Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιτελής οικοδομή μετά από 4 χρόνια


Recommended Posts

ειμαι κατασκευαστης σε μια οικοδομη οπου την εχω φτασει μεχρι τα σοβατισματα και λιγα βαψιματα. ο αρχιτεκτονας μου μου ειπε οτι εχω περιθωριο να την τελιωσω μεχρι τον αυγουστο. μεχρι τοτε αν δεν μου δωσουν δανειο να την τελιωσω τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

οταν η αδεια εκανε κανονικα 29000 το 2008, εμενα μου εκανε καλυτερη τιμη το τεχνικο γραφειο (17000) , ποσο περιπου να υπολογιζω την αναθεωρηση?

Link to comment
Share on other sites

οταν η αδεια εκανε κανονικα 29000 το 2008, εμενα μου εκανε καλυτερη τιμη το τεχνικο γραφειο (17000) , ποσο περιπου να υπολογιζω την αναθεωρηση?

:shock:

Που να τα διαβάσουν αυτά μερικοί από εδώ μέσα...

Απευθυνθείτε στο γραφείο που έκανε αυτή τη «γενναία» έκπτωση στην αρχική σας άδεια. Μπορεί να σας ξανακάνουν «καλύτερη» τιμή και για την αναθεώρηση και να τη γλιτώσετε με κανέναν καφέ με κουλουράκι...

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια μηχανικός,

πρώτη φορά ακούω τεχνικό γραφείο να εμπορεύεται οικοδομικές άδειες!

Να παρέχουν υπηρεσίες ίσως,

να πουλάνε κατοικίες μπορεί,

να αναλαμβάνουν εργολαβίες πολύ πιθανόν,

αλλά άδειες???

 

Βασικά μια αίτηση για παράταση ισχύος της αδείας θα καταθέσεις,

και πολύ πιθανόν να χρειαστεί τοπογραφικό, τεχνική περιγραφή για το στάδιο που βρίσκεσαι τώρα και τι εργασίες υπολείπονται, φωτογραφίες (δεν πρέπει να υπάρχουν αλλαγές στις όψεις), και νέες υπογραφές ανάθεσης και ανάληψης  επίβλεψης από εσένα και τον μηχανικό του έργου πάνω στο έντυπο αίτησης (σεντόνι)

 

Αυτοψία έχει μετά τα οκτώ χρόνια

 

Ο μηχανικός του έργου δεν είσαι εσύ? Γιατί στο πρώτο σου μήνυμα γράφεις πως εσύ το κατασκευάζεις...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

οχι ο κατασκευαστης ειμαι. απλα το μονο που χρειζομαι ειναι λιγο παραπανω χρονο της ισχυος της αδειας. τον αυγουστο λιγη η αδεια και δεν ξερω αν θα μου δωσουν μεχρι τοτε ενα μικρο δανειο που χρειαζομαι για να την τελιωσω. brasco αυτο που λες αιτηση παρατασης της αδειας για ποσο χρονο ειναι και ποσο κοστιζει περιπου? εγω το χρονο που χρειαζομαι ειναι ενα εξαμηνο μετα τον αυγουστο. (αναφερωντας εξαμηνο υπολογιζω κακουχιες, αργες αιτησεις στα δανεια , αργοσχολους συμβολαιογραφους)

Link to comment
Share on other sites

Οι αιτήσεις προς τις υπηρεσίες δεν κοστίζουν τίποτα!

Απλά είναι μερικές πολεοδομίες (όχι όλες) που - καταχραστικά κατά την γνώμη μου -

απαιτούν για τέτοιες διοικητικές πράξεις παράβολο της τάξης των 200 ευρώ υπέρ του δήμου που ανήκουν.

Με την παράταση

θα έχεις άδεια σε ισχύη για τα επόμενα 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Brasco επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Αφού έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός μπορεί να ισχύει η άδεια επ'αόριστον πιστεύω.

Βέβαια, ο κύριος κατασκευαστή ίσως θα έπρεπε να απευθυνθεί στο τεχνικό γραφείο που ανέλαβε το έργο του για αυτά τα ζητήματα αντί να ρωτάει στο φόρουμ.

Εκτός και αν λόγω τις αρχικής έκπτωσης αυτό (το «τεχνικό γραφείο») είναι άφαντο. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως παράταση επ΄αόριστο

δίνει η πολεοδομία στην δεύτερη παράταση (μετά τα οκτώ χρόνια δηλαδή)

και εφόσον όπως λες, έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός.

 

Βέβαια για να ρωτάει εδώ ο "κατασκευαστής", μάλλον κάτι έχει πάει στραβά με τις συννενοήσεις με το "τεχνικό γραφείο" όπως λες και εσύ...

Αν δεν έχουν γίνει σωστές συμφωνίες εξ αρχής (εργολαβικό) και δεν έχει αναλάβει το κάθε μέρος τους ρόλους που πραγματικά του ανήκουν (ο ιδιοκτήτης ως εργοδότης και ο μηχανικός ως κατασκευαστής),

τότε ο μηχανικός του έργου μπορεί να ζητήσει την μάνα του και τον πατέρα του (και λίγα λέω) για μια υπογραφή στην τεχνική έκθεση και άλλη μία στο σεντόνι!

 

Άλλα αυτά συμβαίνουν όταν ο ιδιοκτήτης ξεκινάει ρωτώντας "πόσο κάνει η άδεια"

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.