Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώληση αδειών φωτοβολταϊκών


spidi

Recommended Posts

Είμαι ιδιώτης που ενδιαφερομαι/ενδιαφερομουν για αγορα αδειας φωτοβολταικου παρκου.

Δεν έχω ιδιαιτερες τεχνικες, νομικες ή λογιστικες γνωσεις.

Εχω ψαξει ομως λιγο το θεμα επειδη με ενδιαφερει αμεσα(προκειται για επενδυση ενος σεβαστου κεφαλαιου που θα μου αποδώσει τα προς το ζειν και οχι για απλα μια επενδυση απο ενα μεγαλοεπενδυτη)

Μεταξυ αλλων λοιπόν, διαβασα με πολυ ενδιαφερον και το συγκεκριμενο topic.

 

Απαντωντας σε ερωτηση(κυριως του gregmav) γιατι δεν μπορει να αλλαξει η συνθεση μιας εταιριας, πριν την ολοκληρωση του εργου, να απαντησω (με τις φτωχες γνωσεις μου) πως αυτο προβλεπει ο νομος 3851/2010 (http://www.rae.gr/si...2010?p=file&i=0).

Συγκεκριμενα στο αρθρο 2 παραγραφος 12 (νομίζω!!) αναφερει:

"Οι σταθμοί παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας απόΑ.Π.Ε. ήΣ.Η.Θ.Υ.Α. τη ςπαραγράφου 1 δεν επιτρέπεται

να μεταβιβάζονται πριν από την έναρξη τηςλειτουργίας τους Κατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται η μεταβίβασή τουςσε νομικά πρόσωπα, εφόσον το εταιρικό κεφάλαιο

της εταιρείας προς την οποία γίνεται η μεταβίβαση

κατέχεται εξ ολοκλήρου απότο μεταβιβάζον φυσικό ή νομικό πρόσωπο."

Με τις δικες μου (φτωχες επαναλαμβανω γνωσεις!) νομιζω πως ειναι σαφες πως δεν ειναι δυνατη οποιαδηποτε μεταβολη της μετοχικης συνθεσης .

Μάλιστα για αυτον ακριβως το λογο φτιαχθηκε αυτος ο νομος, για να αποφευχθει το εμποριο αδειων απο καποιους επιτηδειους.

Οσο λοιπον και αν το θελουν οι κατοχοι αδειων, οι εταιριες που ασχολουνται με το χωρο και ακομα και οι υποψηφιοι αγοραστες(οπως και εγω, που βλεπουν ελκυστικη μια "ετοιμη" αδεια και βιαζονται να επενδυσουν), απαγορευεται.

Ποιες θα ειναι οι συνεπειες για καποιους που θα κανουν αγοροπωλησια αδειων(και απ' οτι γνωριζω ηδη το κανουν) και τι προβλεπει ο νομος για αυτους δε γνωριζω. Ισως ακομα και ανακληση αδειας ή μπορει να σε ριξει σε φθηνοτερη ταριφα πωλησης που θα ισχυει τη στιγμη που θα αποκαλυφθει η "παρανομη" αγοροπωλησια(υποθετω μονος μου!).

Πολυ πιθανον παντως καποιες αγορωπωλησιες αδειων (ίσως και όλες) να "περασουν" και να μην υπαρξει καμια συνεπεια. Στην Ελλαδα ζουμε εξαλλου!! Ομως το ρισκο ειναι υπαρκτο για τον αγοραστη που εκτος οτι πληρωνει με "καπελο" την αδεια δεν ξερει τελικα που θα καταληξει. Πολυ πιθανον ανα πασα στιγμη η επενδυση να βρεθει στον αερα, οταν βασιζεται σε μια "παρανομη" αγοροπωλησια αδειας.

Επαναλαμβανω πως αυτος ο νομος φτιαχθηκε ακριβως με τη λογικη να εμποδισει το παρεμποριο αδειων.

