Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

ναι με ενδιαφέρουν οι όποιες απόψεις....

σαν νέος μηχανικός, έχω διαλέξει την "νόμιμη" οδό του ΤΕΕ σε όλες μου τις δουλειές για να είμαι καλυμμένος...αλλά αν δεν "προβλέπεται" σε μερικές περιπτώσεις , δεν θα είχα πρόβλημα να μην το κάνω. Δλδ δανεικά αγύριστα στο ΤΕΕ δεν θέλω να δίνω....

Η συζήτηση μεταφέρεται prive...περιμένω .. κι Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε μονοκατοικία,εντός ζώνης οικισμού και εκτός σχεδίου. Χρειάζεται και τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ 87. Το τοπογραφικό θα το κάνω εγώ.

1.Στο σύστημα αμοιβών πρέπει να δηλώσω και το τοπογραφικό? Πώς?

2.Δεν γίνεται να κόψω μόνο ΑΠΥ για το τοπογραφικό ώστε να γλυτώσω τις κρατήσεις?

3. Θα πρέπει να συμπεριληφθεί το τοπογραφικό και στο ιδιωτικό συμφωνητικό που θα υπογράψω με τον πελάτη?

 

Ήδη του έχω πει τιμή του πελάτη εδώ και καιρό, και τώρα ανακάλυψα ότι αυξάνονται οι κρατήσεις λόγω του τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν υπάρχει τοπογραφικό αδείας, ναι χρειάζεσαι με εγσα

1) Προσθέτεις εργασίες:

μελέτη-τοπογραφικό εκτός σχεδίου (πολυγωνομετρια 1 σημείο/0,5 στρεμμα, αποτύπωση /στρεμμα)

μελέτη-τριγωνισμοι (αναγνώριση σημείου για εξάρτηση 2 σημεία)

2) όχι

3) αν έχεις γράψει αναλυτικά τις υπόλοιπες εργασίες, ναι

 

Μην ταράζεσαι, κρατήσεις 20-30 € παραπάνω βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

ethan και agios

και μένα με ενδιαφέρει το θέμα που μεταφέρατε επί προσωπικού. Είμαι αρχιτέκτονας και συνεργάζομαι με τοπογράφο που έχει κόψει αποδείξεις σε μένα για τα τοπογραφικά αυθαιρέτων, οπότε το να τον περάσω στο σύστημα αμοιβών θα φέρει επιπλέον έξοδα (ΦΕΜ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ) που δεν είχαν υπολογιστεί από την αρχή!Μπορώ λοιπόν να μην τον αναφέρω στο σύστημα αμοιβών και να θεωρήσω ότι ο πελάτης μου έφερε τοπογραφικό, χωρίς ο τοπογράφος να έχει ανεξάρτητο έργο αμοιβών (μόνο για τοπογραφικό) και να είμαι εντάξει? Προφανώς κανείς δε θέλει να δώσει τσάμπα κρατήσεις, αν μπορούν να αποφευχθούν.

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι έχει κόψει αποδείξεις σε σένα για τα αυθαίρετα, δεν εμπλέκει τον πελάτη ώστε να θεωρήσεις ότι το έφερε αυτός το τοπογραφικό, οπότε σύστημα αμοιβών κανονικά και κρατήσεις!! Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να αποφευχθούν μόνο με την ύπαρξη προγενέστερου του Ν.4014 τοπογραφικό για να είστε εντάξει. Εξάλλου δεν είναι και τόσο μεγάλες οι κρατήσεις για τοπογραφικό (εκτός αν ακολουθήσεις πιστά αυτά που λέει στο τεύχος του συλλόγου περί εξαρτημένων οπότε θα ανέβουν λιγάκι ακόμα...)

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Αν ο τοπογράφος κόψει και μια απόδειξη στον πελάτη, μήπως μπορούμε να ξεπεράσουμε το πέρασμα του τοπογραφικού από το σύστημα αμοιβών και την καταβολή κρατήσεων? Η ΑΠΥ που έχει κόψει σε μένα έχει γενικό τίτλο, δεν αναφέρει τοπογραφικά

 

Αλλιώς έστω ότι πληρώνονται κανονικά..Μήπως έχεις άποψη για τα σημεία της πολυγωνομετρίας? Αλλού διαβάζω για 1/2στρ., αλλού για 1/4στρ. και αλλού για 1/0,5στρ.! Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ότι είναι αυτό που θα με καλύπτει, τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο!!!

Τι αμοιβές πρέπει να βάλω λοιπόν στο τοπογραφικό, ώστε να προκύψουν σωστά οι κρατήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολυγωνομετρία:

Για τα εκτός 1 σημείο ανά 2 στρ.

Για τα εντός 1 σημείο ανά 1 στρ.

 

Χρήση τριγωνομετρικού:

1 σημείο

 

Πρέπει στη δική σου αμοιβή να φαίνεται και η έκδοση του τοπογραφικού!

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα που μπορώ να βρω κάτι σχετικό για το πόσα σημεία και που?

Δεν έχω διάθεση να σε αμφισβητήσω (τα μεγέθη που λες είναι τα πιο βολικά απ' όσα έχω ακούσει!), αλλά ο καθένας λέει άλλα και έχω μπερδευτεί, έχω αλλάξει τις αμοιβές πάνω από 5 φορές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.