Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άνοιξε ξανά η διαδικασία Πιστοποίησης Προσωρινών Επιθεωρητών από το ΥΠΕΚΑ


savas76

Recommended Posts

Όπως τα λέει ο Σταύρος είναι.

deathlok μπαίνεις με τους κωδικούς που έχεις στο Σύστημα Υποψηφιοι Ενεργειακοί Επιθεωρητές, και εκεί υπάρχει ένα πεδίο που λέει

Καταχώριση Στοιχείων ΔΙπλοτύπου Είσπραξης

Link to comment
Share on other sites

ssouanis έτσι το έκανα αλλά με μπέρδεψε η σημείωση από κάτω μέγιστος ελάχιστος αριθμός αρχείων 1 κτλ κτλ.. + ότι στην ανανέωση των προσωρινών ήθελαν και σκαναρισμένο το διπλότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της εξέτασης των αιτήσεων από τη ΓΕΠΕΕ:

 

Έχω κάνει ορισιτική υποβολή αίτησης στο buildingcert ατις 17-02-2012 και η κατάσταση της αίτησής μου είναι ακόμη: "Προς Εξέταση από ΓΕΠΕΕ".

 

Έχω ρωτήσει τηλεφωνικά στο ΥΠΕΚΑ για το πότε αναμένεται να ολοκληρωθεί η διαδικασία εξέτασης όλων των αιτήσεων και της έκδοσης των αντίστοιχν Υπουργικών Αποφάσεων και μου απάντησαν ότι θα έχει τελειώσει η διαδικασία μέχρι τα τέλη Απριλίου...Σήμερα έχουμε 24 Απριλίου...!

 

Επίσης, σε αντίστοιχη ερώτηση με e-mail μού απάντησαν σήμερα το εξής:

 

Η σειρά προτεραιότητας που τηρείται από την επιτροπή, αφορά την ημερομηνία οριστικής υποβολής της αίτησης. Στην πρώτη λίστα που αναρτήθηκε στο «διαύγεια» είναι οι υποψήφιοι που έκαναν αίτηση στης 17/2/2012. Επειδή την ημερομηνία αυτή έγιναν και οι περισσότερες οριστικές υποβολές αιτήσεων, κάποιοι υποψήφιοι θα βρίσκονται στη δεύτερη υπουργική απόφαση που θα ακολουθήσει. Στη συνέχεια θα αναρτηθούν και οι υπόλοιπες αποφάσεις.

 

Έχει κανένας κάποια επιπλέον πληροφόρηση για την εξέλιξη της διαδικασίας;

Αν δηλαδή έχει εξεταστεί από τη ΓΕΠΕΕ και 2η λίστα και αν έχει σταλεί για υπογραφή Υπουργικής Απόφασης;

Και πότε θα υπογραφεί η 2η Υποργική Απόφαση;

Edited by gnikos26a
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε και έχουν βγάλει ημερομηνίες. Ούτε καν κάποιες πρότυπες ερωταπαντήσεις για να κατανοηθεί το πνεύμα των ερωτήσεων. Προσωπικά πιστεύω πως θα πάνε μετά το καλοκαίρι, και θα συνυπάρξουν με τους προσωρινούς ένα 6μηνο

 

Αν ζούμε ως χώρα μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κάνουμε ένσταση όσοι απορριφθήκαμε λόγω της ΥΔ?

Έχει κανείς ιδέα πως γίνονται αυτές οι διαδικαδίες?

 

Προφανώς αν μαζευτούμε πολλοί μαζί θα είναι καλύτερα... νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεσή σου, το όποιο αποτέλεσμα δε θα έχει καμια αξία καθώς θα ναι πολύ αργά...

Link to comment
Share on other sites

Ενσταση δεν νομίζω ότι προβλέπεται στη διαδικασία. Όπως λέει και η απόφαση των πρώτων απορριφθέντων υποψηφίων υπάρχει η δυνατότητα ¨ενδικοφανους προσφυγής¨.

"Σύμφωνα με την παράγραφο 7 του άρθρου 8 του (8-) σχετικού προεδρικού διατάγματος επιτρέπεται η άσκηση

ενδικοφανούς προσφυγής κατά της παρούσης και ενώπιων του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής

Αλλαγής, εντός προθεσμίας σαράντα (40) ημερών από την κοινοποίηση στον ενδιαφερόμενο της σχετικής απόφασης."

Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό αλλά διαβάζοντας το Π.Δ 100, ΦΕΚ 177 Α (Ενεργειακοι επιθεωρητες κτλ.) αρθρο 8, παρ. 7 αναφέρει σχετικά:

7. Επιτρέπεται η άσκηση ενδικοφανούς προσφυγής ενώπιων του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής:

(α) κατά των κυρώσεων που επιβάλλονται με το παρόν άρθρο, (β) κατά των απορριπτικών αποφάσεων σε αιτήματα χορήγησης Άδειας Ενεργειακών Επιθεωρητών και (γ) κατά των απορριπτικών αποφάσεων σε αιτήματα αναβάθμισης Άδειας Ενεργειακών Επιθεωρητών από Α΄ σε Β΄ τάξη, εντός προθεσμίας σαράντα (40) ημερών από την κοινοποίηση στον ενδιαφερόμενο της σχετικής απόφασης και σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Ν. 2690/1999 (ΦΕΚΑ΄ 45).

Έριξα και μια ματιά στο Ν. 2690/1999 (ΦΕΚΑ΄ 45) αλλά δεν καταλαβα και πολλά μόνο ότι η ενδικοφανής προσφυγή είναι προσφυγή γενικά κατα διοικητικών οργάνων. Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε δικηγόρο....

 

P.S. Μήπως πρέπει να ανοίξει ένα ξεχωριστο thread για το θέμα των απορριφθέντων προσωρινών ενεργ. επιθεωρητών?

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικοι παντως οι καινουριοι επηθεωρητες! χτες μου εστειλαν τον αριθμο μητρωου με κωδικους και τα λοιπα!!!! καλες επηθεωρησεις σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.