Και κανονικα κανενας υποψηφιος επενδυτης δε θα επρεπε να "επιβραβευσει" κανενα πωλητη (ιδιωτη ή "επαγγελματια" του χωρου) που εσπευσε να παρει μια αδεια που δεν μπορει να υλοποιησει και που στερησε απο ικανους επενδυτες το δικαιωμα να παρουν τη δικη τους αδεια.

Αν μονο ικανοι επενδυτες κατεθεταν αιτησεις, η διαδικασια θα ηταν πιο συντομη και δε θα μπλοκαριζοταν. Κανονικα μαζι με την αιτηση θα επρεπε να κατατιθονται οι απαραιτητες αποδειξεις πως ο επενδυτης ειναι σε θεση να χρηματοδοτησει το εργο. Αυτο το κενο "σπευδει" λοιπον να καλυψει ο νομος που απαγορευει την πωληση αδειων πριν την υλοποιηση.

Αυτη ειναι η αποψη ενος μη ειδικου, οπως ειπα, που προσωπικα με αυτα τα κωληματα, εχω ηδη σχεδον παραιτηθει της ιδεας να αγορασω καποια ετοιμη αδεια... :smile:

Edited by spidi
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω post μου δημοσιευτηκε αρχικα ως συνεχεια/απαντηση στο εξης topic http://www.michanikos.gr/topic/15337-%ce%a0%cf%8e%ce%bb%ce%b7%cf%83%ce%b7-%ce%b1%ce%b4%ce%b5%ce%b9%cf%8e%ce%bd-%cf%86%cf%89%cf%84%ce%bf%ce%b2%ce%bf%ce%bb%cf%84%ce%b1%cf%8a%ce%ba%cf%8e%ce%bd/page__st__40

οπου συζητιοταν το θεμα της μεταβιβασης των αδειων φωτοβολταικών.

Επειδη ομως ειμαι ιδιωτης και συμφωνα με τους κανονες του forum, οπως με ενημερωσε καποιος συντονιστης, μεταφερθηκε εδω σε νεο topic.

Οποιος λοιπόν θελει να παρακολουθησει ολη τη συζητηση (και για να μη φαινεται ξεκαρφωτο το μηνυμα μου!) μπορει να διαβασει πρωτα το παραπανω topic

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ιδιώτης που ενδιαφερομαι/ενδιαφερομουν για αγορα αδειας φωτοβολταικου παρκου.

Δεν έχω ιδιαιτερες τεχνικες, νομικες ή λογιστικες γνωσεις.

Εχω ψαξει ομως λιγο το θεμα επειδη με ενδιαφερει αμεσα(προκειται για επενδυση ενος σεβαστου κεφαλαιου που θα μου αποδώσει τα προς το ζειν και οχι για απλα μια επενδυση απο ενα μεγαλοεπενδυτη)

 

Θα ήθελα να μου πεις αν έχεις ψάξει καθόλου την περίπτωση "συμμετοχής" (με αγορά "μεριδίων") σε κάποια εταιρεία που έχει ήδη την άδεια και έχει ήδη αναθέσει σε κάποια εταιρεία (σχετική με κατασκευή φ/β πάρκων) όλο το έργο.

Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να εμφανίζονται (σε διάφορα sites ή αγγελίες) τέτοιου είδους "προσκλήσεις" συμμετοχής σε έργα που πρόκειται να ξεκινήσουν "πολύ σύντομα".

Το να επενδύσει κανείς 10.000, 20.000 ή 30.000 ευρώ για να αγοράσει "μερίδια" ή ποσοστά σε κάποια εταιρεία παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας μέσω φ/β συστημάτων και να εξασφαλίσει ετησίως ποσοστό απόδοσης πάνω από 15%, καταρχή μπορεί να ακούγεται ιδιαίτερα ελκυστικό.

Όμως, σαν ετερρόρυθμο μέλος μιας Ο.Ε. ή Ε.Π.Ε. έχει να αντιμετωπίσει:

- Φορολογία 25%

- Ασφαλιστικές Εισφορές Ο.Α.Ε.Ε.

- Άλλους περίεργους όρους που μπορεί να περιλαμβάνονται σε κάποια σύμβαση που πρέπει να υπογράψει για να συμμετάσχει σ' αυτή την εταιρεία.

