Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες για την Αρχιτεκτονική ή για πολιτικός μηχανικός;


Άννα Κ.

Recommended Posts

@Άννα Κ

 

Το όνειρο σου κοπέλα μου είναι η Αρχιτεκτονική? Τότε σήκω και φύγε...υπάρχουν (καλές) σχολές στην Ευρώπη που ακόμη οι φοιτητές από χώρες της Ε.Ε. σπουδάζουν δωρεάν. Αρκεί να έχουν οι γονείς σου χρήματα να καλύψουν τα έξοδα διαμονής. Εκτός αν μπορέσεις να κερδίσεις κάποια υποτροφία. Και ίσως σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα (ίσως, εξαρτάται από τη σχολή).

 

Και βεβαίως όταν τελειώσεις θα ψάξεις να βρεις δουλειά έξω. Αν όντως είναι το όνειρο σου η Αρχιτεκτονική. Γιατί αν αποφασίσεις να επιστρέψεις το "όνειρο" θα εξακολουθείς να το βλέπεις στον ύπνο σου.

 

Και εννοείται ότι τυχόν μεταπτυχιακά "αρχιτεκτονικής" είναι για γέλια αν δεν έχεις σχετικό δίπλωμα - καμία firm της προκοπής δε θα ξανακοιτάξει το CV σου. Αν θες να το παίξεις Αρχιτέκτονας ενώ δεν είσαι.

 

 

@Mercedes

 

Το "μηχανικός" μπήκε επισήμως στον τίτλο του Αρχιτέκτονα, νομίζω, γύρω στη δεκαετία του '80 γιατί οι αρχιτέκτονες το επιδίωξαν (και το θεωρούσαν τότες και τρελή επιτυχία). Τόσο ζώα ήταν! Και εννοείται ότι είναι νεοελληνική πρωτοτυπία!

 

Όπως όμως νεοελληνική πρωτοτυπία είναι και η απαξίωση του Αρχιτέκτονα. Διότι στον (έξω) πολιτισμένο κόσμο τα πράγματα είναι αντίστροφα!!!

 

 

υγ. και όσον αφορά το "μηχανικός" μην το δένουμε όλοι...σκοινί-κορδόνι. Διότι στην ουσία "έξω" δε σημαίνει και τίποτα αφού είναι τραγικά γενικός όρος (σαν να απαντάς "άνθρωπος" στην ερώτηση "τί είσαι?").

Edited by ss_sk
Link to comment
Share on other sites

Νταξ ρε παιδιά αν απαντάτε το ερώτημα κατατακτήριες Αρχιτεκτόνων ή Πολιτικών ή μεταπτυχιακό πήγαινε έξω.....πάω πάσο.

Την γνώμη μου Αννα στην έδωσα, τώρα αν θες να το συζητήσουμε γενικότερα και να γεμίσουμε ποστ για το τι μπορείς να κάνεις στην Ελλάδα και τι στο εξωτερικό να αλλάξουμε και θέμα.

 

ΥΓ Το τι θα γίνει μετά από 4-5 χρόνια το γνωρίζει μόνο ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις όλων! Γενικότερα είμαι αντίθετη με την νοοτροπία που υπάρχει όλοι να φύγουμε για έξω. Με βάση την λογική αυτό που θα έπρεπε να κάνω, και προσπάθησα να κάνω, είναι κάποιο μεταπτυχιακό. Δυστυχώς όμως στα δωρεάν - δημόσια εδώ στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο να μπεις καθώς θεωρούμε απόφοιτος Τει, και για υποτροφίες που κοίταξα υπάρχουν πολλές προυποθέσεις που πρέπει να έχεις και όλο και κάπου "υστερούσα!". Ξέρετε αν υπάρχουν υποτροφίες που να τις κερδίζεις με εξετάσεις;

 

