Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ημιτελής οικοδομή μετά από 4 χρόνια


Recommended Posts

Έτσι και σου έρθει η πολεοδομία

το πιθανότερο είναι να σε ξεψαχνίσει!

 

Για αυτό άσε την επ' αόριστο παράταση

και αιτήσου απλώς μια παράταση ισχύος για άλλα 4 χρόνια (που δεν έχει και αυτοψία).

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που συνάδελφος μηχανολόγος (;) καυχάται (εμμέσως) ότι κατακεύασε την οικοδομή του χωρίς την παρουσία του επιβλέποντα μηχανικού! Μετά παραπονιόμαστε όταν ο αδαής περί την κατασκευή πελάτης θεωρεί περιττή την παρουσία μας (και την αμοιβή μας).

Πιστεύω ότι ο φίλος μας δεν είναι μηχανικός. Αν ήταν

1. Θα απαιτούσε την συνεχή παρουσία του επιβλέποντα.

2. Δεν θα ανέφερε τα περί ελεύθερης αγοράς και ζεστού χρήματος.

3. Θα γνώριζε τον χρυσό κανόνα πως "ότι πληρώνεις παίρνεις"

Η νοοτροπία "έλα καημένε τι τον χρειάζεσαι τον μηχανικό, ένα χαρτί να σου βγάλει για να μη σε κυνηγάνε και μετά εσύ κάνεις ότι γουστάρεις" δεν δείχνει μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μηχανικος ειμαι. απλα επειδη ειμαι και απο μικρος στην οικοδομη με μπολικη εμπειρια στα κατασκευατικα θεματα μου φαινονται υπερβολικα τα ποσα που παιρνει ενας μηχανικος για να βγαλει μια αδεια. καλα γινεται τωρα που θα γινει ελευθερο το επαγγελμα για να γινουν πιο προσιτες οι τιμες. αυτο με το ζεστο χρημα το ειπα διοτι αμα δεν κανουμε και εμεις καμια κατασκευη να βγαλετε εσεις καμια αδεια τωρα ειδικα που δεν υπαρχουν δουλειες θα ειχατε εσεις προβλημα. ολοι οι σωστοι κατασκευαστες εκει που εφτιαχναν μια οικοδομη παντα κρατουσαν και απο ενα διαμερισμα για εκμεταλευση οποτε και να σταματησουν να κατασκευαζουν δεν θα πεινασουν.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά που φροντίζεις να βγάζουμε και εμείς καμιά άδεια (με την πρέπουσα έκπτωση βέβαια) να μην πεινάσουν τα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχεις πάρει στραβά το πράγμα.

Δεν προβλέπεται κατασκευαστής οικοδομοτεχνικών έργων να είναι μηχανολόγος.

Εσύ ως μηχανολόγος θα μπορούσες να ήσουν ένας άριστος κατασκευαστής εγκαταστάσεων Η/Μ.

 

Αν το γουστάρεις το γιαπί γιατί δεν έπαιρνες δίπλωμα πολιτικού ή αρχιτέκτονα μηχ.?

 

Και χωρίς θεωρητικό υπόβαθρο και κατάλληλες σπουδές

η "μπόλικη εμπειρία" που αναφέρεις, το πολύ πολύ να σε κατατάξει στους εμπειροτέχνες

αλλά όχι κατασκευαστή οικοδομών.

 

Άρα μήπως να έδινες τίποτα εξετάσεις για πολυτεχνείο?

 

απλα επειδη ειμαι και απο μικρος στην οικοδομη με μπολικη εμπειρια στα κατασκευατικα θεματα

Κάπως έτσι είμαστε οι περισσότεροι πολ. και αρχιτέκτονες μηχ.

Το γουστάραμε το γιαπί, ματώσαμε σε αυτό,

και αποφασίσαμε οι σπουδές μας να είναι πάνω σε αυτό.

 

να βγαλετε εσεις καμια αδεια τωρα ειδικα που δεν υπαρχουν δουλειες θα ειχατε εσεις προβλημα.

Άδειες βγάζουν οι πολεοδομίες. Οι μηχανικοί κάνουν τις μελέτες και την κατασκευή.

ολοι οι σωστοι κατασκευαστες εκει που εφτιαχναν μια οικοδομη παντα κρατουσαν και απο ενα διαμερισμα για εκμεταλευση οποτε και να σταματησουν να κατασκευαζουν δεν θα πεινασουν.

Ρε παλικάρι, ποιός είσαι, ο Μπάμπης Βωβός???

Άκυρο, ο Μπάμπης είναι αρχιτέκτονας ενώ εσύ όχι..

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

μανωλη οταν λες αυτοψια, εννοεις οτι θα ερθουν να δουν αν εχει τελιωσει ο φερων οργανισμος η θα παρουν το μετρο και θα την μετρησουν απο ακρη σε ακρη?

Πάντως από την παραπάνω ερώτηση, μάλλον κακώς έκανε ο επιβλέπων και σας εμπιστεύτηκε.....

Link to comment
Share on other sites

την εταιρια την εχουμε με τον αδερφο μου. απλα οταν ηρθε η ωρα για επιπλεον σπουδες του ειπα να παει αυτος να σπουδασει για πολιτικος μηχανικος (εγω ειχα ηδη το διπλωμα του μηχανολογου). ειχα βεβαια και εγω ονειρο για αρχιτεκτονκη αλλα μολις περασε στο πανεπιστημιο πατρων μου ειπε με το διπλωμα του πολιτικου μηχανικου σε λιγο καιρο θα υπογραφω και για αρχιτεκτονικα σχεδια και ετσι δεν εδωσα κατατακτηριες. μολις τελιωσει την εξεταστικη του τωρα θα κατεβω να πιουμε το καφεδακι που λεγαμε, [ιστευω θα ανταλλαξουμε ωραιες αποψεις μπρασκο. και φυσικα θα φερω και τον αδερφο μου που ειναι και πιο πολυ στον τομεα σου. με εμενα στην αρχη θα βαρεθεις :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Το δίπλωμα δεν το παίρνεις για να βάζεις υπογραφές. (υπογραφές βάζουν οι τραγουδίστριες στα αυτόγραφα)

αλλά για να τις γνώσεις

 

...να πιουμε το καφεδακι που λεγαμε, [ιστευω θα ανταλλαξουμε ωραιες αποψεις μπρασκο. και φυσικα θα φερω και τον αδερφο μου που ειναι και πιο πολυ στον τομεα σου. με εμενα στην αρχη θα βαρεθεις :mrgreen:

Στο καφέ δεν κάθομαι να συζητήσω για δουλειά

αλλά για γυναίκες και αμάξια 8-)

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.