Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι σύναδελφοι...στις περιπτώσεις όπου τα κτίρια είναι μεγαλύτερα μέσα στο 2% και ΔΕΝ θεωρείται παράβαση για την ένταξη τους στο 4014, αυτές τις περιπτώσεις τις αποτυπώνουμε???και αν ναι στην περίπτωση που σημειώνουμε στα εγκεκριμένα σχέδια τι διαγράμμιση να κάνουμε??? Στο διάγραμμα κάλυψης αυτά τα λίγα τ.μ. πως τα βάζουμε???

 

Που λέει ο Ν4014 ότι μέχρι 2% δεν θεωρείται παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να το θέσω διαφορετικά, αν έχεις τέτοιες αποκλίσεις βεβαίωση θα έδινες?

Εγω από εκει το συμπεραίνω!!!Εσένα ποια είναι η άποψη σου?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από την αρχή που ίσχυσε ο Ν4014, είχα επισημάνει πως αυτό το 2% δεν μπόρεσα να βρω από που προκύπτει. Και ακόμα δεν μπορώ.

Αλλά επειδή η βεβαίωση είναι από το σύστημα του ΥΠΕΚΑ και λέει ότι λέει, θα έδινα.

Αλλά αν κάποιος με καλέσει για τακτοποίηση δεν θα ελέγξω το ποσοστό αποκλίσεων αν είναι <2%.

Όσο και να είναι θα το προσμετρήσω σαν αυθαιρεσία.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο faethon με το ιδιο σκεπτικό πράττω και γω. Όταν κάνω τακτοποίηση, δεν τσεκάρω με το 2%, ό,τι βλέπεις τακτοποιείται. Φυσικά τώρα αν η πλευρά στην άδεια είναι 10,00 και στην πράξη είναι 10,05, ε, πιθανόν και να μη το δηλώσω, όχι μόνο για τον πελάτη, αλλά και για τη δική μου διευκόλυνση, γιατί αλλιώς από 5-6 ΦΚ κατά μέσο όρο θα χρειαζόμουν 15 ΦΚ και βάλε ανά υπόθεση. Δηλ. τουλάχιστον με μεταβολές επιπέδου "πάχος σοβάδων" μπορείς άνετα πιστεύω εγώ να μην ασχοληθείς.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Οτι βρήκα της τάξης εκατοστά μονοψήφια το βάζω μεσα στο σφάλμα (σφάλμα στην κατασκευή, σφάλμα στην μέτρηση μου) ... από 10 και πάνω νομίζω οτι εφόσον θέλει να το τακτοποιήσει το ακίνητο, καλό είναι να μπεί! Τώρα για το πως αυτό θα φανεί στα σχέδια που ζητάνε και με τις κλίμακες που ζητάνε-ειδικά στο ΔΚ-δε ξερω...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι να κάνω μια ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα μας,,όταν δίνω σε ενα πελάτη απλά μια βεβαίωση για μη αυθαιρεσιας η για ένα αδόμητο οικόπεδο απλά κόβω ενα Α.Π.Υ. για την αμοιβή μου η πάλι πρεπει να πληρωθεί τεε τσμεδε φεμ και τα λοιπα??

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Κατ'αρχάς για την βεβαίωση δεν υπάρχει σχετική εργασία στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Η βεβαίωση μηχανικού αποτελεί (προς το παρόν) μια δοσοληψία μετάξύ του μηχανικού και του πελάτη, δεν ελέγχεται από κάποια υπηρεσία,και υποκειται στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να διαπραγματευτεί την αμοιβή του.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει προβλεπόμενη νόμιμη αμοιβή από το συστημα του ΤΕΕ, τότε απλά συμφωνούμε μια αμοιβή (δεν είναι αναγκαίο το συμφωνητικό, αλλά αν γίνει πρέπει να κατατεθεί με την μορφή συγκεντρωτικής καταστασης τον Φλεβάρη του 13 στην Εφορία), την δηλώνουμε στο σύστημα διαχειρισης βεβαιωσων και αυθαιρετων, και επ'αυτής κόβουμε ΑΠΥ και ΦΕΜ.

Τίποτε άλλο.

 

Το ίδιο δεν κάνουμε αν κάποιος πελάτης μας ζητήσει πραγματογνωμοσύνη ή κάποια τεχνική έκθεση ή κάποιο τοπογραφικό ?

Edited by soundholics
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Κατ'αρχάς για την βεβαίωση δεν υπάρχει σχετική εργασία στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Η βεβαίωση μηχανικού αποτελεί (προς το παρόν) μια δοσοληψία μετάξύ του μηχανικού και του πελάτη, δεν ελέγχεται από κάποια υπηρεσία,και υποκειται στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να διαπραγματευτεί την αμοιβή του.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει προβλεπόμενη νόμιμη αμοιβή από το συστημα του ΤΕΕ, τότε απλά συμφωνούμε μια αμοιβή (δεν είναι αναγκαίο το συμφωνητικό, αλλά αν γίνει πρέπει να κατατεθεί με την μορφή συγκεντρωτικής καταστασης τον Φλεβάρη του 13 στην Εφορία), την δηλώνουμε στο σύστημα διαχειρισης βεβαιωσων και αυθαιρετων, και επ'αυτής κόβουμε ΑΠΥ και ΦΕΜ.

Τίποτε άλλο.

 

Το ίδιο δεν κάνουμε αν κάποιος πελάτης μας ζητήσει πραγματογνωμοσύνη ή κάποια τεχνική έκθεση ή κάποιο τοπογραφικό ?

συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.