Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ'87-Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ


Recommended Posts

Σε κάποια ναι! Σε άλλα π.χ. αποτύπωση όμορων το δίνω ακόμα!

 

Ιάσονα που μπορώ να βρω κάτι σχετικό για το πόσα σημεία και που?

Δεν έχω διάθεση να σε αμφισβητήσω (τα μεγέθη που λες είναι τα πιο βολικά απ' όσα έχω ακούσει!), αλλά ο καθένας λέει άλλα και έχω μπερδευτεί, έχω αλλάξει τις αμοιβές πάνω από 5 φορές!

 

Σε ένα αντίστοιχο θέμα εδώ στο site αν ψάξεις θα βρεις πολλές απαντήσεις....

 

http://www.michanikos.gr/topic/24556-%CE%91%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5/page__st__170

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την παραπομπή στο παραπάνω θέμα

Διαβάζοντας και αυτό, αποφάσισα : πολυγωνομετρία στα εκτός 1σημείο/ 2στρ.

στα εντός 1 σημείο / 1στρ.

τριγωνισμοί : 1 σημείο

Είναι καλά? Να τ' αφήσω? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφωνείς κάπου? Δεν τα κατάλαβα καλά? Γενικά δεν έχω σκοπό να πληρώσω τίποτα μέχρι το τέλος, μήπως υπάρξουν εκπλήξεις, απλά λέω να τα έχω έτοιμα, ώστε να υπολογίζω τα έξοδα.

Και μια και πιάσαμε κουβεντούλα.. Αμοιβές αποτύπωσης πρέπει να μπούνε παντού? Ακούγεται και η άποψη να μπουν μόνο στα εντελώς αυθαίρετα που δεν έχουν καμία άδεια και εγκεκριμένα σχέδια για να ''πατήσεις''.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ότι είναι αυτό που θα με καλύπτει, τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο!!!

Τι αμοιβές πρέπει να βάλω λοιπόν στο τοπογραφικό, ώστε να προκύψουν σωστά οι κρατήσεις?

 

Δυστυχώς έτσι όπως το έχεις κάνει, το πρόβλημα το έχει ο τοπογράφος διότι αν κάποια στιγμή ελεγχθεί δεν θα έχει παραστατικό για το τοπογραφικό, αφού το παραστατικό προς εσένα δεν αναφέρει το τοπογραφικό όπως και επάνω στο τοπογραφικό ο πελάτης είναι άλλος και όχι εσύ, εφόσον βέβαια το υπογράφει (αν έχω καταλάβει σωστά).

Άρα θα πρέπει να κόψει μια ΑΠΥ προς τον πελάτη σου, είτε περάσει την αμοιβή μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αμοιβή αποτύπωσης βάζω για οποιαδήποτε "επιφάνεια" συμπεριλαμβάνω στη δήλωση!

Από Η/Υ 10 τ.μ. που έκλεισε μέχρι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο.

Άλλοι συνάδελφοι δεν βάζουν τίποτα (ή βάζουν ορισμένα).

Ήθελα να ήξερα αυτοί που παίρνουν 400 ευρώ (όλα μέσα) για ένα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο εκτός σχεδίου 150 τ.μ. τι βάζουν;

Link to comment
Share on other sites

Ουφ

Πολύ μπακάλικο έχει εξελιχθεί το θέμα με τις αμοιβές και ο καθένας τελικά κάνει ότι πιστεύει, αντί να βγει το ΤΕΕ και να δώσει κατευθύνσεις, για κάτι που στην τελική αφορά μόνο αυτό και τις κρατήσεις του!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ΤΕΕ δεν πρόκειται να πει τίποτα.

Ο καθένας μας προσπαθεί να προστατευθεί "μελλοντικά" όσο περισσότερο μπορεί.

Γι' αυτό κι εγώ αποφάσισα ότι, συμφέρει να τους δώσω σήμερα "πουρμπουάρ" λίγο περισσότερο τις στις εισφορές και να κοιμάμαι ήσυχος, παρά να γλιτώσω 30 - 40 ευρώ και να έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα αύριο....

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι μη τους δώσουμε σήμερα αυτά τα 30-40 ευρώ παραπάνω, και γυρίσουν αύριο και μας πουν γιατί δεν μας έδωσες τα 50 που έπρεπε....

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το ΤΕΕ δεν λέει τίποτα και έχει βγάλει την μούγκα είναι γιατί βρίσκεται το ίδιο σε δύσκολη θέση. Τι να πει? Δεν μπορεί να πει τίποτα.

Από την μια έχουμε την απελευθλερωση, λόγω της τρόικας, των αμοιβών μας, και από την άλλη στο ΤΕΕ υπήρχε ανέκαθεν το σύστημα της σύνδεσης των εισφορών μας με τις αμοιβές.

Η παραλλαγή που εφευρέθηκε από το ΤΕΕ, δηλαδή η πατέντα της νόμιμης και της συμφωνηθείσας αμοιβής, προκειμένου να διατηρήσει αυτό τα έσοδα του από τις εισφορές, τελεί υπό λανθάνουσα κατάσταση και βρίσκεται στα όρια της νομιμότητας και της εικονικής ελληνικής πραγματικότητας.

Το ΤΕΕ αδιαφορεί πλήρως για την όλη σύγχυση, την όλη ασάφεια, και την αφάνταστη ταλαιπωρία της χρονοβόρας και ψυχοβόρας γραφειοκρατικής διαδικασίας που επιβάλλει σε χιλίαδες ελέυθερους επαγγελματίες μηχανικούς προκειμένου να εισπράξει τις εισφορές από τα εγγεγραμμένα μέλη του.

Πιστεύω ότι όλες αυτές οι διαδικασίες που το ΤΕΕ επιβάλλει, ελέγχονται για την νομιμότητά τους και σύντομα θα καταργηθούν, κατά καιρούς υπάρχουν και ανάλογα δημοσιεύματα στον τύπο.

Αυτός είναι ο λόγος που το ΤΕΕ σιωπά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.