Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Γερμανία και ΤΣΜΕΔΕ


butanw

Recommended Posts

Λέω να ξεθάψω αυτό το ξεχασμένο topic...ελπίζοντας να βρω κάποια ανταπόκριση!

Λοιπόν γνωρίζει κάποιος (από προσωπική εμπειρία ή μέσω γνωστών) ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να μπορεί κάποιος αρχιτέκτονας να μεταφέρει την ασφάλιση του στην Γερμανία ως ελεύθερος επαγγελματίας, πληρώνοντας εκεί εισφορές και μετρώντας συντάξιμα χρόνια? Αναφέρομαι στην περίπτωση εργασίας (αρχιτεκτονικές - σχεδιαστικές υπηρεσίες) μέσω ίντερνετ Συγκεκριμένα:

 

Α. Διαδικαστικά

1. Θα πρέπει να δηλώσει τόπο κατοικίας (Anmeldung) στη Γερμανία και αυτό πρακτικά τι σημαίνει? Θα μπορείς "ανεπίσημα" να ζεις στην Ελλάδα?

2. Θα πρέπει να φτιάξεις γερμανικό ΑΦΜ και να ανοίξεις βιβλία εκεί? (υποθέτω πως ναι)

3. Τι άλλες ενέργειες απαιτούνται?

 

Β. Φορολογικό σύστημα 

1. Υπάρχει γενικά αφορολόγητο όριο και ειδικά στους ελεύθερους επαγγελματίες?

2. Πως ορίζεται η φορολόγηση σου εκεί (ποσοστό εισοδήματος, τέλη επιτηδεύματος κτλ.)

 

Γ. Εισφορές

1. Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση και πως ορίζονται οι εισφορές? Ποιο είναι το ελάχιστο?

2. Υπάρχει ειδικό καθεστώς για τους μηχανικούς (πχ υποχρεωτικές επιπρόσθετες εισφορές)? 

 

Όποιος γνωρίζει το παραμικρό ας μας το πει!

Edited by Alfani
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

είμαι μηχανικός ελ.επαγγ. και δουλεύω για γερμανική εταιρία από εδώ Ελλάδα, μέσω σύμβασης ανεξάρτητων υπηρεσιών (freelance agreement). Ζητώ κάθε χρόνο Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας. Η εταιρία πληρώνει πλέον και φόρο/τσμεδε (ενσωματωμένα στην αμοιβή). Εάν υπάρχει και κάποιος άλλος με την ίδια μορφή εργασίας (να ζει/εργάζεται εδώ Ελλάδα), παρακαλώ εάν γνωρίζει κάτι σχετικά με τη δυνατότητα δημιουργίας υπαλληλικής σχέσης με γερμανική εταιρία (διακόπτοντας φυσικά το ελεύθερο επάγγελμα εδώ) και τι παρέχει μία τέτοια σχέση σε έναν Έλληνα μηχανικό που ζει/εργάζεται Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Από τον περασμένο Αύγουστο έχω μετακομίσει και εγώ Γερμανία (Dusseldorf) και εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρία μισθωτός αορίστου. 

Έχει κάποιος επικαιροποιημένη τη διαδικασία για να πάρουμε εξαίρεση από ΤΣΜΕΔΕ? 

 

Φυσικά στο ΤΣΜΕΔΕ δεν σηκώνουν τηλέφωνα... 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Από τον περασμένο Αύγουστο έχω μετακομίσει και εγώ Γερμανία (Dusseldorf) και εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρία μισθωτός αορίστου. 

Έχει κάποιος επικαιροποιημένη τη διαδικασία για να πάρουμε εξαίρεση από ΤΣΜΕΔΕ? 

 

Φυσικά στο ΤΣΜΕΔΕ δεν σηκώνουν τηλέφωνα... 

 

Ευχαριστώ 

 

 

Καλωσήρθες στο κλαμπ...

 

 

τί θα κάνεις:

 

 

1. Θα πάρεις το λεγόμενο Α1 έντυπο από την Γερμανία. Αυτό σημαίνει θα κατεβάσεις την αίτηση, θα το υπογράψει ο εργοδότης και θα το στείλεις στο γραφείο στη Βοννη.

Αυτοί θα στο στείλουν πίσω.

 

 

2. Τώρα αρχίζουν τα ωραία...Θα πας εσύ ή ένας δικός σου στον ΕΦΚΑ και θα κανει αίτηση όπου θα επισυνάπτεται το Α1. Εγώ το έκανα πέρσι το Μάρτιο και ακόμη περιμένω...

Μέχρι τότε, θα φαίνεσαι ότι χρωστας...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

φιλε dimamp ευχαριστώ πολύ. 

 

#1  Για το Α1 βρήκα αυτό το link. Είναι το σωστό ?

 

https://www.dvka.de/media/dokumente/antraege_av_gme/gewoehnliche_erwerbstaetigkeit/GME_13_1_dt_AG_Online.pdf

 

#2 ΕΦΚΑ ή γραφεία ΤΣΜΕΔΕ (πλατεία Κλαυθμονος ?) Αθήνα μένω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

φιλε dimamp ευχαριστώ πολύ. 

 

#1  Για το Α1 βρήκα αυτό το link. Είναι το σωστό ?

 

https://www.dvka.de/media/dokumente/antraege_av_gme/gewoehnliche_erwerbstaetigkeit/GME_13_1_dt_AG_Online.pdf

 

#2 ΕΦΚΑ ή γραφεία ΤΣΜΕΔΕ (πλατεία Κλαυθμονος ?) Αθήνα μένω

 

 

 

1. Ορθόν

 

 

2. Τα έκανα επαρχία. Να πάρεις εριθμό ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Είμαι διπλωματούχος Μηχανολόγος ΕΜΠ κι ενδιαφέρομαι να εργαστώ στη Γερμανία.

Μπορώ να το κάνω χωρίς να έχω την ελληνική άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; Δηλαδή μπορώ μόνο με το μεταφρασμένο πτυχίο να γραφτώ σε κάποια γερμανική ένωση μηχανικών για να πάρω άδεια εκεί; 

Επίσης, αναγνωρίζεται αυτό το πτυχίο σαν MEng εκεί; Ή σαν BEng;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Υπάρχει επικαιροποιημένη διαδικασία για το Α1 στη γερμανία και γενικά τη διαδικασία εξαίρεσης από τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ? 

Τα link παραπάνω δεν λειτουργούν πλέον... 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.