Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή κλίμακας σχεδίου


antoinette

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Έχω κατά κάποιο τρόπο μια παρόμοια απορία σε σχέση με τις κλίμακες και τη μετατροπή των σχεδίων μας. Έστω ότι έχω έναν χάρτη (π.χ κλίμακα 1:2000 ) που θέλω να τον τοποθετήσω ως ένθετο σε ένα σχέδιο μου ( π.χ κλίμακα 1:200 ). Προσωπικά χρησιμοποιώντας το Autocad  για το σχεδιασμό ανοίγω το χάρτη στη πραγματική του διάσταση σύμφωνα με τον οπλισμό του και μετά εφαρμόζω ένα scale με την αναλογία που μου βγαίνει από τη διαίρεση της κλίμακας που βρίσκομαι στο σχέδιο που δουλεύω δηλαδή 200 στο παράδειγμα μου δια της κλίμακας που είναι ο χάρτης μου 2000 στο παράδειγμα (200/2000 = 0,1) . Είναι σωστός σαν τρόπος αντιμετώπισης? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Kyriakos_Papaioannou said:

ανοίγω το χάρτη στη πραγματική του διάσταση σύμφωνα με τον οπλισμό του και μετά εφαρμόζω ένα scale με την αναλογία που μου βγαίνει από τη διαίρεση της κλίμακας που βρίσκομαι στο σχέδιο που δουλεύω δηλαδή 200 στο παράδειγμα μου δια της κλίμακας που είναι ο χάρτης μου 2000 στο παράδειγμα (200/2000 = 0,1) .

Έτσι το κάνω κ  εγώ! 😎

Προσοχή θέλει εάν έχεις σχεδιάσει τίποτα πάνω στον χάρτη (πχ κάποιο γεωτεμάχιο) να το κάνεις κ αυτό scale μαζί με την πινακίδα για να τυπωθεί σωστά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.