Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημιτελής οικοδομή μετά από 4 χρόνια


Recommended Posts

φαεθον δεν το λεω επειδη εχω παρανομιες. εξαλλου το να λεει η μπαλκονοπορτα 1,60 και εσυ να την κανεις 1,70 δεν ειναι αυθαιρεσια ή στις αποθηκες στο υπογειο οταν εχουν μια διαφορα ενας τοιχος 5 εκατοστα με τον αλλον ουτε αυτο θερωρητε αυθαιρεσια. αλλο στα σχεδια και στο ζεστο γραφεια και αλλο να εισαι πανω στο γιαπι να τρως το αγιαζει και να εχεις να κανεις με 50 συνεργεια. δεν ειναι το ιδιο. αλλο η πραξη και αλλο η θεωρια

Link to comment
Share on other sites

και απο οτι ρωτησα τον μηχανικο αν παμε σε αναθεωρηση η πολεοδομια απλα περναει και κοιταει και βλεπει σε πιο σταδιο εισαι (δηλαδη αν τελιωσε ο σκελετος) και μπορει και να μην ερθει καθολου μονο με φωτογραφιες να γινει η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν είναι παρανομίες αυτά που λες, τι πρόβλημα υπάρχει αν πάρει κορδέλα;

 

Ευτυχώς ξέρω και από πράξη και απο θεωρία (με την σειρά που τα γράφω).... Δόξα τον παντοδύναμο....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

και το παραμικρο να βρει ο πολεοδομος θα θελει λαδωμα. δεν ειναι τυχαιο που οι τυποι με τις μεγαλυτερες καταθεσεις απο μαυρο χρημα ειναι οι πολεοδομοι. το θεμα λοιπον ετσι οπως ειναι πεινασμενοι αυτοι με τις μειωσεις και το γεγονος οτι εγω θα βιαζομαι να γινει η αναθεωρηση θα πρεπει να δωσω κανα ψιλο.

 

υ.γ. και μην αρχισετε περι ιθικοτητας και σεβασμου , ΔΥΣΤΥΧΩΣ και νομιμοτατος να εισαι αυτα συμβαινουν στο Ελλαντα

Link to comment
Share on other sites

Τα παραμικρά νομιμοποιύνται με άρθρο 22.

Ο πολεοδόμος δεν είναι ο υπάλληλος της πολεοδομίας

αλλά ο μηχανικός εκείνος ο οποίος ασχολείται με τον πολεοδομικό σχεδιασμό.

 

Οι μηχανικοί της πολεοδομίας (από το πόστο που έχουν) ελέγχουν και θεωρούν

μελέτες (κυρίως) και κατασκευές (σπανίως)

 

Ε μα και εσύ

4 χρόνια,

το καθηστέρησες το έργο. Σε αρχαία έπεσες?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα θεμα στην αρχη με τον αντιπαροχο , μου ειπε ψεματα για τις ακριβεις διαστασεις του οικοπεδου και γιναμε μαλλια κουβαρια με τον διπλα. και μετα την τελειωνα σιγα σιγα με δικα μου χρηματα και την εχω φτασει σε πολυ καλο σημειο, και θελω κανα 60κ ακομα για να την τελιωσω απλα φοβαμαι μηπως δεν μου δωσουν δανειο γι αυτο και ο ιερωτησεις για αναθεωρηση , θελω να ειμαι προετοιμασμενος

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα θεμα στην αρχη με τον αντιπαροχο , μου ειπε ψεματα για τις ακριβεις διαστασεις του οικοπεδου

Δεν είπαμε πως στην οικοδομή δεν εμπιστευόμαστε κανέναν?!!... Μόνο τα μάτια μας και τις γνώσεις μας!

 

Παίρνεις το total station, μετράς, βάζεις κάτω και τους τίτλους και δεν ακούς τίποτα.

 

Και καλά,

πρώτα έγινε η μελέτη και μετά στήσατε Τ.S.?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο ειχε ενα κομματι μικρο 3,7 τετραγωνικα το οποιο φαινοτανε στο οικοπεδο , ηταν ομως του διπλανου και το ειχε κερδισει με την αστρεχα που ειχε η σκεπη πριν 20 χρονια. μας εκριψε λοιπον την δικαστικη αποφαση ο αντιπαροχος και η αδεια βγηκε με αυτο το καμματι , και οταν σκαψαμε για θεμελια βγηκε ο διπλανος και εγινε χαμος. αυτο μας πηρε ενα χρονο για αναθεωρησεις δικαστηρια επιδιορθωσεις και λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

προς spezz : το τεχνικο γραφειο υπαρχει κανονικα μιας και ειναι απο τα μεγαλυτερα της περιοχης.

 

προς pavlos33 : μια εκπτωση ειναι, ελευθερη αγορα εχουμε και πλεον το ζεστο χρημα το εχουν οι κατασκευαστες. και να πω την αληθεια πολλα μου φανηκαν τα17,000 διοτι με εμενα μονο 1 μηνα ασχοληθηκε και στην οικοδομη δεν πατησε ποτε

Συγχωρέστε με που σας επαναφέρω λίγο πιο πίσω στη συζήτησή μας αλλά θέλω να επισημάνω τα εξής επί των παραπάνω:

-Δεν αμφιβάλλω ότι το τεχνικό γραφείο υπάρχει ακόμη και ότι είναι μεγάλο. Κι εγώ θα ήμουν «μεγάλος» αν πληρωνόμουν για να μην πατάω στις οικοδομές.

-Η απάντησή σας προς τον χρήστη pavlos33 δεν έχει καμία βάση. Το 2008 υπήρχαν ελάχιστες αμοιβές και έκπτωση επ'αυτών δεν ήταν νόμιμη.

Edited by Speez
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.