Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην εξής περίπτωση? Ειχα τακτοποιησει ενα αυθαιρετο και αφου ο ιδιοκτητης ειχε πληρωσει το παραβολο πηγε με τη βεβαιωση που ειχα βγαλει τοτε και εκανε συνδεση στη ΔΕΗ. Εγω τον ειχα σε προσωρινη υποβολη. Στην πορεια ομως ανακαλυψα οτι ειχα κανει ενα λαθος και εκανα επαναυπολογισμο προστιμου με αποτελεσμα να μου βγει μικροτερο προστιμο (σημειωση τα τετραγωνικα δεν αλλαξαν απλα του εσβησα μια εξτρα παραβαση που δεν επρεπε να βαλω τελικα). Και του βγηκε υπολοιπο μηδεν. (ηταν 2500, ειχε πληρωσει παραβολο 2000, και με την εκπτωση 20% υπολοιπο μηδεν). Εκτός από το γεγονος οτι το τεε μου βγαζει υπολοιπο μηδεν ανεξοφλητο (τι να κανω να παω να καταθεσω 0,01 ευρω για να ξεκολλησει το συστημα?) θα εχω προβλημα που εκανε τη συνδεση με προστιμο διαφορετικο του τελικου? Γιατι ως γνωστον συνδεση ναι μεν μπορεις να κανεις στη φαση προσωρινης υπαγωγης, σε αυτην τη φάση ομως μπορει και ο μηχανικος να κανει αλλαγες οποτε υπαρχει η περιπτωση να αλλαξουν πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ούτε και σε αυτό να έχεις πρόβλημα.

Εξάλλου όλες οι διορθώσεις - συμπληρώσεις κ.λπ. καταγράφονται στο σύστημα.

Κι από την άλλη το ίδιο το σύστημα μας δίδει τη δυνατότητα με πληρωμή του παραβόλου να πάμε για ρεύμα.

Στη συνέχεια έχουμε δικαίωμα να διορθώσουμε κ.λπ.

Σε τελική ανάλυση, δεν έγινε κάτι μη νόμιμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Την δήλωση ιδιοκτήτη (που επιλέγεις περίπτωση 1 ή 2) την ανεβάζουμε ή όχι; και αν ναι σε ποιο πεδίο;

2) Την ΑΠΥ την ανεβάζουμε στο πεδίο Αμοιβή μηχανικού; ή καλύτερα να μην την ανεβάσουμε πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι. Αρχισα κι εγω να ανεβαζω τα αρχεια σιγα σιγα κι εχω μπερδευτει λιγο.

 

1) Αυτο που λεει "ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ μηχανικου" τι ακριβως ειναι; Δεν βρισκω κατι τετοιο στα χαρτια μου και περα απο τις καταθεσεις στιν ΕΤΕ οπου υπαρχει και ποσο για ΤΕΕ δεν εχω κανει κατι αλλο.

 

2) Τις φωτογραφιες των οψεων τις βαζουμε και στο πεδιο φωτογραφιες και μεσα στην τεχνικη εκθεση;

 

3) Στις αμοιβες εβαζα 1570 ευρω αντι για το 1571 και κατι που εδινε το συστημα. Χρειαζομαι και ιδιωτικο συμφωνητικο τωρα;

 

Ευχαριστω ρε συναδελφοι οποιον προσπαθησει να βοηθησει. Ειμαι νεος προφανως...

Link to comment
Share on other sites

1) To δεύτερο έντυπο στη λίστα

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1/tabid/111/Default.aspx

 

ή και εδώ

http://www.michanikos.gr/files/file/326-%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CF%83%CE%B5-excel-2003/

 

Πρόκειται για τις εισφορές μελέτης υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. Υπολογίζονται ως ΝΟΜΙΜΗ ΑΜΟΙΒΗ * (2 + 1)% * (1 + 2,4%) = 3,072% * ΝΟΜΙΜΗΣ. Η κατάθεση γίνεται στην ΕΤΕ.

Οι αντίστοιχες εισφορές υπέρ ΤΕΕ έχουν πλέον καταργηθεί.

 

2) Όπως θέλεις

 

3) Κατ αρχάς, για τον υπολογισμό της νόμιμης αμοιβής, πέρα από τις εργασίες του 4014, θα πρέπει, ανάλογα με την περίπτωση, να υπολογίζεις και τις αντίστοιχες αμοιβές για αποτύπωση, εκπόνηση τοπο ΕΓΣΑ, εργασία Μηχανολόγου για την ΤΕ ΗΜ.

Στα πεδία συμβατικής αμοιβής, τόσο του συστήματος δηλώσεων 4014, όσο και των αμοιβών ΤΕΕ, πρέπει να συμπληρώνεις την αμοιβή που έχεις συμφωνήσει, πληρώνεσαι, τιμολογείς με την αντίστοιχη ΑΠΥ. Η αμοιβή αυτή, εφόσον διαφέρει από τη νόμιμη, πρέπει να καθορίζεται από σχετικό συμφωνητικό, το οποίο πρέπει ύστερα να ανεβαίνει και στο συστ αμοιβών του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!

 

Επομενως, πρεπει να παω να πληρωσω τις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ με βαση τη νομιμη αμοιβη και να φτιαξω ιδωτικα συμφωνητικα για τη διαφορα του 1 ευρω... Τι βλακεια... Ηθελα και στρογγυλοποιησεις...

 

Αλλη μια ερωτηση... Οι αεροφωτογραφιες ειναι υποχρεωτικες; Αλλα λεφτα εκει; Εχει παραγγειλει κανεις να δουμε κοστος περιπου;

Edited by altrig2004
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.