Άρα τι μένει αν αφαιρεθούν όλα τα παραπάνω;

Φυσικά, επειδή είμαστε στην Ελλάδα, κάποιες από τις επιβαρύνσεις μπορεί να ξεπεραστούν (ακόμη και με ιδιωτικό συμφωνητικό...), όμως πόσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος με τέτοιου είδους επένδυση;

 

Ενδεχομένως μια λύση (στο άμεσο μέλλον; ) να ήταν η δημιουργία αμοιβαίων κεφαλαίων και στην Ελλάδα που θα επένδυαν αποκλειστικά σε επενδύσεις ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, ώστε αφενός να υπάρχει φθηνότερο κόστος δανεισμού για τις επιχειρήσεις του χώρου των Α.Π.Ε., αφετέρου δε η δυνατότητα συμμετοχής (με τη μορφή σίγουρης και σταθερής σε απόδοση επένδυσης) για πολύ κόσμο που διαθέτει κάποιες μικρές οικονομίες και δεν θέλει να τις βλέπει να κάθονται σ' ένα τραπεζικό λογαριασμό με ελάχιστη ως μηδαμινή απόδοση.

Edited by plus
Link to comment
Share on other sites

Αν και το εχω σκεφτει, δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα το θεμα της αγορας μεριδιου ή ποσοστου σε μια εταιρια.

Καταρχην και συμφωνα με αυτα που εγραψα στην αρχη, θα πρεπει πρωτα να ολοκληρωθει η επενδυση για να αγορασεις το μεριδιο σου, καθως απαγορευεται η μεταβολη της μετοχικης συνθεσης πριν την υλοποιηση.

Υστερα δε μου φαινεται και τοσο ελκυστικο να μετεχω με μειοψηφικο πακετο σε εταιρια που ελεγχει αλλος και πιθανον να διαχειριζεται με τροπο εναντια στο συμφερον μου(οσο και αν ειναι αρκετα καθαρα τα πραγματα στη διαχειριση ενος φωτοβολταικου παρκου).

Εκτος απο αυτα που αναφερεις εσυ, αν η αγορα του μεριδιου γινει μετα την υλοποιηση του εργου (οπως ειναι το σωστο), ισως κληθεις να πληρωσεις ΦΠΑ που ο αρχικος κατασκευαστης εχει απαλλαχθει και θα πληρωσεις και φορο μεταβιβασης καθως το μεριδιο θα εχει καποια αξια και δε θα ειναι μονο μια αδεια.

Για ολα αυτα δεν ειμαι σιγουρος, απλως αποψεις γραφω απο οσα εχω ακουσει γενικα.

Οπως καταλαβαινεις ομως μαζευονται πολλα μειον και ερωτηματικα...

Ομως αν η αγορα μεριδιου μπορουσε να γινει με οργανωμενο τροπο (ισως οχι ακομα σαν αμοιβαιο...)και εξασφαλισμενη αποδοση, σιγουρα ειναι και αυτη μια λυση(πιο ευκολη...) να μπει καποιος στην "πιτα" των φωτοβολταικων.

Κατα την προσωπικη μου αποψη παντως, στην παρουσα φαση αξιζει να μπει καποιος στο "κολπο" με δικη του αδεια(για λιγα KW αν δεν εχει μεγαλα κεφαλαια ή ακομα και για οικιακο).

Το θεμα ειναι βεβαια πως οι αιτησεις εχουν μπλοκαριστει και δεν ξερεις πότε και εαν μπορεσεις να προχωρησεις μονος και εντωμεταξυ οι ταριφες πεφτουν συνεχως.

Δυστυχως, οπως ολα στην Ελλαδα και αυτο εχει κολησει...

Παντως (οσο και αν με πληττει εμμεσα σαν υποψηφιο επενδυτη/αγοραστη που επιζητουσε μια αμεση λυση) καλως κατα τη γνωμη μου εχει απογορευτει το εμποριο αδειων... Αν επιτρεποταν θα κερδιζαν μονο οι "αεριτζηδες" και θα δημιουργουσαν μια φουσκα που θα απετρεπε τους πραγματικους επενδυτες.

