Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιξε ξανά η διαδικασία Πιστοποίησης Προσωρινών Επιθεωρητών από το ΥΠΕΚΑ


savas76

Recommended Posts

και εμένα έχει εγκριθεί....είμαι και στην λίστα.

 

όμως δεν έχω λάβει καμμία ειδοποίηση...πρέπει να στείλω εμαιλ για να μου στείλουν και εμένα μετά από 1 βδομάδα τους κωδικούς?

δεν χρειάζεται να στείλεις τίποτα εσύ, αυτοι θα σού στείλουν πολύ σύντομα και αναλυτικά

Η διαδικασία θα είναι απλή και άμεση , μην αγχωνεστε .

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλά την 5ετία την καταλαβαίνω. Αλλά ότι δεν είναι πλήρης η Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν.1599/1986, δεν μπορώ να το καταλάβω...

 

χωρίς να είμαι σίγουρη πιστεύω θα έλειπε η φράση:

 

Τέλος δηλώνω ότι όλα τα στοιχεία που συνοδεύουν την αίτησή μου είναι αληθή

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε λάθος και οι 2.... Η δική μου Υ.Δ. έχει και την δήλωση την τελευταία και την επικύρωση...

Κι όμως αυτός ήταν ο λόγος που με έβγαλαν εκτός......

 

 

Edit Edit

 

Μόλις το είδα.... Ακούστε τι έγινε... όλοι ψάξαμε να βρούμε τι έπρεπε να γράψουμε στην Υ.Δ. και φυσικά αφου δεν είχαν αναρτήσει τπτ στο buildingcert βρήκαμε την παλιά αίτηση..... η ο ποία τα έγραφε όλα εκτος από ένα...

  • δεν είναι δημόσιος υπάλληλος ή υπάλληλος Ν.Π.Δ.Δ. ή υπάλληλος του ευρύτερου δημόσιου τομέα με σχέση δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου

Φυσικά τα αναρτήσανε τα δικαιολογιτικά... την ημέρα που μας καλούσαν να κάνουμε νωρίτερα οριστική την αίτηση μας....

Τυχαίο.....?????? Καλά να πάθουμε γιατί τους εμπιστευόμαστε.............

Edited by kosmel
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι η διαρκεια των αδειων προσωρινων ενεργ. επιθεωρητων θα παρει παραταση......

Θα κληθουν να πληρωσουν παραβολο. Εγγυημενα εσοδα για το Δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν γίνεται να παίρνει παράταση συνέχεια αυτό το πράγμα..........

Οι περισσότεροι προσωρινοί επιθεωρητές δεν μπήκαν καν στον κόπο να κάνουν τα σεμινάρια.........

Οι περισσότερες επι8εωρήσεις θα ανακληθούν και εμείς που κάναμε τα σεμινάρια και πληρώσαμε τόσα χρήματα

δεν θα πάρουμε ποτέ την άδεια γιατί πρέπει να έχουμε 90% επιτυχία στις εξετάσεις..............

Αλλά δεν πειράζει.......... θα γυρίσει ο τροχός..........

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε συναδελφε το πραγμα γινετε ολο και πιο γελοιο..............ασχολουμαστε ( και εγω μαζι) , Μαιο του 2012 ακομα με αιτησεις για προσωρινους.......

 

οσο για τον τροχο , στα θεματα επιθεωρησης δεν γυρναει.....η πειρα αυτο εχει δειξει........

εγω ειχα αρ.μητρωου γυρω στο 500 και υποβολη 17/2 και ουτε καν εξεταστηκε......εδω και 2 μηνες εξετασαν 800 απο 6000 αιτησεις μονο..........την ωρα που στους ελεγκτες καποιοι αλλοι ,εξετασαν περιπου τοσες αιτησεις σε 2 ,3 βδομαδες......

μας κοροιδευουν ΥΠΕΚΑ,ΤΕΕ 2 χρονια...........ιδιως εμεις που δεν ειχαμε τον μποναμα των ημιυπαιθριων και αυθαιρετων , εχουμε διαλυθει επαγγελματικα,.....

