Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι σύναδελφοι...στις περιπτώσεις όπου τα κτίρια είναι μεγαλύτερα μέσα στο 2% και ΔΕΝ θεωρείται παράβαση για την ένταξη τους στο 4014, αυτές τις περιπτώσεις τις αποτυπώνουμε???και αν ναι στην περίπτωση που σημειώνουμε στα εγκεκριμένα σχέδια τι διαγράμμιση να κάνουμε??? Στο διάγραμμα κάλυψης αυτά τα λίγα τ.μ. πως τα βάζουμε???

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση που εχω, σκεφτομαι να μη τα δηλώσω οποτε να μη τα δείξω και σε σχέδια.

Στα σχέδια θα φαίνεται το κλεισιμο ΗΧ και προέκταση εξωστη που δηλώνω αλλά σκεφτομαι να μη σημειώσω τα 0.5 τμ που είναι μεγαλύτερο το διαμέρισμα μιας και είναι μέσα στο 2% (και εννοειται και καμμια διασταση δε ξεπερναει το 2% ή τα 20εκ).

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με άδεια.. που όμως έχουν καταστραφεί (κολυμπησαν και αυτα) τα σχέδια και η πολεοδομία μου δίνει μόνο αντίγραφο της άδειας.

Ο ιδιοκτήτης έχει μερικά.. το συμβόλαιο κάποια.... εμφανίζω οτι με βολεύει;!;! Και οτι λείπει; το κάνω εγώ υποθέτω.....

Γιατί κατι κατόψεις υπάρχουν (σε μέτρια κατασταση από το '75) αλλά από τομές τίποτα...ουτε Διάγραμμα Κάλυψης....

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με άδεια.. που όμως έχουν καταστραφεί (κολυμπησαν και αυτα) τα σχέδια και η πολεοδομία μου δίνει μόνο αντίγραφο της άδειας.

Ο ιδιοκτήτης έχει μερικά.. το συμβόλαιο κάποια.... εμφανίζω οτι με βολεύει;!;! Και οτι λείπει; το κάνω εγώ υποθέτω.....

Γιατί κατι κατόψεις υπάρχουν (σε μέτρια κατασταση από το '75) αλλά από τομές τίποτα...ουτε Διάγραμμα Κάλυψης....

 

Σε μια ανάλογη περίπτωση είμαι και εγώ.....

 

Μάλλον είναι τυχεροί οι πελάτες μας αν έχουμε και την Βεβαίωση Καταστροφής μιας και μπορούμε να κάνουμε και τα στραβά μάτια και να εμφανίσουμε κατά το δοκούν ....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι

 

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που δεν έχει παραβάσεις μου ζητήθηκε από τον συμβολαιογράφο να συμπληρωθεί στην βεβαίωση ή να τυπωθούν λέει τα υπόλοιπα (που ακολουθούν την βεβαίωση)... όπου θα φαίνεται πως το ακίνητο είναι πχ 100 τετραγωνικά.

 

Εγώ ρωτάω :

α) Μπορούμε να προσθέσουμε στοιχεία στην ηλεκτρονική βεβαίωση? (εγώ λέω όχι)

β) Αφού δεν υπάρχει παράβαση και δεν συμπληρώνονται τετραγωνικά στην διαδικασία της δήλωσης πως θα προκύψει έντυπο με τα τετραγωνικά?

 

Μήπως εγώ δεν συμπληρώνω κάτι σωστά?

Edited by chrisD
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι

 

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που δεν έχει παραβάσεις μου ζητήθηκε από τον συμβολαιογράφο να συμπληρωθεί στην βεβαίωση ή να τυπωθούν λέει τα υπόλοιπα (που ακολουθούν την βεβαίωση)... όπου θα φαίνεται πως το ακίνητο είναι πχ 100 τετραγωνικά.

