Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Εγώ τα έστειλα από χθες για να είμαι εντάξει προς το πελάτη μου. θεωρητικά ο φάκελος μου έχει πληρότητα αφού δε μου βγάζει πλέον αριθμό υπολειπόμενων αρχείων, ανεβάζοντας μόνο το ΔΚ καθώς δε θεωρεί ως απαιτούμενη τη κάτοψη που στη τελική μπορεί και να στείλω αφού τα ίδια θα επισημάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ τα έστειλα από χθες για να είμαι εντάξει προς το πελάτη μου. θεωρητικά ο φάκελος μου έχει πληρότητα αφού δε μου βγάζει πλέον αριθμό υπολειπόμενων αρχείων, ανεβάζοντας μόνο το ΔΚ καθώς δε θεωρεί ως απαιτούμενη τη κάτοψη που στη τελική μπορεί και να στείλω αφού τα ίδια θα επισημάνω.

συναδελφε το εχουμε επισημανει επανειλημενως, οτι μπορει το συστημα να μην απαιτει κατι για πληροτητηα, οπως πχ σχεδια αλλα το απαιτει ο νομος,οποτε ανεβαζεις οτι απαιτειται απο τον αντισυνταγματικο πλεον νομο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπήρχε ένα παλιό ένα link αγαπητοί συνάδελφοι με τη λίστα των δικαιολογητικών με ή χωρίς ΟΑ για να δούμε τι λείπει. Το έχετε πρόχειρο ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη έγκυρη λίστα δικαιολογητικών είναι αυτή του άρθρου 24 του Ν.4014. Αν έχεις ανεβάσει αυτά που ζητάει ο νόμος είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα αναφέρεται και φύλλο υπολογισμού προστίμου που δεν ανεβάζει κανείς συνάδελφος απ'ότι βλέπω στο φόρουμ και έχω ρωτήσει δις.

 

 

Στη λίστα αναφέρεται και φύλλο υπολογισμού προστίμου που δεν ανεβάζει κανείς συνάδελφος απ'ότι βλέπω στο φόρουμ και έχω ρωτήσει δις.

 

Επίσης έχετε ανεβάσει το ΦΕΜ ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μαξιμε

 

Η λιστα ειναι αυτη που εχεις στο συστημα.

Γραφει πουθενα φυλλο καταγραφης?  --- ΟΧΙ

Γραφει πουθενα το ΦΕΜ ως απαιτουμενο για πληροτητα?---- ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε terry...ούτε κάτοψη είναι υποχρεωτική με βάση το σύστημα !....στο νόμο 4014 δε αναφέρει για φύλλο υπολογισμού προστίμου που δεν ανεβάζει σχεδόν κανείς...ή κάποιοι το επισυνάπτουν με την ΤΕ.

 

 

Στο νόμο επίσης αναφέρεται ως διακιολογητικό και  αίτηση του Ιδιοκτήτη καθώς δε γνωρίζαν εξ αρχής αν θα καταθέσουμε τα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά ή θα πηγαίναμε στις πολεοδομίες..!!

 

 

ΥΓ..το ξέρω ότι μπορεί να ρωτάμε/ρωτάω ξεκάθαρα πράγματα αλλά τελικώς αποδεικνύεται ότι δεν είναι πάντα έτσι καθώς το όλο σύστημα.... είναι για να γελάνε τα τσιμέντα.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε terry...ούτε κάτοψη είναι υποχρεωτική με βάση το σύστημα !....στο νόμο 4014 δε αναφέρει για φύλλο υπολογισμού προστίμου που δεν ανεβάζει σχεδόν κανείς...ή κάποιοι το επισυνάπτουν με την ΤΕ.

 

 

Στο νόμο επίσης αναφέρεται ως διακιολογητικό και  αίτηση του Ιδιοκτήτη καθώς δε γνωρίζαν εξ αρχής αν θα καταθέσουμε τα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά ή θα πηγαίναμε στις πολεοδομίες..!!

 

 

ΥΓ..το ξέρω ότι μπορεί να ρωτάμε/ρωτάω ξεκάθαρα πράγματα αλλά τελικώς αποδεικνύεται ότι δεν είναι πάντα έτσι καθώς το όλο σύστημα.... είναι για να γελάνε τα τσιμέντα.

 

 

Δες και την αίτηση που σου αναφέρω terry !!!

Link to comment
Share on other sites

..............ούτε κάτοψη είναι υποχρεωτική με βάση το σύστημα !

 

 

Είναι με βάση το νόμο.

 

 

....στο νόμο 4014 δε αναφέρει για φύλλο υπολογισμού προστίμου που δεν ανεβάζει σχεδόν κανείς...ή κάποιοι το επισυνάπτουν με την ΤΕ.

 

Ανεβάζουν όλοι "ηλεκτρονικά" το φύλλο καταγραφής!

 

Στο νόμο επίσης αναφέρεται ως διακιολογητικό και  αίτηση του Ιδιοκτήτη καθώς δε γνωρίζαν εξ αρχής αν θα καταθέσουμε τα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά ή θα πηγαίναμε στις πολεοδομίες..!!

 

Επίσης, όλοι την κάνουν "ηλεκτρονικά" όμως.

 

 

ΥΓ..το ξέρω ότι μπορεί να ρωτάμε/ρωτάω ξεκάθαρα πράγματα αλλά τελικώς αποδεικνύεται ότι δεν είναι πάντα έτσι καθώς το όλο σύστημα.... είναι για να γελάνε τα τσιμέντα.

 

Έτσι ακριβώς είναι, γελάνε όχι μόνο τα τσιμέντα, αλλά και το ...αμμοχάλικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.