Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Σε ότι αφορά το δεύτερο ερώτημα, θεωρώ ότι δεν είμαστε υπεύθυνοι για να κρίνουμε την ορθότητα ή μη μιας εγκεκριμένης άδειας ή ενός εγκεκριμένου σχεδίου.

Κατά τη γνώμη μου καλώς έκανες και προχώρησες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κλίμακα εισαγόμενης εικόνας διορθώνεται με την εντολή scale και την υποεπιλογή reference, αλλά από ότι λες τα έχεις ήδη κάνει.

 

Αν θυμάμαι καλά στο Ν.4014 κάτι λέει για κλίμακα 1:100 στις τομές διαφορετικά ότι νομίζεις εσύ ορθότερο.

Link to comment
Share on other sites

Η κλίμακα εισαγόμενης εικόνας διορθώνεται με την εντολή scale και την υποεπιλογή reference, αλλά από ότι λες τα έχεις ήδη κάνει.

 

Αν θυμάμαι καλά στο Ν.4014 κάτι λέει για κλίμακα 1:100 στις τομές διαφορετικά ότι νομίζεις εσύ ορθότερο.

 

 

Δε έχω ξαναδουλέψει πάνω σε εικόνα για να διαμορφώσω σωστά τη κλίμακα της συνάδελφε Akis, οπότε προχώρησα με τη λογική που σας ανέφερα. Η κλίμακα που προκύπτει αυτόματα έτσι (scale to fit) δημιουργεί άρτιο εκτυπωτικό αποτέλεσμα σε PDF αρχείο. Τη τομή την ανέβασα ώς έχει από την άδεια - καθώς στο σημείο που έχει γίνει δεν απεικονίζεται έτσι και αλλιώς η αυθαιρεσία - απλά για να φαίνονται τα υψόμετρα των ορόφων.

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

 

Ζητώ συγνώμη yian για την επανάληψη της δημοσίευσης :) .

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Και πως τα εκτυπώνεις σε κλίμακα; Ξέρω δεν φταίμε εμείς και σε αυτό, αλλά το γεγονός πως δεν βγάλανε προδιαγραφές.

Τα εκτυπωνω με την σπαιτουμρνη από τη νομοθεσία κλίμακα..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά τα scale reference στο autocad τα εκτυπώνω σε pdf στην διάσταση χαρτιού που επιλέγω (300,600,900) εννοείται υπό κλίμακα, σχέδιο κομπλέ και ύστερα τα εισάγω στο σύστημα σε pdf με ονομασία και του χαρτιού πχ 600Χ600 έτοιμα για εκτύπωση σε πραγματικές διαστάσεις χωρίς επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκτυπωνω με την σπαιτουμρνη από τη νομοθεσία κλίμακα..

 

Έχει οριστεί επίσημα κλίμακα εκτύπωσης ?

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα αρχεια pdf κρατανε τη διασταση χαρτιου που επιλέγεται κατά την δημιουργία τους. Οπότε ακόμα και να μην εχει γραφτεί η διάσταση του χαρτιού στο όνομα του αρχείου, μπορεί αυτος που θα το εκτυπώσει να την γνωρίζει. (Το λεω για εμάς που ξεχάσαμενα να βάλουμε τις διαστάσεις του χαρτιού στο ονομα των αρχειων που ανεβάσαμε......)

Link to comment
Share on other sites

..πω πω και εγώ στην ονομασία του αρχείου δεν έχω βάλει διάσταση χαρτιου..άσε που σε κάποια ήταν Α3, Α2, Α1 ανάλογα ... να ανησυχώ? τα έχω ήδη ανεβάσει..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ανεβασα ενα λαθος αρχειο και δεν μπορω να το διαγραψω. ξερει κανεις αν γινεται και πως?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαγράφονται τα αρχεία.

Ακυρώνονται μόνο όταν είσαι σε προσωρινή υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.