Αν μπορούσα οικονομικώς εννοείται πως θα πήγαινα έξω για κάποιο μεταπτυχιακό και έπειτα θα γυρνούσα! Επιπλέον εδώ στην Ελλάδα χωρίς βέβαια να έχω την εμπειρία να κρίνω, πέρα από 1 - 2...δεν είναι άξια προς παρακολούθηση. Θα με ενδιέφερε κάποιο σχετικά με την αποκατάσταση κατασκευών που δν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

@Mercedes

 

Το "μηχανικός" μπήκε επισήμως στον τίτλο του Αρχιτέκτονα, νομίζω, γύρω στη δεκαετία του '80 γιατί οι αρχιτέκτονες το επιδίωξαν (και το θεωρούσαν τότες και τρελή επιτυχία). Τόσο ζώα ήταν! Και εννοείται ότι είναι νεοελληνική πρωτοτυπία!

 

Όπως όμως νεοελληνική πρωτοτυπία είναι και η απαξίωση του Αρχιτέκτονα. Διότι στον (έξω) πολιτισμένο κόσμο τα πράγματα είναι αντίστροφα!!!

Επίσης στο μεταπτυχιακό διαλέγεις εξειδίκευση και κάνεις αυτό που πράγματι θέλεις να μάθεις.

 

Συνάδελφε, έξω οι Αρχιτέκτονες είναι Αρχιτέκτονες που ασχολούνται με την επιστήμη τους και όχι με ημιπαίθριους.

Έξω υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι για να κάνεις μεταπτυχιακό στην Αρχιτεκτονική.

Ακόμη και στα FH που δίνουν το M.A. (είναι το ίδιο αν το κάνεις είτε σε FH είτε στο UNI), για το μεταπτυχιακό ζητάνε τον λεγόμενο "ντοσιέ" με τα έργα που έχεις κάνει τα τελευταία 2 χρόνια...

 

Και τέλος, εννοείται μεταπτυχιακό και ΟΧΙ κατατακτήριες !

 

 

Υ.Γ.

Έξω τους φοιτητές των ΤΕΙ τους δέχοναι κανονικά για μεταπτυχιακά στα κρατικά πανεπιστήμια.

Δηλαδή δεν έχεις δίδακτρα !

 

Ξέρετε αν υπάρχουν υποτροφίες που να τις κερδίζεις με εξετάσεις;

 

Κοίταξε στο ΙΚΥ http://www.iky.gr/IKY/portal/gr

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις όλων! Γενικότερα είμαι αντίθετη με την νοοτροπία που υπάρχει όλοι να φύγουμε για έξω.

 

Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ή παρερμηνείες: σεβαστές είναι οι απόψεις όλων. Και πράγματι έχουν αναφερθεί εδώ σωστά πράγματα. Αλλά αν θες να μάθεις σχετικά με την Αρχιτεκτονική θα ρωτήσεις Αρχιτέκτονα...ούτε μπακάλη, ούτε μανάβη, ούτε αστροφυσικό. Το αν θα τον ακούσεις (ή πειστείς) είναι άλλο θέμα (συνήθως ο καθένας πιστεύει ό,τι τον βολεύει).

 

Και όσον αφορά το εξωτερικό δε μίλησα για "όλους"...μίλησα για Αρχιτέκτονες.

 

Το χάπι δεν το χρυσώνω πλέον για κανένα. Μετά από 10 και πλέον χρόνια που παρακολουθώ την εξέλιξη των συμφοιτητών μου όσοι έμειναν Ελλάδα (και κυρίως Αθήνα) χαραμίστηκαν...ακόμη και οι καλοί και ικανοί (που είναι αυτό που με δαιμονίζει περισσότερο). Έναν ξέρω που έκανε κάτι αλλά πήρε απευθείας δουλειές από το Βαρδινογιάννη! Άννα μου, ξέρεις εσύ κανένα από το Βαρδινογιαννέικο?

 

Αλλά όσοι έφυγαν!!! Έχουν πλέον υψηλές θέσεις σε γραφεία που ακόμη και ο Τομπάζης θα ντρεπόταν να περάσει απ' έξω!

