Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Δε νομίζω να θέλει ιδιαίτερες τροποποιήσεις το υπόδειγμα του ΙΑΣΟΝΑΣ, είναι σχεδόν έτοιμο αν εξαιρέσεις τη συμπλήρωση για τα στοιχεία του Φ.Ο. και την αλλαγή στο λεκτικό της περιγραφής..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή -επειδή είμαι Τοπογράφος- τι λέμε για τον φέροντα οργανισμό; Αν είναι από άοπλο σκυρόδεμα ή οπλισμένο σκυρόδεμα, επενδεδυμένο και από τις δύο όψεις, δεν έχει ρηγματώσεις και κάτι τέτοια;;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν αποτελείται από δοκούς-τοιχεία-υποστυλώματα ωπλισμένου σκυροδέματος, αν ειναι φέρουσα τοιχοποιία, μεταλλική, σύμμικτη κτλ.

Μια ενδεικτική και υποτυπώδη περιγραφή έχω χρησιμοποιήσει.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει η προθεσμία αυτή, έχει πάρει παράταση όπως αναφέρεται στο Ν.4178/13. Ωστόσο αν θες να καταθέσεις τα δικαιολογητικά μέχρι τη Δευτέρα, υπάρχει μία περίπτωση 1%ο....να πουν εκ των υστέρων ότι όποιος πρόλαβε και τα έβαλε δε χρειάζεται να μπει στο νέο νόμο ή κάτι τέτοιο, αλλά νομίζω προς το παρόν είναι σαφές ότι όλα θα μπουν στο νέο νόμο...

 

Μία απορία κι από μένα, 

αυθαίρετο εντός σχεδίου , χωρίς οικοδομική άδεια που έχω δηλώσει στο 4014 και φτιάχνω τώρα το διάγραμμα κάλυψης σε αυτό θα κάνω και ιδεατό στερεό????εγώ λέω ναι αλλά ακούω απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

πώς ακυρώνουμε αρχεία?

δεν επιτρεπει την επιλογη της ακυρωσης.

 

Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να ακυρώσεις.

Μπορείς να ανεβάσεις όμως το σωστό και να γράψεις στον τίτλο του αρχείου "ορθή επανάληψη".

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

(άρθρου 24 παρ 2αα Ν 4014/11)

 ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ

ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΔΟΜΙΚΗΣ ΤΡΩΤΟΤΗΤΑΣ

ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΠΟΥ ΕΝΤΑΧΘΗΚΕ Σ’ ΑΥΤΟΝ

 

 

   Από την επιτόπια  αυτοψία μου στην διώροφη πλακ/πή και κερ/πή οικοδομή επί πυλωτής, που βρίσκεται επί της οδού Σοφοκλέους 27 Ο.Τ. Γ 72 στο …… , ιδιοκτησίας Κ….. Χ.. και από τον μακροσκοπικό οπτικό έλεγχό της, διαπίστωσα:

·         ότι ο φέρων οργανισμός της ανωδομής της, αποτελείται από στοιχεία οπλισμένου σκυροδέματος ήτοι από δοκούς-τοιχεία-κολώνες –πλάκες, των οποίων σε γενικές γραμμές,  τηρήθηκαν οι διαστάσεις και οι θέσεις τους, όπως αυτές προβλέπονταν στη  στατική μελέτη του κτιρίου και

·       ότι γενικά, δεν υπάρχουν εμφανείς βλάβες ή τοπικές  αστοχίες των στοιχείων της ή του εδάφους που εδράζεται.-

                            ………….. 3-12-11

                                           Ο ΣΥΝΤΑΞΑΣ

 

                                        Κανα…..  Β…ς

                                     Πολιτικός Υπομηχανικός

Για το αληθές  παραθέτω και 2 ψηφιακές φωτογραφίες του εξετασθέντος-δηλωθέντος κτιρίου

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Σχετικά με τη κλίμακα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Εχθές ανέβασα σε pdf εγκεκριμένο ΔΚ πάνω στο οποίο είχα αποτυπώσει το περίγραμμα της αυθαιρεσίας με κόκκινο , έκανα και πινακάκι , σφράγισα και το τύπωσα σε pdf σε χαρτί Α3 με επιλογή scale to fit για να απεικονιστεί με το καλύτερο δυνατό τρόπο. Το αρχικό ΔΚ ήταν σε κλίμακα 1/100 το είχα σκανάρει και το έκανα εισαγωγή στο Αutocad ως raster image reference όπου στο scale το άφησα μονάδα. Είναι ορθή ή διαδικασία ή εσείς ακολουθείτε άλλο τρόπο ?. Κάθε γνώμη θα ήταν καλοδεχούμενη :smile:.  

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΑΝΑ καλημέρα.

 

Επίτρεψέ μου την παρατήρηση για την τεχνική έκθεση ΔΕΔΟΤΑ.

Πάρα πολλά γράφεις!!! Δεν χρειάζονται τόσα!!! Απλή απάντηση σε ότι ρωτάει ο νόμος. Μία πρόταση με δέκα λέξεις (για την ουσία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.