Jump to content
akius

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011

Recommended Posts

ολα κανονικά...καθώς και πάλι η απλή βεβαίωση είναι μεσα απο το σύστημα του ΤΕΕ

 

Μην τα αναμασάμε... έχουμε χιλιοαναφέρει τους λόγους που: ΒΕΒΑΙΩΣΗ = ΑΠΥ + ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδες συγχωρέστε με.....ειμαι πολυ ζαλισμένος....και δεν διαβασα προσεκτικα! μαλωστε με αν θελετε έχετε δικιο....

 

οχι τσμεδε και τα σχετικα΄.... ναι μονο απυ με το φπα και αν κανεις θελει, που δεν θελει, φεμ.

αλλά βασικά ΑΠΥ+ΦΠΑ

 

 

 

δικαιούμαστε να κανουμε λαθος με τόσα πολλά στο κεφάλι μας?

Edited by stavrosa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ο ΓΟΚ δίνει δικαίωμα απόκλισης της διάστασης του κτιρίου από τα σχέδια έως 2% αλλά μέχρι 10 εκατοστά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα stavrosa_

Εξάλλου τρέχουν τόσα πολλά πάνω από το κεφάλι μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδες συγχωρέστε με.....ειμαι πολυ ζαλισμένος....και δεν διαβασα προσεκτικα! μαλωστε με αν θελετε έχετε δικιο....

 

οχι τσμεδε και τα σχετικα΄.... ναι μονο απυ με το φπα και αν κανεις θελει, που δεν θελει, φεμ.

αλλά βασικά ΑΠΥ+ΦΠΑ

 

 

 

δικαιούμαστε να κανουμε λαθος με τόσα πολλά στο κεφάλι μας?

ΠΡΟΣΕΧΕ!!!

Από τη στιγμή που κόβεις ΑΠΥ, υποχρεούσε να προκαταβάλεις το φόρο σου (ΦΕΜ) θες δε θες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

από πότε ισχύει αυτό;

ΦΕΜ ορίζεται πως κοβεις όταν η μελέτη-επίβλεψη εγκρίνεται από κάποια υπηρεσία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ο ΓΟΚ δίνει δικαίωμα απόκλισης της διάστασης του κτιρίου από τα σχέδια έως 2% αλλά μέχρι 10 εκατοστά.

Ο ΓΟΚ δεν το γράφει.

Το μόνο που έχω βρει είναι στην ΥΑ οικ//2004 (ΥΑ οικ. 7587 ΦΕΚ Β 372 2004): Παραβάσεις που δύνανται να εξαιρεθούν της κατεδάφισης (άρ. 9 παρ. 8 του Ν. 1512/85), για μικροπαραβάσεις σχετικές με το άρθρο 22 του ΓΟΚ, όπου και πάλι πρέπει πρέπει να εκδοθεί απόφαση εξαίρεσης που εκδίδεται από τον Προϊστάμενο της Πολεοδομικής Υπηρεσίας ή από το Νομάρχη, μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου.

Αλλά και εκεί δεν λέει για 2% κλπ καλούδια...

 

 

υ.γ. Σωστά myri.

Edited by Faethon11

Share this post


Link to post
Share on other sites

το γράφει στην παλαιά διάταξη περί διαδικασίας έκδοσης οικοδομικών αδειών ΦΕΚ 795/Δ/1993

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι με την προθεσμία υποβολής που είναι 30 Μαρτίου ξέρουμε τι γίνεται;

Θα δωθεί παράταση επειδή δεν είναι έτοιμο το σύστημα, ή θα καταθέσουμε τα στοιχεία έντυπα;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aντε και να τα καταθέσουμε έντυπα. Σε ποιες υπηρεσίες ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.