Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

Aν δεν υπάρχει τοπογραφικό αδείας, ναι χρειάζεσαι με εγσα

1) Προσθέτεις εργασίες:

μελέτη-τοπογραφικό εκτός σχεδίου (πολυγωνομετρια 1 σημείο/0,5 στρεμμα, αποτύπωση /στρεμμα)

μελέτη-τριγωνισμοι (αναγνώριση σημείου για εξάρτηση 2 σημεία)

2) όχι

3) αν έχεις γράψει αναλυτικά τις υπόλοιπες εργασίες, ναι

 

Μην ταράζεσαι, κρατήσεις 20-30 € παραπάνω βγάζει.

 

Ιάσωνα,

Υπάρχει τοπογραφικό αδείας, από το '72 κπου βγήκε η άδεια, όπως και μεταγενέστερο του '91. Κανένα από αυτά δεν είναι διασυνδεδεμένο σε ΕΓΣΑ. Πιστεύεις ότι θα μπορούσα να γλυτώσω το καινούριο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ '87? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν ένα ακίνητο έχει άδεια και γι' αυτό δηλώνουμε κάποιες αυθαιρεσίες με τον 4014, τότε χρησιμοποιούμε (κατά την προσωπική μου άποψη) τα σχέδια της άδειας και δεν φτιάχνουμε νέα (π.χ. τοπογραφικό, διάγραμμα, κάλυψης, κατόψεις, τομές κ.λπ.).

Αποτυπώνουμε πάνω σε αυτά όλες τις αυθαιρεσίες, σφραγίζουμε και υπογράφουμε.

Νέα π.χ. κάτοψη φτιάχνουμε αν δεν υπάρχει η της άδειας (π.χ. αυθαίρετος όροφος κ.λπ).

Το τοπογραφικό στην περίπτωση αυτή δεν μας ενδιαφέρει αν έχει ΕΓΣΑ ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω παράγραφος δεν τροποποιήθηκε. Άρα αν είναι εκτός σχεδίου ή σε οικισμό χωρίς σχέδιο θέλει ΕΓΣΑ.

 

Επιπλέον στις προαναφερθείσες περιπτώσεις, καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, υποβάλλεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων (ΕΓΣΑ'87) που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του ακινήτου.
Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω παράγραφος δεν τροποποιήθηκε. Άρα αν είναι εκτός σχεδίου ή σε οικισμό χωρίς σχέδιο θέλει ΕΓΣΑ.

 

Αναφέρεται στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια ή δεν είναι δυνατόν ν' ανευρεθεί αυτή (έτσι όπως είναι διατυπωμένο).

Από την άλλη, όπου έχει εκδοθεί άδεια το τοπογραφικό της άδειας (αυτό είναι βέβαιο και δεν το διαχωρίζει).

 

Όπως κατάλαβες το μόνο που κάνω είναι να ...μαντεύω το τι θέλει να πει ο νομοθέτης....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αφού έχουν βάλει το "καθώς και σε κάθε περίπτωση" ισχύει για κάθε περίπτωση εκτός σχεδίου ή σε οικισμό.

 

Μερικές φορές (τις περισσότερες) και εγώ μαντεύω αλλά εδώ θεωρώ πως είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μπορεί και να 'χεις δίκιο!!!!

Πάντως εγώ όπου υπάρχει άδεια, βάζω το τοπογραφικό της άδειας. Δεν θα κάνω καινούργιο, δεν θα χρεώσω καινούργιο. Θα στείλω αυτό της άδειας. Αν κάνουν έλεγχο, ....ας με "μαλώσουν"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα την κατασκευή τοπογραφικού δαγράμματος ως εργασία (+εργασίες για την ρύθμιση αυθαιρέτων 4014/11).

Μου αύξησε απλά το ΤΕΕ από 32,14 στα 40,13 ευρώ. Δεν θα υπάρξουν άλλες κρατήσεις? Π.χ Χαρτόσημο, ΤΣΜΕΔΕ κλπ? το σύστημα δεν δείχνει τίποτα. ΕΠίσης δεν θα υπάρξει ΦΕΜ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΜΕΔΕ (2%), ΕΜΠ (1%), ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ (2,4% επί των προηγούμενων) τα υπολογίζεις εσύ (και τα πληρώνεις με το ειδικό έντυπο στην ΕΤΕ) επί της νόμιμης αμοιβής.

ΦΕΜ 10% καταβάλλεις στη ΔΟΥ (επί της συμφωνηθείσης) λίγες ημέρες αφού κόψεις την ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.