ο καθένας το δικό του)

Μπροστά στο ισόγειο έχει διαμορφωθεί βεράντα και στο οικόπεδο υπάρχει μια μικρή αποθήκη.Η βεράντα και η αποθήκη δε αναφέρονται σε συμβόλαιο αλλά οι ιδιοκτήτες έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους οτί ανήκουν αποκλειστικά σε έναν από αυτούς και δε θέλουν να κάνουν επιπλέον δήλωση για τα κοινόχρηστα μέρη.

Α)Γίνεται να ρυθμιστούν(αποθήκη και διαμόρφωση) στη δήλωση του ισογείου,εφόσον έχω τη συναίνεση

B)To υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί από τη μία πλευρά.Το ξεμπάζωμα θεωρείται κοινόχρηστη παράβαση?

 

Πως έχουν κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας χωρίς άδεια?????

 

Μήπως είναι εξ αδιαιρέτου οπότε είναι μία η αίτηση για όλο και οι ιδιοκτήτες θα τα βρουν στα οικονομικά???

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέει πως έχει Σ.Ο.Ι.

Αλλά και πάλι σε οικοδομές προ 1983, μπορούσε να γίνει έστω και αν δεν έχουν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

STAVION

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό θα κάνω. Μου φαίνεται και εμένα ως η πιο σωστή λύση + ότι γλιτώνω και τη σχεδίαση εξ αρχής του Δ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω να τακτοποιήσω μια περίφραξη η οποία είναι συμπαγές μέχρι και 2,00 μέτρα.

Έχοντας βρει τον αναλυτικό προϋπολογισμό, η επόμενη μου κίνηση ποιά θα είναι?

 

Σας ευχαριστώ, και καλό Σ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Να εξουσιοδοτηθείς από τον ιδιοκτήτη, να κάνεις τη δήλωση, να πληρώσει ο ιδιοκτήτης, να του δώσεις τα έγγραφα της περαίωσης.

Εάν στο ενδιάμεσο όλων αυτών πληρωθείς κιόλας, είσαι έτοιμος ... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάποιες απορίες - παρατηρήσεις κατά την εισαγωγή των αρχείων:

 

1) Είναι δυνατόν να μην είναι κλικαρισμένα στο ''Απαιτείται για πληρότητα'' τα 9)Κατόψεις, 10)Τομές και 17)ΦΕΜ Μηχανικού? Εγώ παρόλα αυτά θα τα ανεβάσω στο σύστημα (ειδικά τα σχέδια... :shock: ) έτσι και αλλιώς?

2) Είμαι ΔΕΔΟΤΑ 2, αλλά δε μου ζητάει τεχνική έκθεση φέροντα οργανισμού. Εγώ την έχω έτοιμη (σε διαφορετικό PDF από το ΔΕΔΟΤΑ) στην οποία έχω ενσωματώσει και τις φωτό. Απλά θα την ανεβάσω στην κατηγορία 22) ΔΕΔΟΤΑ 2 σαν 2ο αρχείο, σωστα?

Τα ρωτάω γιατί στο εγχειρίδιο εισαγωγής των αρχείων τα εμφανίζει διαφορετικά (ειδικά το ΔΕΔΟΤΑ).

 

 

τα βαζεις όλα οπως λεει ο νόμος. μίλησα με το υπουργείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.