Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΤΕΣ


aithrios

Recommended Posts

Δεν ξερω εάν καποιοι από εδώ είχαν κάποτε αντιστοιχη εμπειρία , αλλά οι τεχνίτες ( υδραυλικοί, ηλκτρολόγοι κ.τ.λ.) που κυκλοφορουν στην αγορα

είναι για να σε κάνουν νευρασθενή. Τελευταίο κρούσμα ηλεκτρολόγος που εγκαθιστούσε απορροφητήρα σε κουζίνα τρύπισε το δοκάρι του τοίχου

για να στερεώσει ανοξείδωτο κάλυμμα του σωλήνα εξαερισμου !!! :angry:

τώρα τι κανω ? :shock:

υπάρχει κίνδυνος σε περίπτωση σεισμού ή όσα λεγονται είναι υπερβολικά? :???:

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για 2-3 ούπα τότε μικρό το κακό.

Αν όμως διαπέρασε ή έσκαψε το δοκάρι, ενδεχομένως κόβοντας και σίδερα οπλισμού, τότε το πράγμα σοβαρεύει και πρέπει να το ελέγξει μηχανικός από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε. Άνοιξε οπή π.χ 80 mm και τρύπησε το δοκάρι μέσα-έξω για να περάσει σωλήνα εξαερισμού ή απλά με ούπα στερέωσε το κάλυμα της σωλήνας στο δοκάρι?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε. Άνοιξε οπή π.χ 80 mm και τρύπησε το δοκάρι μέσα-έξω για να περάσει σωλήνα εξαερισμού ή απλά με ούπα στερέωσε το κάλυμα της σωλήνας στο δοκάρι?

 

Το το τελευταίο... εβαλε δυο ούπα για να στερεώσει το κάλυμα.

Όμως ειναι κάπως παλιά η πολυκατοικία και κάτι ψιλορωγμές τις έχει...

γενικότερα .. είναι δυνατόν κάπως να αποκατασταθεί η ζημιά ή δεν αξλιζει τον κόπό ?

Link to comment
Share on other sites

κάποιο ρητινούχο επισκευαστικό κονίαμα για σκυρόδεμα αν βλέπεις ότι η ζημιά ειναι εκτεταμένη. Αν ανησυχείς ιδιαίτερα καλό ειναι να καλέσεις το μηχανικό σου για αυτοψία. Απο εδώ δεν θα μπορέσουμε να πούμε τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος ρε παιδια... θα πεσει το 6οροφο! δηλαδη αν δεν εβαζε ουπατ με τι θα το στερεωνε ο ανθρωπος? με διπλης οψεως? πιο πολυ φιλε μου να φοβασαι που οι κολωνες σου εχουν 4 σιδερα για οπλισμο, ολα κ ολα, αν οπως λες ειναι παλια η οικοδομη...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδία ...το παραδέχομαι ότι είμαι κάπως (έως πολύ :wink: ? ) υπεβολικός και σίγουρα δεν

πρόκειται να πέσει ο όροφος από δύο ούπα. Καθότι όμως η πολυκατοικία είναι γεροντάκι που κοντεύει τα σαράντα

και έχω δεί ρωγμή κατα μήκος δοκαριού εξωτερικού τείχου μετά από σεισμό ο φόβος μου είναι μήπως οι ωπές που ανοιξε ο χριστιανός

γίνουν εστίες τσακίσματος σε περίπτωση που έχουμε καμιά δόνηση και μετά άντε να επισκεύαζεις ολόκληρο δοκάρι. ...και άν ....

Τέλος πάντων .. ευχαριστώ για τις απαντήσεις . :)

Καλό Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.