Δεν ξερω βεβαια αν στην πραξη εφαρμοστει η απαγορευση πωλησης αδειων ή οπως πολλά στην Ελλαδα και αυτο θα παρακαμφθει.

Σιγουρα ομως ειναι μεγαλο ρισκο να προχωρησει καποιος σε μια επενδυση με μια αδεια(απο μεταβιβαση) που ειναι αμφισβητισιμη νομικα.

Edited by spidi
Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχην και συμφωνα με αυτα που εγραψα στην αρχη, θα πρεπει πρωτα να ολοκληρωθει η επενδυση για να αγορασεις το μεριδιο σου, καθως απαγορευεται η μεταβολη της μετοχικης συνθεσης πριν την υλοποιηση.

 

 

Νομίζω οτι αν μιλάμε για άδεια που κατέχει νομικό πρόσωπο (εταιρεία, π.χ. Ο.Ε., Ε.Ε.), η συμμετοχή σ' αυτήν, επιτρέπεται ανά πάσα στιγμή (και πριν την υλοποίηση του έργου) με τη μορφή εισφοράς στο εταιρικό κεφάλαιο, τηρώντας τις νόμιμες διαδικασίες (τροποποίηση καταστατικού, δημοσίευσή του, φόρος κεφαλαίου, κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να μου πεις αν έχεις ψάξει καθόλου την περίπτωση "συμμετοχής" (με αγορά "μεριδίων") σε κάποια εταιρεία που έχει ήδη την άδεια και έχει ήδη αναθέσει σε κάποια εταιρεία (σχετική με κατασκευή φ/β πάρκων) όλο το έργο.

Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να εμφανίζονται (σε διάφορα sites ή αγγελίες) τέτοιου είδους "προσκλήσεις" συμμετοχής σε έργα που πρόκειται να ξεκινήσουν "πολύ σύντομα".

Το να επενδύσει κανείς 10.000, 20.000 ή 30.000 ευρώ για να αγοράσει "μερίδια" ή ποσοστά σε κάποια εταιρεία παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας μέσω φ/β συστημάτων και να εξασφαλίσει ετησίως ποσοστό απόδοσης πάνω από 15%, καταρχή μπορεί να ακούγεται ιδιαίτερα ελκυστικό.

 

Πηγή: Ναυτεμπορική

 

 

Προειδοποίηση προς το επενδυτικό κοινό απευθύνει η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς αναφορικά με την εταιρία Neon Energy ΑΕ. Ειδικότερα, όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση της Ε.Κ., η εν λόγω εταιρεία δεν έχει λάβει την απαιτούμενη άδεια της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς προκειμένου να διαθέτει στο επενδυτικό κοινό επενδυτικά μερίδια για υλοποίηση Φωτοβολταϊκών πάρκων, και ως εκ τούτου η παραπάνω διάθεση δεν είναι νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα να μου πεις αν έχεις ψάξει καθόλου την περίπτωση "συμμετοχής" (με αγορά "μεριδίων") σε κάποια εταιρεία που έχει ήδη την άδεια και έχει ήδη αναθέσει σε κάποια εταιρεία (σχετική με κατασκευή φ/β πάρκων) όλο το έργο.

Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να εμφανίζονται (σε διάφορα sites ή αγγελίες) τέτοιου είδους "προσκλήσεις" συμμετοχής σε έργα που πρόκειται να ξεκινήσουν "πολύ σύντομα".

Το να επενδύσει κανείς 10.000, 20.000 ή 30.000 ευρώ για να αγοράσει "μερίδια" ή ποσοστά σε κάποια εταιρεία παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας μέσω φ/β συστημάτων και να εξασφαλίσει ετησίως ποσοστό απόδοσης πάνω από 15%, καταρχή μπορεί να ακούγεται ιδιαίτερα ελκυστικό.