 

 

φαινετε τωρα , ποσο τεραστια ειναι η απουσια σωματειου ή εστω παραταξης του ΤΕΕ , που να προστατευει πραγματικα τα στοιχειωδη συμφεροντα ΟΛΩΝ των μηχανικων και ΟΛΩΝ των ηλικιών......εμεις δεν εχουμε να πληρωσουμε ουτε εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και αυτοι μας αποκλειουν επαγγελματικα εδω και 2 χρονια .........πρεπει τουλαχιστον στις επομενες εκλογες του ΤΕΕ να οργανωθουμε.........

 

ΥΓ

Εχω και μια απορια.......σε περιπτωση που καποιοι συναδελφοι καταφυγουν στην δικαιοσυνη για αυτον τον συνεχομενο αποκλεισμο-ρουσφετι, το κεντρικο ΤΕΕ τι θεση θα παρει;;;;......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Καλά σαχλαμάρες τώρα....Φαινόταν από την αρχή το πράγμα ότι θα κατέληγε σε φιάσκο. Προσωρινοί 10ετής με παρατάσεις επί παρατάσεων, ξαφνικά προσωρινοί 5ετής με άγνωστες? παρατάσεις,....παράλληλα σεμινάρια για μόνιμους 2ετής....άγνωστο πότε θα αρχίσουν να βγαίνουν. Αρες μάρες κουκουμάρες...

Βάλε να ούμε σεμινάρια πχ για όλους ανεξαρτήτου εμπειρίας....παρακολουθείς....εξετάζεσαι...περνάς....έχεις την άδεια...Τέλος. Τι καραγκιοζηλίκια είναι αυτά δεν μπορώ να καταλάβω...Αιτήσεις, ΥΔ, σκατά...Και όλα αυτά το κάνει το ΥΠΕΚΑ να το ξέρετε. Το ΤΕΕ έχει ευθύνη γιατί έχει κατεβάσει παντελόνια.....

Λοιπόν τι διάολο εισφορές πληρώνουμε στο ΤΕΕ? Γιατί επιμένει στις κρατήσεις επί της αμοιβής?

Ξέρετε κάτι ούτε εκλογές ούτε τίποτα....Η στιγμή που οι άντρες ξεχωρίζουν από τα αγόρια.... Επί τόπου επίσκεψη ομάδας μηχανικών στο ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ για το θέμα. Ας οργανωθούμε να πάμε...Τα μάιλ και επιστολές είναι φλωριές και δεν βγάζουν τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

παντως με λογικα επιχειρηματα δεν δικαιολογειται αυτο το παιχνιδι που παιζετε εις βαρος μας...........εν καιρω κρισης μαλιστα..........

την ωρα που τρεχουν προγραμματα οπως το εξοικονομω, την ωρα που χρειαζετε ΠΕΑ για ενοικιασεις , μας αναγκαζουν ειτε να στελνουμε δουλεια σε συναδελφους σαν μεσιτες , ειτε ευνοουν το εμποριο υπογραφης............

 

Μαλιστα οι συγκρισεις με τους ελεγκτες που για πολυ πιο σοβαρη δουλεια δεν ζητησαν ουτε σεμιναρια , ουτε επαναλαβαν το ρουσφετι των προσωρινων , ειναι ενδεικτικες.................

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

"ειτε ευνοουν το εμποριο υπογραφης..........."

 

Καλά το συγκεκριμένο σπορ συνάδελφε βρίσκεται στο peak του!!! :|

 

Να παραθέσω και εγώ μία σκέψη - παράπονό μου. Η εργασιακή εμπειρία των 2 χρόνων για τους μόνιμους αποδεικνύεται με αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και μόνο;

Εγώ που είμαι πχ νέος Μηχανικός, τα 4-5 χρόνια σπουδών, οι πρακτικές, τα μεταπτυχιακά που μετρούν σαν εργασιακή εμπειρία σε κάθε σοβαρή χώρα, γιατί να μην μετράνε σαν εμπειρία; Από τη στιγμή που ο νόμος μου δίνει πχ το δικαίωμα να υπογράψω στατικά, Η/Μ, κτλ, που επιφέρουν μία μεγάλη ευθύνη στον μελετητή, δεν μου δίνει το δικαίωμα να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής και να συντάσσω απλές μελετούλες;; Το συμπέρασμα; Εμπόριο υπογραφής...

 

Εδώ είναι που πιστεύω ότι όλα γίνονται για πολύ λίγους και εκλεκτούς συναδέλφους. Γελάει ο κόσμος...

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.