 

Με βάση την λογική αυτό που θα έπρεπε να κάνω, και προσπάθησα να κάνω, είναι κάποιο μεταπτυχιακό.

Και θα το επαναλάβω: δε θα γίνεις Αρχιτέκτονας ούτε θα εφαρμόσεις Αρχιτεκτονική με κανένα μεταπτυχιακό!!! Τέλος! Ούτε στο εσωτερικό ούτε στο εξωτερικό! Αν έχεις ψυλιαστεί τί είναι η Αρχιτεκτονική θα το "νοιώσεις" από μόνη σου. Αν όχι τότε, φοβάμαι, το όνειρο που έχεις είναι λάθος.

 

Το ΙΚΥ το συνυπογράφω!!!!!!!

Edited by ss_sk
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον ss_sk, με μεταπτυχιακό την αρχιτεκτονική δεν την κάνεις "κτήμα" σου. Απλά πιστέυω ότι προσθέτεις έναν τίτλο στο cv σου.

Το θέμα είναι τι σε ενδιαφέρει πραγματικά. Αν σε ενδιαφέρει η Αρχιτεκτονική η αρχιτεκτονική στο σύνολο της τότε κάνε φουλ όλο τον κύκλο σπουδών γιατί με τα μεταπτυχιακά ούτε μυρωδιά δεν παίρνεις. Νόημα θα είχαν τα μεταπτυχιακά αν σε ενδιέφερε κάτι πολύ συγκεκριμένο πάνω στην αρχιτεκτονική, πχ να είσαι πολιτικός μηχανικός ο οποίος ασχολείται με αναστηλώσεις ή αποκαταστάσεις παλαιών κτηρίων και ήθελες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική πάνω σε αυτό για να έχεις μια πιο καθολική εικόνα.

 

Η κουβέντα βέβαια που αναπτύχθηκε παραπάνω αποκαλύπτει μια μεγάλη αλήθεια, το πόσο διαφορετική είναι η ελληνική πραγματικότητα και οι αρχμοδιότητες ή ο "σεβασμός" στην αρχιτεκτονική σε σχέση με το εξωτερικό. Πριν αποφασίσεις ρώτησε και μάθε, γιατί είναι κρίμα να κάνεις όλες τις προσπάθειες και τις θυσίες να κυνηγήσεις το όνειρο σου και μετά να πρέπει να το ζήσεις μισό λόγω της διαμορφωμένης κατάστασης.

 

Μεταπτυχιακό στις αποκαταστάσεις υπάρχε στο ΕΜΠ και ήταν αρκετά καλό.

 

Για το ΙΚΥ θα πρέπει να βιαστείς (είναι κάπου τώρα νομίζω οι αιτήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έλεγα πως η λογική λέει να κάνω καποιο μεταπτυχιακό εννοούσα πάνω στον τομέα του μηχανικού! Όχι στην Αρχιτεκτονική! Εννοείται πως είναι εξ ολοκλήρου ένας άλλος τομέας. Ουφ!!

Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακό της σχολής αρχιτεκτόνων (είναι διατμηματικό) πάνω στις αποκαταστάσεις και συντηρήσεις ιστορικών κτιρίων και συνόλων το έχεις κοιτάξει; (αν βέβαια σε ενδιαφέρει το αντικείμενο)

 

Θυμάμαι παλαιότερα είχε μαθήματα μόνο απόγευμα οπότε έδινε και την δυνατότητα παράλληλης εργασίας και θεωρείτο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έλεγα πως η λογική λέει να κάνω καποιο μεταπτυχιακό εννοούσα πάνω στον τομέα του μηχανικού! Όχι στην Αρχιτεκτονική! Εννοείται πως είναι εξ ολοκλήρου ένας άλλος τομέας. Ουφ!!

 

Τότε τι καθόμαστε και το συζητάμε ?

Μεταπτυχιακό έξω, εγγραφή στο εκεί επιμελητήριο και αυτομάτως εργασία και εκεί που απέκτησες το M.Sc. αλλά και στην Ελλάδα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.