Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Σωστά...

 

Για να το θυμάσαι πιο εύκολα. Πας "οικονομικά στοιχεία" και βλέπεις ημερομηνία εισαγωγής της πρώτης δόσης του προστίμου. Αυτή είναι η ημερομηνία προσωρινής υπαγωγής στον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

Θα ηθελα να ρωτησω οποιον συναδελφο γνωριζει, αν στα σχεδια των αδειων του '60-'70 που το Τοπογραφικο ηταν ταυτοχρονα και διαγραμμα καλυψης, ηταν βασει καποιου νόμου; και αν ναι, μπορουμε στον 4014 να χρησιμοποιησουμε το ιδιο σχεδιο και σαν Τοπογραφικο και σαν διαγραμμα καλυψης. Εχει καποιος παρομοια περιπτωση;

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια ερωτηση με τον pavloselef εχω κι εγω.

Επισης:

1) Αν καταθεσω τωρα, εχει προσδιορισθει η ημερομηνια της Β' φασης? (καταθεσης σχεδιων κλπ.) (πηρε παραταση επισημως εκεινο το 31/3?)

2) Ιδιωτικο συμφωνητικο ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε μονο αν η συμφωνηθεισα ειναι μικροτερη της "νομιμης"?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

...

αν στα σχεδια των αδειων του '60-'70 που το Τοπογραφικο ηταν ταυτοχρονα και διαγραμμα καλυψης, ηταν βασει καποιου νόμου; και αν ναι, μπορουμε στον 4014 να χρησιμοποιησουμε το ιδιο σχεδιο και σαν Τοπογραφικο και σαν διαγραμμα καλυψης.

...

Ναι ήταν σύννομο, με βάση τις προδιαγραφές που είχαν τότε για την πληρότητα φακέλου.

Αν υπήρχε ειδικός νομος η διάταξη δυστυχώς δεν το γνωρίζω καν.

Για το 2 σκέλος της ερώτησης σου

Νομίζω πως ναι χρησιμοποιείς το τοπογραφικό.

Σχετικά με το διάγραμμα κάλυψης όμως στην B Φάση θα συντάξεις νέο δικό σου, στο οποιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υπολογιστικά δεδομένα που είχε το της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με τα έγγραφα που απαιτούνται για την υπαγωγή στον 4014.

 

Απαιτούνται:

 

1) Εξουσιοδότησή μου, ως μηχανικού, από τον ιδιοκτήτη.

2) Υπεύθυνη δήλωση (εις διπλούν) του ιδιοκτήτη για τα στοιχεία της κατασκευής, το έτος ολοκλήρωσής της, ότι δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 23, κτλ.

3) Ιδιωτικό συμφωνητικό. Σε πόσα αντίτυπα χρειάζεται;

 

Τα παραπάνω έγγραφα πρέπει να φέρουν γνήσιο της υπογραφής και ημερομηνία πριν από αυτή της προσωρινής υπαγωγής;

 

Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο που απαιτείται;

 

Τα υπόλοιπα τα γράφω στην τεχνική μου έκθεση στην ηλ. πλατφόρμα του ΤΕΕ, έτσι; Εκεί αναγράφω, εκτός των άλλων, και την ημερομηνία της αυτοψίας μου;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιωτικό συμφωνητικό δεν απαιτείται για την υπαγωγή αλλά το χρειάζεσαι για το ΤΕΕ και κανονικά δεν θέλει γνήσιο της υπογραφής. Απαιτείται και το Ε9 του ιδιοκτήτη όπου φαίνεται το ακίνητο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.