Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Το μόνο που μπορούμε να συμπαιράνουμε από αυτό είναι ότι ΔΕΝ θα πάρει άλλη παράταση ο Νόμος...

 

Απο που το συμπερανες αυτο φιλε???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα πλέον δεν φαίνεται πουθενά. ΄Ηταν στην αρχική ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ τον περασμένο Σεπτέμβριο όταν ψηφίστηκε ο νόμος. Το σημείο αυτό στη συνέχεια κάποια στιγμή αντικαταστάθηκε και γράφει 'μέχρι τις 31 Μαρτίου 2012' . Υποθέτω ότι κάποια στιγμή θα το αλλάξουν και αυτό με τα καινούρια δεδομένα (ως τις 30-9-2012).

Όσο για την οριστική υπαγωγή, εφόσον μέχρι στιγμής δεν έχουν ανακοινώσει καμία διευκρίνηση για τη Β φάση και άρα με την προχειρότητα που διακρίνει το όλο εγχείρημα δεν είμαστε σίγουροι για το τι ακριβώς θα ζητήσουν και πώς, είναι καλύτερα να περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγ τωρα θα πρεπει να στειλω τα σχεδια και οτι αλλο ζητησουν μεχρι 30/9 ή μεσα σε 10 μερες απο τη στιγμη που τα ζητησουν;;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 30/9, αλλά όσον αφορά την οριστική που έκανες, καλά έπραξες, αφού θεωρητικά έχεις ξεκαθαρίσει την περίπτωση του αυθαιρέτου. Όταν αποφασίσουνε να ανοίξουνε το σύστημα και να μας πουνε ακριβώς τι άλλο θα απαιτηθεί, τότε βλέπεις τι χρειάζεσαι και το στέλνεις. Εγώ έχω κάνει οριστική σε 2 περιπτώσεις (που μεταβιβάστηκαν), πολύ απλές κατά τη γνώμη μου και όλες τις άλλες τις έχω σε προσωρινή εκτός από 4 που είναι σε αρχική λόγο παραδ. οικισμ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ μόνο δυο σε οριστική για συμβόλαιο και τέλος....καμία εμπιστοσύνη πλέον ... Μην ζητήσουν και κανά κάροτο στο τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 30/9, αλλά όσον αφορά την οριστική που έκανες, καλά έπραξες, αφού θεωρητικά έχεις ξεκαθαρίσει την περίπτωση του αυθαιρέτου.

επειδή με αυτούς δεν είμαστε σίγουροι πότε έχουμε ξεκαθαρίσει την περίπτωση ενός αυθαιρέτου καλύτερα στην προσωρινή υπαγωγή και αναμονή για εντολές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν τελειώνω τα σχέδια και εφόσον είμαι ΟΚ με αεροφωτογραφίες (ή ορθοφωτογραφίες), πατάω οριστική να δέσω τον γάιδαρό μου και όποιος θέλει άς αλλάξει ότι θέλει στο Νόμο... το ΣτΕ και ο νέος Υπουργός δεν ξέρουμε σε τί ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται... και πιθανόν να τους αρέσει να συνεχίσουν να παίζουν με τα λεφτά του κοσμάκη...

Προσωπικά λοιπόν τις κάνω οριστικές και όποιος θέλει ας μου τις αμφισβητήσει αφού θα έχω τυπώσει χαρτιά περαίωσης (να χουν στα χέρια τους οι δικηγόροι κάτι...).

 

Απο που το συμπερανες αυτο φιλε???

Ακούγεται στα πηγαδάκια του Υπεκα, ότι το ΣτΕ έστειλε τελεσίγραφο με την προσφατη απόφαση του για "το σφύριγμα της λήξης" τον Ιούνιο, διαφορετικά θα βγεί όλος ο Νόμος αντισυνταγματικός με απρόβλεπτες συνέπειες για χιλιάδες κόσμο.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Και όταν ο κοσμάκης θα έχει μιά μικροαυθαιρεσία που δεν την ξέρει , δεν θα μπορεί να πουλήσει το ακίνητο του .

Το ΣτΕ θέλει μιά συνάντηση με την τρόικα επειγόντως .

 

Επίσης θα ήθελα κάποιος να ενημερώσει την τρόικα ότι σύμφωνα με απόφαση του ΣτΕ , ο κοινοφελής οργανισμός ΟΣΕ , ο οποίος βρίσκεται στην περιοχή των Σεπολίων από το 1868 , προκειμένου να βελτιώσει την κοινοφελή λειτουργία του , απαιτείτο να διπλασιάσει τις γραμμές του μέσα στον χώρο ιδιοκτησίας του και υποχρεώθηκε να κατασκευάσει τούνελ 1,5 χλμ ώστε να μην ενοχλούνται οι παρόδιοι που έχτισαν εκεί 1 αιώνα μετά .

 

Το αποτέλεσμα είναι ότι 10 χρόνια , δεν ολοκληρώθηκε το έργο λόγω έλλειψης χρημάτων , αφού αυτά διατέθηκαν στο τούνελ και η ηλεκτροδότηση σταμάτησε στις 3 Γέφυρες , ενώ λεηλατήθηκε από το Μενίδι μέχρι την Τιθορέα , μιά και δεν μπορούσε να έχει ρεύμα . Ετσι τώρα θα πετάξουμε μερικές δεκάδες εκατομμύρια γιά να ξαναφτιαχτεί το ίδιο έργο και θα ψάξουμε λεφτά γιά να ολοκληρωθεί το έργο , ενώ ταυτόχρονα η πρόσβαση σε ΜΣΤ , εκατομμυρίων πολιτών παραμένει ανέφικτη .

 

Το ίδιο συνέβηκε πολλές φορές στο παρελθόν , όπου δημόσιο και κοινωφελές έργο , ματαιώθηκε η καθυστέρησε με τεράστια απώλεια δημοσίου χρήματος προς όφελος ιδιωτικών συμφερόντων .

 

Ευτυχώς ο ΝΟΚ σε ανάλογες περιπτώσεις καταλογίζει το 70 % του κόστους στους περίοικους που αποκτούν υπεραξία από τα έργα .

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ο ΝΟΚ σε ανάλογες περιπτώσεις καταλογίζει το 70 % του κόστους στους περίοικους που αποκτούν υπεραξία από τα έργα .

Δεν συμφωνώ με αυτό.

Επειδή ο κάθε Δήμαρχος θέλει να φάει λεφτά με δημοτικά γυμναστήρια, με αναπλάσεις κλπ τι φταίνε οι περιοίκοι να χρεωθούντα λούσα του δήμου;

 

Τα παραδείγματα άπειρα: και 1ο και καλύτερο το Πεδίο του Αρεως

πως ήταν πρίν την ανάπλαση και πως είναι μετά την ανάπλαση.

Μια βόλτα θα σας πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.