Όμως, σαν ετερρόρυθμο μέλος μιας Ο.Ε. ή Ε.Π.Ε. έχει να αντιμετωπίσει:

- Φορολογία 25%

- Ασφαλιστικές Εισφορές Ο.Α.Ε.Ε.

- Άλλους περίεργους όρους που μπορεί να περιλαμβάνονται σε κάποια σύμβαση που πρέπει να υπογράψει για να συμμετάσχει σ' αυτή την εταιρεία.

Άρα τι μένει αν αφαιρεθούν όλα τα παραπάνω;

Φυσικά, επειδή είμαστε στην Ελλάδα, κάποιες από τις επιβαρύνσεις μπορεί να ξεπεραστούν (ακόμη και με ιδιωτικό συμφωνητικό...), όμως πόσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος με τέτοιου είδους επένδυση;

 

Ενδεχομένως μια λύση (στο άμεσο μέλλον; ) να ήταν η δημιουργία αμοιβαίων κεφαλαίων και στην Ελλάδα που θα επένδυαν αποκλειστικά σε επενδύσεις ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, ώστε αφενός να υπάρχει φθηνότερο κόστος δανεισμού για τις επιχειρήσεις του χώρου των Α.Π.Ε., αφετέρου δε η δυνατότητα συμμετοχής (με τη μορφή σίγουρης και σταθερής σε απόδοση επένδυσης) για πολύ κόσμο που διαθέτει κάποιες μικρές οικονομίες και δεν θέλει να τις βλέπει να κάθονται σ' ένα τραπεζικό λογαριασμό με ελάχιστη ως μηδαμινή απόδοση.

Είναι πολύ πιο απλό το να αποκτήσει κάποιος μια άδεια και να κατασκευάσει το πάαρκο του. Βρίσκεις έναν αξιόπιστο κάτοχο άδειας, την αγοράζεις στη συμφωνηθείσα τιμή με συμβολαιογραφικό συμφωνητικό το οποίο θα γράφει ότι η μεταβίβαση του πάρκου με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θα γίνει την επόμενη μέρα από τη διασύνδεση του πάρκου και ο αδειούχος θα είναι υποχρεωμένος γι αυτό.

Παρεπιπτόντως, εγώ έχω ήδη κατασκευάσει το πρώτο μου πάρκο και έχω 1 ακόμη άδεια την οποία την έχω προς πώληση γιατί άργησε να εκδοθεί και ήδη έχω κάνει άλλη επένδυση. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου e-mail.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι πολύ πιο απλό το να αποκτήσει κάποιος μια άδεια και να κατασκευάσει το πάαρκο του. Βρίσκεις έναν αξιόπιστο κάτοχο άδειας, την αγοράζεις στη συμφωνηθείσα τιμή με συμβολαιογραφικό συμφωνητικό το οποίο θα γράφει ότι η μεταβίβαση του πάρκου με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θα γίνει την επόμενη μέρα από τη διασύνδεση του πάρκου και ο αδειούχος θα είναι υποχρεωμένος γι αυτό.

Παρεπιπτόντως, εγώ έχω ήδη κατασκευάσει το πρώτο μου πάρκο και έχω 1 ακόμη άδεια την οποία την έχω προς πώληση γιατί άργησε να εκδοθεί και ήδη έχω κάνει άλλη επένδυση. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου e-mail.

Αγαπητέ sor είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που ενδιαφέρονται για αγορά άδειας για 100kW. Έχω βρει κάποιον που πουλάει την άδεια του. (Δεν γνωρίζω αν κι εσύ την έχεις διαθέσιμη ακόμα). Το ερώτημά μου είναι πώς θα εξασφαλίσω τα χρήματα που θα δώσω για την χρηματοδότηση ενός πάρκου στο όνομα κάποιου άλλου και τί φορολογική επίπτωση θα έχω όταν γίνει η μεταβίβαση του πάρκου την ημέρα της διασύνδεσης. Με τον ΦΠΑ που απαλλάχθηκε ο νυν ιδιοκτήτης τί θα γίνει; Εσύ πώς το αντιμετώπισες αυτό στην δική σου περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.