Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμία γνώμη για το ερώτημά μου στο post 2368???

 

Ζητάει κάπου το ΥΠΕΚΑ ιδεατό στερεό...? Άλλα και πάλι με ποιό ΓΟΚ θα πας ? Πότε κατασκευάστηκε το συγκεκριμένο αυθαίρετο ? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ολοκληρωμένης υπαγωγής για διαφορετική διμερισμάτωση μόνο και δεν μου επιτρέπει το σύστημα να ανεβάσω αρχεία.

 Δεν ανεβάζουμε αρχεία για διαφορετική διαμερισμάτωση; 

Σε άλλες δηλώσεις ανεβάζω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις βάλει αριθμό ορόφων και κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ......

Link to comment
Share on other sites

Ζητάει κάπου το ΥΠΕΚΑ ιδεατό στερεό...? Άλλα και πάλι με ποιό ΓΟΚ θα πας ? Πότε κατασκευάστηκε το συγκεκριμένο αυθαίρετο ? 

ένα τμήμα του αυθαιρέτου κατασκευάστηκε το 1964 και το υπόλοιπο το 1984. Αφού φτιάχνω δ.κ., κατόψεις, τομές από την αρχή δεν πρέπει να τηρήσω τις προδιαγραφές?? Οι συντελεστές που συγκρίνω πάντως είναι από ΦΕΚ του 1979 για την περιοχή (μόνο ο Σ.Δ. με ενδιαφέρει..)

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πας με ΓΟΚ του 73 (αν θυμάμαι καλά βασίζεσαι στο ΓΟΚ της περιόδου που κτίστηκε) οπότε φαντάζομαι δε τίθεται ζήτημα ιδεατού στερεού.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ  :smile:

 

Πάντως συνάδελφε πάρε και μια δεύτερη γνώμη υπο την έννοια ότι σε ορισμένα ζητήματα όλοι εικασίες κάνουμε :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι αλλο που νομίζω είχε συζητηθεί στο παρελθόν....έστω ότι στα εγκεκριμένα-ελεγμένα σχέδια της πολεοδομίας βρίσκω λάθος με βάση τον  ΓΟΚ...π.χ. βρήκα συντελεστή κάλυψης σε ΔΚ άδειας του 77 (την είχε κάνει ο μηχανικός άγνωστο γιατί, αν και θυμάμαι πως δε προβλεπόταν κάτι τέτοιο) 0.85 για γωνιακό οικόπεδο 150μ2 αντί νομίζω του ορθού 0.8. Τι συμβαίνει τότε ? Εγώ πάντως προχώρησα κανονικά και δήλωσα την αυθαιρεσία που βρήκα σύμφωνα με αυτό το ΔΚ και σφράγισα δίπλα σε αυτά που εγώ αποτύπωσα. Έχει διευκρινιστεί τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ??

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.