Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Έστω και κάτι θα μας ζητήσουν. Μου φαίνεται ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να τα αφήσουν στο τελείως φλου.

Λέω: Τοπογραφικό, κάτοψη, τομή και απλή περιγραφή του Φ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την γνώμη μου, θα αρκεστούμε στην δήλωση ότι έχουμε όλα τα στοιχεία και τις δηλώσεις,

και θα είμαστε υπόχρεοι να τα επιδείξουμε σε οποιαδήποτε έλεγχο.

Βρίσκω δύσκολο να υποβληθεί κάτι ηλεκτρονικά.

Μπορεί να προβλέπεται αυτό και με το Ν.4030 περι τρόπου εκδόσεως αδειών μελλοντικά, αλλά για τώρα το βλέπω χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε και το γεγονός ότι, το ΤΕΕ έχει ζητήσει "χρηματοδότηση" για να φτιάξει το νέο σύστημα έκδοσης αδειών δόμησης κ.λπ. και προφανώς να το κάνει δώρο στο ΥΠΕΚΑ (όπως το σύστημα των δηλώσεων).

Ουκ αν λάβεις, όμως, παρά του μη έχοντος!

Γι' αυτό σε άλλο Post έγραψα ότι, πάμε ολοταχώς για Σεπτέμβριο και ...βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι απίθανο... Αφού όλοι ξέρουμε ότι εξαρχής ο σκοπός ήταν εισπρακτικός. Το έργο για τη δημιουργία συστήματος καταχώρησης των μελετών (σχεδίων) που να δουλεύει και υποτυπωδώς μάλιστα είναι πραγματικά κολοσιαίο. Η μόνη πιθανότητα είναι να αποτελέσει τμήμα του μηχανισμού μέσω του οποίο θα εκδίδονται οι νέες άδειες και αυτό δε νομίζω ότι θα υπάρξει σύντομα. Άρα παίζει να αποδειχθεί σωστός ο bnn7...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην αποδειχθώ σωστός...αλλά όπως γνωρίζω στα σίγουρα ότι τα παιδιά που είχαν βάλει να απαντούν στις ερωτήσεις στο τηλεφωνικό κέντρο του ΤΕΕ ήταν γνωστοί μου...με πολύ μικρή εμπειρία από ΓΟΚ κτλ...και τους έχουν εδώ και 3 μήνες απλήρωτους...έμαθα ότι η περιβόητη 2η φάση πολύ δύσκολα θα πραγματοποιηθεί όπως την έχουν εξαγγείλει!!Ίσως με κάποια παραλλαγή της..και πολύ φοβάμαι ότι θα εμπλακούν πάλι οι πολεοδομίες!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ ???

Αυτό και αν το βλέπω απίθανο! Δεν είδαμε τι έγινε (και ακόμη γίνεται) με τον 3843?

 

ΑΝ μπουν οι πολεοδομίες στο παιχνίδι βλέπω να μπαίνουν απλά ως εξής:

 

Κατάθεση τοπογραφικού, κάτοψης, τομής, εκτυπωμένες τις αιτήσεις που βγάζει το σύστημα και τυχόν παραστατικά βεβαιωμένων προστίμων που συμψηφίστηκαν. Ένας υπάλληλος θα ελέγχει μόνο εάν έχεις όλα τα χαρτιά (όχι το τι γράφουν) και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

θα περιμένουμε να δούμε....

αποψή μου είναι οτι πρεπει (!!!!!) να γίνει έστω και ένας μικρός έλεγχος...έστω στο τοπογραφικό!!!! ως προς θέση!!! κάτι βρε παιδιά.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από μία μέρα ανακαλώ έχετε δίκιο η 31/03 είναι μόνο για τις 30/11 υποβαλλόμενες αιτήσεις. Σόρρυ για την αναστάτωση!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην αποδειχθώ σωστός...αλλά όπως γνωρίζω στα σίγουρα ότι τα παιδιά που είχαν βάλει να απαντούν στις ερωτήσεις στο τηλεφωνικό κέντρο του ΤΕΕ ήταν γνωστοί μου...με πολύ μικρή εμπειρία από ΓΟΚ κτλ...και τους έχουν εδώ και 3 μήνες απλήρωτους...έμαθα ότι η περιβόητη 2η φάση πολύ δύσκολα θα πραγματοποιηθεί όπως την έχουν εξαγγείλει!!Ίσως με κάποια παραλλαγή της..και πολύ φοβάμαι ότι θα εμπλακούν πάλι οι πολεοδομίες!!

 

Ανακοίνωσε το ΤΕΕ ότι, πλέον δεν θα δίνονται τηλεφωνικά πληροφορίες για 4014!!!!

Άρα, μάλλον το έκανε γιατί δεν υπάρχει "φράγκο" ή για να κοντράρει το ΥΠΕΚΑ;;

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωσε το ΤΕΕ ότι, πλέον δεν θα δίνονται τηλεφωνικά πληροφορίες για 4014!!!!

Άρα, μάλλον το έκανε γιατί δεν υπάρχει "φράγκο" ή για να κοντράρει το ΥΠΕΚΑ;;

 

Δεν υπάρχει ΜΙΑ και την είχα τσεκάρει και εγώ την ανακοίνωση του ΤΕΕ και απλά γέλαγα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.