 

Εγώ ρωτάω :

α) Μπορούμε να προσθέσουμε στοιχεία στην ηλεκτρονική βεβαίωση? (εγώ λέω όχι)

β) Αφού δεν υπάρχει παράβαση και δεν συμπληρώνονται τετραγωνικά στην διαδικασία της δήλωσης πως θα προκύψει έντυπο με τα τετραγωνικά?

 

Μήπως εγώ δεν συμπληρώνω κάτι σωστά?

 

 

 

Να εκτυπώσεις και το 5σέλιδο με τα λοιπά χαρακτηριστικά που θα έχεις γράψει στην Τεχνική σου Έκθεση ή στα Σχόλια σου.

1. Εκτύπωση Δήλωσης

2. Εκτύπωση βεβαίωσης μηχανικού

3. Εκτύπωση βεβαίωσης για σύνδεση με δίκτυα

 

 

και τα 3 αναγνωρίζονται / συνδέονται απ τα παρακάτω στοιχεία

 

A/A Δήλωσης: 28546...

Κατάσταση Δήλωσης: Ολοκληρωμένη υπαγωγή

A/A Πρωτοκόλλου: 13329...

Ηλεκτρονικός κωδικός: 0C852F0E29E2B95.....

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι σύμφωνα με τον 4014/11, αν η χρήση είναι οποιαδήποτε άλλη εκτός από κατοικία τότε απαιτείται και ηλεκτρομηχανολογικός έλεγχος καθώς και η σχετική τεχνική έκθεση υπογεγραμμένη από αρμόδιο μηχανικό.

 

Παραθέτω από τον νόμο

"Στην περίπτωση κτιρίων που δεν έχουν χρήση κατοικίας απαιτείται και τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, εφόσον υπάρχουν."

 

Περιττό να σας πω ότι δεν πρέπει να γίνουν τα στραβά μάτια και να μην κατατεθεί η σχετική τεχνική έκθεση καθώς σύμφωνα με την νομοθεσία κάθε διοικητική πράξη που βασίζεται σε ψευδή ή ανακριβή στοιχεία είναι άκυρη!

Δηλαδή ακόμα και αν "τακτοποιήσει" κάποιος ένα ακίνητο που δεν είναι κατοικία χωρίς να έχει την υποβάλλει και την σχετική τεχνική έκθεση, τότε η διαδικασία είναι άκυρη και ανά πάσα στιγμή μπορεί να μπλέξει ο ιδιοκτήτης (κλασικό παράδειγμα αν πάει αργότερα στο δικαστήριο από καταγγελία γείτονα) και να ζητήσει τα ρέστα από τον μηχανικό.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Σε μια ανάλογη περίπτωση είμαι και εγώ.....

 

Μάλλον είναι τυχεροί οι πελάτες μας αν έχουμε και την Βεβαίωση Καταστροφής μιας και μπορούμε να κάνουμε και τα στραβά μάτια και να εμφανίσουμε κατά το δοκούν ....

 

Βεβαίωση Καταστροφής ε;;;

Αυτό το παίρνω από την πολεοδομία να φανταστω;; Γιατί, ναι μεν μου δώσαν μόνο την αδεια και ενα χαρτί που έλεγε οτι μονο αυτά βρεθήκαν... αλλά οχι κάτι με τίτλο "Βεβαίωση Καταστροφής" ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση Καταστροφής ε;;;

Αυτό το παίρνω από την πολεοδομία να φανταστω;; Γιατί, ναι μεν μου δώσαν μόνο την αδεια και ενα χαρτί που έλεγε οτι μονο αυτά βρεθήκαν... αλλά οχι κάτι με τίτλο "Βεβαίωση Καταστροφής" ... :wacko:

 

Στην δική μου περίπτωση ο λόγος που δεν βρέθηκε ο Φάκελος στην Πολεοδομία είναι γιατί είχε καταστραφεί στις πλημμύρες του 77'.

 

Μέσα στο σώμα της Αίτησης που σου έδωσαν λογικά θα πρέπει να δικαιολογεί και την αιτία απώλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.